:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,703,263
Активни 527
Страници 14,193
За един ден 1,302,066
Рефлексия

Полезността на откачалките

Напоследък ходя по зачестилите обсъждания на образователната реформа у нас, започнала още с "Рибния буквар". Съставът на участниците е постоянен - министри, депутати, чиновници, ресорни репортерки, партийни и профсъюзни дейци, работодатели, НПО-експерти, родители и др. Сред "и др." неминуемо има откачалки, които винаги намират начин да изложат схващанията си я за система за ранно откриване на гении, я за бързо и несимволично увеличаване на парите за духова музика, я за нуждата от изучаване на нумерология и танграизъм в българското училище. Тази буйна загриженост за съдбата на образованието размърдва плътната умност, която по бетовенски се стеле откъм познатите управленски и експертни физиономии. Просто откачалките са извън улея на до болка познатото - да се направела модернизация, да се повишало качеството, да се намерели механизми за мерене на ефективност, да се превърнел обучаемият от пасивен обект в съучастващ субект, да се запазела образователната мрежа, да се спазели изискванията на пазара и на честния бизнесмен, да се следвали традициите и ценностите, да се интегрирали ромите и да станели най-накрая матурите.

И така до следващия път, когато внезапните вклинявания на неканените реформатори пак ще затворят едно сериозно обсъждане. То ще бъде отразено накъсо от медиите само в представителната му част. Защото обикновено откачалките стигат до думата накрая, когато са си тръгнали отговорните фактори, а операторите и репортерките са хукнали с тях към друга новина на деня. С което се затваря кръгът на събитието. На другия ден то прилича на дупка в морето от много по-интересни съобщения - от предозираното описание на поредната училищна драма и родителско-учителски поплаци до онанистичното онагледяване на поредния конкурс за красавици в подматуритетна възраст.

Забележително е, че сред дискутантите винаги



липсват онези, за които ужким се прави реформата -



учениците и студентите. Въпросът не е в това, че никой не ги е канил, или не се е сетил, че същестуват. Както се знае, България е сравнително свободна и пропусклива за връзки и интереси страна: на всяко обсъждане може да влезе всеки, който поиска. Въпросът е, че обсъжданията не трогват онези, заради които тъй обилно се лее експертно-управленска пот. И то не защото не им пука, а защото реформаторската манджа, която им готвят, за тях е блудкава до незлобливо безразличие.

Затова всяка реформа е куха и куца. Тя е свързана с неща, нямащи вече изключителното значение, което някога ги е правило важни. Това е валидно за всяка задължаваща институция - брак, армия, съд, но с особена сила важи за образователната. Не само у нас е силен усетът, че тя е в криза, защото вече не учи за живота, който по-несистемно, ала по-ефикасно подготвя за себе си дотам, че учениците стават "по-печени" от учителите. Със сигурност това се дължи на все по-ниската възраст, при която се реализира възможността на



личния избор за интересно прекарване на свободното време



в един саморазширяващ се свят. В него с два-три клавиша на дистанционното или мишката бързо се научават неща, необходими за живот в нормалната му усредненост - забавни игри, идиомът на basic English, ранна полова просвета, полезни адреси за домашни, курсови, дипломни и докторски работи, уроци и лекции, които надхвърлят нашенските представи за знание, обяви за почасова работа, неангажиращи разговори и каквото друго се сети човек, решил да пропътува света. Кеф ти от Севиля до Гранада, кеф ти от Наречен до Ню Йорк.

Каквито и опасности да има за навиците на невинното същество, което се мотае из този свят, то все пак за него остава най-човешкият - изборът на любопитното. Той се изживява като свободно съществуване - направо по Аристотел.



Тази стихийна самоподготовка за свободата



днес е господстваща жизнена норма. По много причини дейците на образованието в традиционната си умност нямат развити сетива за нея, но пък застиват в позата на досаден морален победител. Така компенсират изчезналото внимание към себе си и бившата си власт. Затова повечето не виждат избор извън цикъла на родната история, език, литература, естествознание, бит и техника (да речем - "Правец 16"). По този начин системата пази еднозначността си зад лелеяното европейско бъдеще, украсата по празници и внезапната проверка за носни кърпички в началните паралелки. И всички страшно са възмутени, когато в последните вместо сополи цъфне стаф.



Поучителни изводи:



