Трети GSM-оператор едва ли ще огрее скоро българския пазар. Това силно песимистично предположение е най-реалистичният прочит на последните решения на Върховния административен съд (ВАС) от края на миналата седмица.
С определение от 22 октомври тричленен състав на съда уважи искането на прокуратурата, внесено месец по-рано, и прекрати предварителното изпълнение на лиценза за трети GSM. Така се блокира напълно дейността на БТК по изграждане на мрежата. Дали изобщо ще продължи зависи от куп условности и най-вече от ловкостта на адвокатите.
Съдът отстрани половината от участниците в делото
срещу новия собственик на телекома - "Вива венчърс". Той прецени, че "Мобилтел" и "Глобул", които също като прокуратурата се жалват от издаването на лиценза и от неговата ниска цена, нямат правно основание да протестират. В случая са нарушени само техните икономически интереси, което при свободна пазарна икономика е неизбежно.
Така в делото срещу БТК останаха само прокуратурата и фирма "Тафетта лимитид", която оспорва издаването на третия GSM-лиценз, а не цената му.
Казусът с "Тафетта" възникна заради един "дребен" пропуск на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС). Законът за далекосъобщенията допуска всеки, който желае лиценз за някаква дейност, да попита регулатора има ли техническа възможност за това. КРС е длъжна да отговори писмено в 30-дневен срок.
През февруари 2004 г. регистрираната само няколко месеца по-рано фирма "Тафетта лимитид" е поискала точно това от КРС. Комисията обаче не е отговорила, въпреки че такъв писмен отговор с нищо не би я ангажирал. Сега фирмата се жалва в съда, че интересите й са увредени. И съдът приема доводите й.
"Тафетта" ООД е регистрирана на 22 септември 2003 г. в град Уилмингтън, в американския щат Олбани. Съдружници в нея са две офшорни фирми - едната е регистрирана в американския щат Делауеър, а другата - в Никозия, Кипър. Собствениците й са неизвестни.
В България интересите на "Тафетта" се представляват от Димчо Нешев от кантората "Ivanov & Neshev". "Зад моя клиент стои един много голям инвеститор, и то не само в телекомуникациите. Но за съжаление не мога да ви го разкрия. Иначе, повярвайте ми, за мен като адвокат това би било чудесна реклама", обясни Нешев пред "Сега".
Димчо Нешев е член на управителния съвет на "GPS България" в периода 2000-2003 г., а това дружество е собственост на "Мобилтел". "В тази управа тогава имаше и заместник-министри, и главни секретари на МВР. Това нищо не означава", твърди Нешев.
"Ако "Мобилтел" се оплакват от твърде ниската цена, платена от БТК за мобилен лиценз, аз се боря срещу издаването му. Защото няколко месеца преди БТК да получи лиценза, КРС можеше поне да благоволи да ни отговори дали има техническа възможност. Това с нищо не задължаваше комисията, а и не беше сигурно, че при положителен отговор моят клиент щеше да кандидатства при евентуална процедура", каза Нешев.
Но тъй като залогът в това дело е доплащането на няколко десетки милиона евро повече за третия GSM-лиценз,
битката се води на няколко свързани помежду си фронта
Самите съдии обвързват до голяма степен изхода от делото с разрешаване на казуса дали по-ниската цена, платена за лиценза, е държавна помощ. Ако Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която води такава преписка, реши, че става дума за държавна помощ, "Вива венчърс" ще трябва да доплати огромна сума.
Самото съдебно дело ще се усложни допълнително, ако се обжалва решението от миналата седмица. "Мобилтел" и "Глобул" могат да възразят срещу отстраняването си от делото, а БТК - срещу оставането на "Тафетта лимитид" като страна по делото и срещу спирането на предварителното изпълнение на лиценза. Срокът за обжалването е 7-дневен, т.е. почти съвпада с 2 ноември - датата, за която КЗК е насрочила заседание за решаване на спора за държавната помощ.
Спорът в КЗК е другият ключов момент за третия GSM
Според тарифата на КРС лицензът струва 216 млн. лв., но БТК го придоби срещу 75% по-ниска сума - 54 млн. лв. Мотивът бе, че появата на третия оператор на пазара е толкова забавена във времето, че за собственика му ще е икономически неизгодно да заплати пълната цена на лиценза. Сега КЗК трябва да реши дали тази отстъпка от цената е държавна помощ или не.
Заинтересованите страни вече започнаха битка с експертизи.
Най-напред КЗК възложи на екип учени от Университета за национално и световно стопанство (УНСС), ръководени от доц. Григорий Вазов, да изчислят колко струва лицензът. Те смятат, че намалението на цената е държавна помощ. Въпреки оплакванията им от БТК и Агенцията за приватизация, че не са им предоставили достатъчно данни, те заключават, че третият GSM оператор ще има между 17,3% и 21,2% пазарен дял през 2009 г., ако вложи 240 млн. лв. дотогава. Инвестицията ще се изплати напълно, ако дотогава третият GSM-оператор има поне 585 000 абоната. Сметките са правени, при условие че цената на лиценза остане 54 млн. лв. В експертизата на учените, която е в два варианта - умерен и консервативен, обаче този лиценз се оценява на 286,2 млн. лв. при първия вариант или на 175,1 млн. лв. при втория. Или собственикът на
БТК би трябвало да заплати най-малко 121 млн. лв.,
ако КЗК да реши, че става дума за държавна помощ.
И "Мобилтел" поръча експертиза на щатската "Американ Апрейзъл", която ще бъде представена на заседанието на КЗК на 2 ноември. "Американците са направили и цялостна оценка на акциите на БТК, от която се вижда, че стойността на цялата сделка е силно подценена от държавата", смята адвокатът на "Мобилтел" Тодор Батков.
БТК също е поръчала своя експертиза, заяви говорителят на телекома Ясен Гуев. Той отказа да назове фирмата оценител и изводите й. Експертизата ще бъде представена на КЗК също на 2 ноември. Според източник на "Сега" експертизата ще се прави от Industry Watch.
Вероятно останалите страни по делото - прокуратурата, "Глобул" и операторът "Нетплюс", също са направили свои пресмятания.
Изненадващо в края на миналата седмица КРС също поиска да се направи такава оценка от водещи в телекомуникациите външни оценители. Тя я възложи на унгарския офис на мултинационалната компания "Макинзи". Оценката трябва да е готова в рекордно кратък срок - до 1 ноември. За сравнение проучването на УНСС отне 3 месеца. Все още не е ясно дали експертизата на КРС ще бъде допусната. Според юристи е спорно дали един секторен регулатор, който се занимава с честоти, каквато е КРС, може да възлага експертизи, касаещи друг регулатор - КЗК.
Според експерти е възможно КЗК да вземе под внимание всички експертизи въпреки разликите помежду им. "Ако сметките се насложат една върху друга, би могло да се получи сума, с която всички да са съгласни", обясняват те.
Разбира се, такова решение също би било условно, тъй като съдебното дело дава възможност лицензът за трети GSM-оператор да се отмени изцяло. Но както често се случва, може да се намери разрешение, което удовлетворява всички страни. Въпросът е дали от него ще спечелят и потребителите, които плащат крайната сметка.
Бе не вкарвайте тоя трети оператор.
Дръжте си двата и двата да делкат печалбите си с третия несъществуващ още и така до третото хилядолетие.
Па после народо масово ще е минал на телепортация, телекинеза и телепатия та се тая.