Няма изследвания по въпроса, но е сигурно, че ако някой от постоянните участници в образователни форуми сподели пред произволна група деца вижданията си за тяхното образование, те ще го приемат по същия начин, по който ние, умниците, посрещаме откачалките. От което има полза: ако не друго, те разведряват обстановката и показват шарения, която дори да не се приема сериозно, е нормална за някого. Бедата е в това, че ползата е мимолетна и скоро се забравя в името на нормата. Затова при реформи не забравяйте откачалките.
8
2132
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
23 Октомври 2004 08:48
Тъжна картинка на реформаторските форуми рисувате, Г-н Денков... Не се съмнявам, че е вярна и че се опитвате да провокирате активността на основните заинтересовани от образователни реформи. Обаче... ако попитате учениците на входа на средното училище, какви са техните очаквания от него, те хорово ще ви изрецетират:" Да НАТРУПАМЕ знания (=на информация) за бъдещето!" И в голям процент очакванията им се оправдават. Такава е нагласата и на родителите. Последните искат промяна, но по същество разбират промяната -" както беше по наше време". Непонятно им е какъв е смисълът да се печатат няколко учебници по философия или по литература, например. Това важи в не малка степен и за учителите- "Боже, трябва да се изчетат и осмислят толкова много учебници и да се избере?!?" Таааа .... си мисля, не е ли по-добре някои от "умниците" да се превъплъти в ролята на "откачалка" и да скандализира целенасочено форумните празноглавци (Вие сте ги изредили). И да ги попита, напр.: "Какви конкретни действия включва повишаването на образователното качество и как се прави "ПОВИШЕНО качество"???"
23 Октомври 2004 09:25
Я! форумните ранобудни откачалки ги няма в тази тема! Че кой луд обича да слуша/чете вицове за луди?
23 Октомври 2004 09:44
Кому е нужно да има множество учебници по един и същ предмет? Не може ли, например, за математическите гимназии да се обяви конкурс за написване на учебници по математика от учителски колективи и да речем, за 9 клас спечелва учителският колектив от Бургаската гимназия, за 10 клас - от Сливенската гимназия, за 11 клас - Хасковската и така за всички предмети и всички класове. Това може да стане и за останалите гимназии и професионални гимназии.
23 Октомври 2004 10:43
А защо да не направим нещо по модела на Франция? Там има две най-уважавани учебни заведения от системата "Гранд Екол" - Екол Нормал Супериор и Екол Политехник. В трети курс на висшите училища от системата на "Гранд Екол" се влиза след двугодишен подготвителен курс, който се провежда от много от лицеите във Франция. В подготвителния курс както и в завършващия клас на лицеите /12 клас/ преподават и изпитват и професори аситенти и студенти и от други университети и от "Гранд Екол" и по този начин се постига изключително добра подготовка.
При нас езиковите и математически гимназии там където има университети могат да провеждат подготвителни курсове евентуално за нашите две най- уважавани университета Софийския и МЕИ.
23 Октомври 2004 11:31
Здравейте Sir Бих Ви посочила много причини, но има една основна според мен - да се разбие монопола върху единствената истина, произтичаща от единствения учебник. Това важи за хуманитарното знание с особена сила (за обучението по естествените науки аз не се наемам да съдя ). Примерът Ви с Франция всъщност показва, че там няма уифицирано образование. Различните университети са представители на различни школи и методологии в образованието. Има много методи да се постигнат определени мисловни умения. В Бг сега различните автори предлагат различни подходи за овладяване на образователните стандарти и това е полезно. Особено като се има предвид, че бг учителят в по-голямата си част се готви по учебниците. Той "няма пари за книги", почти не ползва интернет и чужди езици, не общува с учители от други страни. Освен това, образоват. стандарти са общовалидни, а възможностите на учениците от разл. гимназии - различни. Учителят трябва да подбере оня учебник, който отговаря на техните нагласи. Има и др. причини, разбира се. Аз изхождам от сегашното състояние на бг образование. Всичко зависи в крайна сметка от това, какви хора искаме да имаме на изхода на системата. А по тоя въпрос в Бг няма съгласие все още в законотворците... За съжаление и хаосът се възпроизвежда с всяко ново правителство.
23 Октомври 2004 12:48
Смятам, че ви липсва малко фактология. Във френските училища и тези във всичките и бивши колонии има УНИФИЦИРАНО, за разлика от нас. Там учебните програми са много сходни и имат строго спазван учебен план, който гарантира едновременността на учебната подготовка в кои да са две училища. Така че, ако дете се премести да учи от един град в друг, няма да чуства изоставане/избързване в подготовката си...Това е, що се отнася до общообразователното обучение.
Сега две думи и за висшето образование от системата "Гранд Екол". То е изключително престижно и дипломата, която получаваш е валидна едва ли не в цял свят и именно, защото образованието е изключително КАЧЕСТВЕНО. На един преподавател се падат по-малко студенти като много от университетските лектори са световно известни учени в дадена област. Образованието е неразривно свързано с изследователска дейност. Да не говорим за субсидии, стипендия, която покрива всички разходи, възможностите за мобилност на студентите, добра държавна политика, съчетана с традиции в образованието. Ето, защо смятам, че има доста да почакаме, докато у нас се случи нещо подобно. Пък и кого ще обучаваш в такъв университет? Може би, "гении"-новоприети студенти от елитни гимназии, незнаещи що е "квадратно уравнение" или пък важни дати от историята на страната си...
23 Октомври 2004 15:29
lubopitkoto, така е !
Проблемът за тези укоито се самонаричат експерти на МОН си нямат хал хабел от други практики и модели на образованието в Европа , най -малко това на ЕС , камо ли поне малко да копират от тях !Не само материалната база е остаряла , а и преди всички кадровата административно - ръководна база в образованието...

23 Октомври 2004 15:46
Любопиткото,
Изключително точни радсъждения! За съжаление от нашите гимназии учениците излизат полуграмотни - поради остарял учебен материал, поради намален брой часове, поради липса на мотивация у учителите и поради изключително занижени критерии - това води до фалшивото усещане, че нашите ученици са подготвени много добре и когато попаднат в престижните университети на запад изпадат в тежка ситуация, тъй-като техните връстници ги превъзхождат значително. Същото се отнася и до висшето образование - то е девалвирало, за което допринася и големият брой университети. Както казах, трябва да има само два университета - СУ и Техническия Университет, останалото - колежи, които подготвят бакалаври. По такъв начин се готви елит - такъв, че когато показва диплома си тези два вуза - пет фирми да се избиват за него, без да го подлагат на интервю.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД