:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,733
Активни 483
Страници 7,298
За един ден 1,302,066
Дискусия

Изпит(и) и/или тест?

Мнение на родител с пресни впечатления
Приемните изпити след VII клас са най-важните изпити, които човек държи като ученик или студент. Те са по-важни и от кандидатстудентските. Сега висшите училища у нас са 42, приемат се много студенти, няколко хиляди следват в чужбина, пък и опитите да влезеш в желаната специалност могат да се повтарят всяка година. В гимназия се кандидатства само веднъж и единственият опит трябва да е успешен - поправителен изпит няма!

Елитната гимназия осигурява леко преодоляване на кандидатстудентските изпити и дори следване в чужбина без приемни изпити. Обяснимо е желанието на родителите да дадат мило и драго, за да учат децата им в такава гимназия. Необяснимо е



лекомисленото отношение на Министерството



на образованието към този въпрос.

Приемните изпити имат своите предимства пред теста. Проверява се дълбочината на познанията, което едва ли е възможно с теста. Няма елемент на отгатване. Не се проверява "кръстословичната култура", както казват експертите. Оценяват се по-важни неща от това дали някъде трябва да има запетайка и дали някакви думи се пишат с тире. Известно е върху какво и как трябва да се готвят кандидатите. Резултатът е прогнозируем с голяма достоверност - тези, които са хвърлили усилия (и повече или по-малко пари), имат шанс да постигнат съответния резултат.



Каква е прокламираната цел на въвеждането на тест?



Родителите да не дават пари за частни уроци. Да се обърне внимание и на другите предмети освен математика и литература. Като замисъл - добре, но ще се получи ли? След като влизането в елитно училище е важна цел, винаги ще има хора, готови да платят за постигането й. Министерството трябва да работи за издигане на нивото на неелитните училища, а не да вгорчава с експерименти живота на хората. Тежко и горко на децата, ако в теста влязат повече изучавани предмети - няма да видят бял ден 2-3 години.

В радиопредаване на 19 октомври министър Дамянов каза, че в образованието не бива да има резки промени. Не мога да си представя по-рязка промяна от замяната на приемните изпити с тест. Повтарям: това е единственото събитие в образованието, за което няма втори шанс.



Как може да се получи финансово облекчение за родителите?



Кандидатите да държат само 1 изпит. Математика за математическите и техническите гимназии и по избор математика или български - за езиковите. Ако някой се яви на двата, да се вземе по-високата оценка.

Какво ще се постигне с това?

1) Децата ще съсредоточат усилия върху по-силния за тях предмет. Най-амбициозните могат и върху двата.

2) Родителите няма да плащат за уроци по още един предмет, който освен това е по-трудният, съответно по-скъп.

3) Няма да отпадат деца с математически наклонности заради двойка по литература и обратно.

4) Ярките, но своенравни и непослушни деца ще получат своя шанс. Сега най-голям шанс имат кротките и изпълнителните, а от тях не израстват харизматични личности.

5) Ще остане повече време за почивка и спорт на децата и техните семейства. Ще остане време и за възпитание чрез труд вкъщи.

Накрая да поразсъждаваме върху



политическите последствия от замяната



на приемните изпити с тест. Приемната кампания съвпада с предизборната в късната пролет на 2005 г. Сравнително малка част от учениците ще попаднат в най-желаните училища (по обективни причини - местата са по-малко от желаещите). Родителите на останалите отвън ще намерят лесно обяснение, в което ще има доза истина - "заради измишльотините на онези от министерството детето ми не успя да влезе". Резултатите от приемната кампания може да излязат и след изборите, но как ли ще гласуват изнервените родители?

От друга страна, Министерството на образованието няма как да признае, че начинът за кандидатстване от 2001 г. е по-разумен и по-евтин. Ако не се лъжа, тогава всички имаха тест, математическите и техническите гимназии - изпит само по математика, езиковите - по български език и математика, като се вземаше по-високата оценка от двата изпита.

"Заслуга" на ексминистър Атанасов бе поголовното въвеждане на изпита по български език, при което разходите за частни уроци се удвоиха и утроиха. (Впечатлението ми е, че за подготовката по математика са нужни по-малко уроци, отколкото по български. В моя случай те бяха 2 по математика - и по-евтини - срещу 10-12 лв. по литература. Освен това съпругата ми използваше всеки свободен момент да подготвя детето ни.)

Министерството на образованието има изход от тази ситуация -



да направи допитване до родителите



Това е практически безплатно. Просто трябва да изготви въпросници с няколко варианта (в министерството специалисти бол) и да ги изпрати до основните училища. Седмокласниците да ги препишат и родителите им да отговорят кой вариант предпочитат. Все пак те са най-заинтересованата страна. Настоятелствата могат да контролират да няма манипулации. Резултатите могат да се публикуват в Интернет по училища. Хем демократично, хем евтино.

Аз лично не вярвам, че такова нещо може да се случи в България.
 
***
 
***
42
1111
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
42
 Видими 
26 Октомври 2004 22:19
Я, сега един малък тест за българските родители

"Приемните изпити имат своите предимства пред теста. Проверява се дълбочината на познанията, което едва ли е възможно с теста. Няма елемент на отгатване. Не се проверява "кръстословичната култура", както казват експертите. Оценяват се по-важни неща от това дали някъде трябва да има запетайка и дали някакви думи се пишат с тире. Известно е върху какво и как трябва да се готвят кандидатите. Резултатът е прогнозируем с голяма достоверност - тези, които са хвърлили усилия (и повече или по-малко пари), имат шанс да постигнат съответния резултат."

Нещо в този текст да Ви смущава?
26 Октомври 2004 22:22
"Седмокласниците да ги препишат и родителите им да отговорят кой вариант предпочитат. Все пак те са най-заинтересованата страна."

Пък аз, по незнайни причини, си мислех, че самите седмокласници са най-заинтересованата страна.
26 Октомври 2004 22:36
Мнение на родител, който за съжаление е поредната жертва на манипулациите на МОН!
1. Замисли се, човече, защо детето ти посещава училище 30 часа седмично, 34 седмици в годината и защо в седмичната му програма са включени 12 предмета???
ЗАЩОТО ТРЯБВА ДА УСВОИ БАЗОВИ ЗНАНИЯ ЗА ДА ПРОДЪЛЖИ В СЛЕДВАЩИЯ КЛАС!
2. Замисли се, човече, защо се явява на "конкурсен изпит" през време на лятна ваканция?
ЗАЩОТО "КОНКУРСЕН ИЗПИТ " В НАРЕДБАТА ЗА СИСТЕМАТА ЗА ОЦЕНЯВАНЕ ЛИПСВА!!!
3. Замисли се, човече, защо е нужно детето ти да пише теми по литература и оценители да го оценяват, за да получи достъп до чуждоезиково обучение?
ЗАЩОТО ТОВА Е ИЗМИСЛЕН МЕХАНИЗЪМ ЗА ГЕНЕРИРАНЕ НА ПАРИЧЕН РЕСУРС В ОГРАНИЧЕН КРЪГ ОТ ХОРА!!!
4. Замисли се, човече, кому е потребва паралелна образователна система , съставена от два предмета-БЕЛ и математика?
ЗАЩОТО ТОВА Е ПОТРЕБНО НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА МАФИЯ , РАЗПРЕДЕЛЯЩА 600 милиона лева всяка година!
5. Замисли се , човече, защо има само един единствен ден, определен от МОН , в който детето ти да покаже "подготвеност за елитно училище"?
ЗАЩОТО ПО ТОЗИ НАЧИН СЕ ГЕНЕРИРА РОДИТЕЛСКИ СТРАХ ОТ ПРОВАЛА НА ДЕТЕТО МУ ЗА ЦЯЛ ЖИВОТ! И ТОВА ГО КАРА ДА ДАВА ЛУДИ ПАРИ "ЗА ДА БЪДЕ ПОДГОТВЕНО"!!!


27 Октомври 2004 00:01
Някак си ми е странна тази суета-по кой предмет да се съсредоточиш
За да минеш
Те толкова ли са трудни тези предмети. Някой, който все още има памет или копи пейст - да пейсне нещо от тези трудности. просто ми е интересно.
Аз смятам че децата трябва да минават през тест много по-лесно от Нас тук-дърти сме и загрижени за съвсем други работи. Ами те имат дар Божи - живи са все още. Толкова ли им е труден този "предмет"
Дайте го тук. За мен дъртия е интересно колко процента ще хвана Не съм оптимист, ама все пак.
Иначе са празни приказки
27 Октомври 2004 00:05
Верно е, без пари няма да минеш. Ама и с пари може да не минеш
Проблемът, според мен все пак не е минаването, а знанието. Нещо на умряло тук се дава. На безнадежност. Ама все пак ако детенцето знае, а проверяващия иска пари - как така успява той а не детето. В цитираните правила това не ЛИЧИ. Т.е. клопките са ня място Те навсякъде са клопки, а не врати "Добро пожаловать" Да не е добре че зад тази врата те чака ръчичка с касичка. На да буташ врата вместа ръчичка..Хм?
27 Октомври 2004 00:08
Вратата, е метафора за преминаването в по-горната класа. Иницияция се казва
Винаги е капан, винаги е изпит. Има и помошници - фалшивите взимат пари, истинските дават акъл. Ама изпит все е изпит. Взимаш го, минаваш Без да има изпит вратите са само с пари на входа.
27 Октомври 2004 01:21
Без образование,

Казал си го.

На автора Огнян Цветков:

Не, не, и пак не - това не са аргументи човече, това са смешки.

Да разбирам ли плавния преход като плащане само за едни частни уроци, вместо за два? Страхотна идея.

Да се обърне внимание на други предмети - ае нема нужда. Те са за пълнеж на програмата.

Изобщо, чудя се дали с тия абсурдности не се защитава обратната идея, т.е. "за тест". Както и да е.

Аз лично не съм сагласен изобщо със системата за "разпределяне" след 7-ми клас - с тест, изпит, или каквото и да е там деление на умни и безнадеждни. Мисля, че трябва да се върви към свободно "избиране" на средното образование. Е те това би било съществена промяна и е нереално да се правят реболюционни промени. В допълнение само ще кажа, че има държави, където учениците получават първите си оценки в осми клас. Просто не вярват в "оценките". А държавата си я бива, мисля че беше на второ място по "жизнен стандарт" в една класация на ООН.
27 Октомври 2004 01:31
Що всеки разчита толкова на училището за бъдещия успех на отрока си?
Изпити , оценки, елитни гимназии...
Ние успяваме не заради образованието , а въпреки него.Примери много.
27 Октомври 2004 07:52
...тия нормални ли са и сериозно ли говорят ако да...
27 Октомври 2004 08:55
Тестовете ще сложат кръст на частните уроци. Безсмислените заучавания на шаблони ли е задълбоченото познание на материала?
Що тогава и листовките не ги направят като академично есе или преразказ разсъждение? Например "Ролята на трагичния образ на катаджията в очите на бедния водач на МПС".
27 Октомври 2004 09:06
Тестът е система за проверка на знанията, при която се произвеждат ниско и слабо знаещи индивиди!
Основна слабост на тестовата система е възможността за налучкване на верния отговор.
Колкото по-малко на брой са зададените алтернативни отговори, толкова повече нараства вероятността от просто уцелване на верния от тях при положение, че не го знаеш!
Наистина, силните ученици ще си останат силни, защото така или иначе си знаят верните отговори.
Но тестовете ще демотивират слабите и част от средните като успех и знания ученици да се стараят повече, т.е. системата ще бъде спънка за основната маса деца, тъй като слабите и средни ученици са мнозинство.
С всичко казано дотук не искам да изглежда, че се съгласявам и със сегашната, вече изродена система на проверка на знаията!
СИСТЕМАТА НА ПРЕПОДАВАНЕ И ИЗОБЩО УЧЕБНИТЕ ПРЕДМЕТИ СЕ НУЖДАЯТ ОТ ПРОМЯНА!
Те не са свързани с придобиване на практически знания, много често са твърде абстрактни, изискването за простото преповтаряне, в една или друга степен на урока не развива мислене и т.н., и т.н.
27 Октомври 2004 10:22
Основна слабост на тестовата система е възможността за налучкване на верния отговор.
Сгуню, замислял ли си се каква е вероятността един ученик да отговори правилно на всички въпроси на тест с 20 въпроса с по 4 възможни отговора? Ще налучка правилно 1-2 отговора, ама това няма да повлияе съществено на оценката.
----------------------------------------- -
Тююююююююююююю
27 Октомври 2004 10:26
Естествено, имах предвид налучкване. При тестовата система под 66% верни отговори си е чиста двойка. при тест от 20 въпроса тройка ще се пише при 13 верни отговора. А сега изчисли каква е вероятността някой да налучка 13 верни отговора от тест с 20 въпроса. Би бил по-голям щастливец, отколкото да уцели 6ца от 6 от 49
27 Октомври 2004 10:33
За примерен тест може да се вземе тестът за Американския колеж в софия - 100 въпроса разпределени в 4 категории, всеки въпрос има 4 възможни отговора.
27 Октомври 2004 10:49
Ако авторът наистина е родител, горко на детето (децата) му!
27 Октомври 2004 10:56
Така, така. ПЪЛНИ ПРОСТОТИИ. При тест няма да се дават пари за частни уроци. ПАРИТЕ ЩЕ КАПЯТ ПРИ ХОРАТА, СЪСТАВЯЩИ ТЕСТА И/ИЛИ ИМАЩИ ИНФОРМАЦИЯ ЗА НЕГО.
Ще завалят 6-ци за онези деца, които далеч преди датата на изпита ще са наясно с въпросите. Просто в елитните гимназии "случайни" деца няма да влязат. То и сега изтича инфо, но е много, много по-трудно да запомниш цяла тема+правопис отколкото 20 въпроса. Не само, че няма да се ограничи даването на пари - то ще стане абсолютно задължително, защото балът ще е изключително висок. При частните уроци децата поне научават нещо.
27 Октомври 2004 10:56
Мастиката, !

Що ли ми се струва, че подобни дълбокомислени идиотщини, като статията, и някои коментари, неграмотно оплюващи тестовата система, са продукт именно на "великата" нетестова система?
27 Октомври 2004 10:59
Хе-хе, парите щяли да капят при даващия теста...

Достатъчно е да се направят 20-ина варианта на теста, като разликата да е само в разместване на отговорите. Съответно ще има 20 шаблона за проверяване, което не е проблем.

Айде нека някой наизусти верните отговори на 20 варианта по 200 въпроса, да речем.

Айде стига глупости!
27 Октомври 2004 11:00
И още нещо: всяка една система може да се опорочи.

Проблемът е, че сегашната (специално изпита по литература) може да се опорочи (и е опорочена) на всяко едно ниво, т.е. дупките са твърде много.
27 Октомври 2004 11:30
От една страна тестовата система е добра, тъй като премахва нуждата от наизустяване на материала и може да обхване различни предмети. От друга той премахва нуждата да се пише, а тогава се вижда колко са грамотни децата. Преди години се правеха контролни, развиваха се теми, а сега не. Една молба не могат да напишат.
27 Октомври 2004 11:36
Уважаеми форумци,
За съжаление, в отзивите ви не виждам прагматичен подход. Струва ми се, че никой от вас няма дете в седми клас. Чантите им тежат десетина килограма и три пъти в седмицата имат по 7 часа. Как да облекчим съдбата им сега, в този момент? Местата в елитните гимназии са ограничени, конкурс ще има, но какъв? Опитвам се да поставя достижима цел - един изпит не само е по-евтин от два, но и натоварването е двойно и тройно по-малко. Заради теста може да се наложи децата да вземат уроци по география, история, физика, биология и пр. Не знам по какви причини редакцията е отрязала следното

Приложение

Списък на някои от термините, използвани в първите 31 урока от общо 60 от учебника по биология за VI клас на сина ми. Те са от основната част на уроците. В допълнителния (незадължителен) текст към уроците има още термини. Обръщам внимание, следните термини се изучават в I срок на VI клас. Има и втори срок, и VII клас.

аеробни, анаеробни, амитоза, архегонии, антеридии, биоиндикатори, бентосни, вътрешноплазмена мрежа, вакуоли, вегетативно, волвокс, влакнестокачулест мъх, гликоген, гамети, гутация, геотропизъм, еукариоти (същинскоядрени), епидермис, зигота, йерархия, кормус, коренова гугла, камбий, кутикула, лейкопласти (не превързочни !), ликови цеви, ламинария, листнати мъхове, микология, микробиология, морфология (на растенията), мембрана, митохондрии, макровинт, микровинт, митоза, несамостойно хранене, органели, прокариоти (доядрени), пластиди, паренхим, планктон, протонема, протал, поник, петура, рибозоми, ризоиди, самостойно хранене, сапрофитно хранене, систематика, скорбяла, спори, сифонен талус, спорангий, семедел, столони, сукуленти, сеизмонастии, тубус, таксон, талус, транспирация, тургор, термонастии, фотосинтеза, физиология, фукус, фототропизъм, фотонастии, хемосинтеза, хлорофил, хитин, хлоропласти, хромопласти, хромозоми, хламидомонас, хидротропизъм, цитоплазма, цитология, целулоза, чернодробни мъхове, ядро
27 Октомври 2004 11:40
гошо
и ти си мислиш, че няма да се знае предварително кой точно вариант ще се падне?

И 100 варианта да има на теория, 1 се пада и той ще се знае поне 1 седмица предварително.
В "най-добрия" случай, повечето привилигировани деца ще имат ясни 3-4 варианта 10-тина дена преди изпита. Както е при темите при кандидат-студентите
27 Октомври 2004 11:50
Да, но тези които са учили поне ще имат шанс. А сега при темите по литература изцяло зависят от милостта на проверяващия.

И освен това има различни видове тестове. В тест може да се заложи и написване на кратък текст по дадена тема.

Съгласен съм, че тестът може да се опорочи. Само че считам, че възможностите за това са по-малко от наличните при сегашната система на приемните изпити.

Освен това какво Ви притеснява, че може да обхване повече предмети. Нали считаме, че училището не е само български език и литература и математика?

Редактирано от - dibo на 27/10/2004 г/ 11:59:50

27 Октомври 2004 12:52
Г-н Цветков, искрено се радвам, че сте във форума, за да прочетете отзиви на статията си и да защитите позицията си.
Смятам, че тезата ви е погрешна основно, защото изхожда от постановката за по-малкото зло (досегашната практика), което е за предпочитане пред по-голямото (бъдещата, с евентуалните й пороци). Дивотията, г-н Цветков, според мен е, че родното образование продължава десетилетната система на "наливане на знания през фуния". Ако някъде през 20-ти век това може да бъде оправдано (в което се съмнявам), сега е не отживелица, а най-малкото израз на интелектуална леност.
Именно "знанията през фуния" предполагат зубренето, на което са подложени учениците, ако искат да "успеят" според сегашните критерии - тези на образователната система и на родителите. Все още е рядкост те да бъдат подтиквани да мислят самостоятелно, да действат според конкретните условия - неща, които бг училището се бои да въведе.
Разбирам, че вече сте минал през цирка "кандидатгимназиални изпити". Интересно, дали сте запитал Вашите деца (Вашето дете) харесват ли произведенията, по които е трябвало да пишат теми. Не се считайте длъжен да ми отговаряте на този въпрос. Наистина се чудя знаят ли днешните учители какво обичат да четат децата, какво ги вълнува, какво искат да знаят. Не съм убеден, че те искат това. Смятам, че би било прекрасно най-малкото родителите да знаят.
Ако пък евентуално имате притеснения, че децата днес не могат да научат чужди езици, ако не попаднат в езикови гимназии, искам да Ви успокоя. Могат, стига да имат желание и насърчение от родителите си. Защото те за щастие живеят в много по-различни времена от тези, в които и аз, и Вие сме расли.
Бъдете здрав!

Редактирано от - Инакомислещ на 27/10/2004 г/ 12:55:46

27 Октомври 2004 13:07
Тук се говорят безсмислици, на първо място от автора на статията. Откъде изкопа въпросният господин, че частните уроци щели да секнат??? Защо? Текущата практика показва, че напротив, много повече пари се дават и за много по-продължителен период (през цялото средно образование) където има тестова система. Защото ученика трябва наистина да знае и да е постоянен за целия период. А не както у нас - да се "готви" за приемен изпит няколко месеца при някой мошеник, който накрая да му каже задачите дето ще се паднат.
Живея в развита страна с тестова система и твърдя, че е по-добра. Дава възможност на всички, и родители и ученици да си сверят часовниците, дали да продължават да харчат пари за висше образование.
27 Октомври 2004 13:17
г-н Цветков,
Съгласен съм с онази част от постинга Ви, в която споменавате, че децата трябва да посещават уроци по история, биология и т.н.
Когато бях кандидатстудент ми се наложи да се запиша на курсове по математика, въпреки, че учех в Софийската Математическа гимназия. И смея да твърдя, че ми беше от голяма полза, защото учителят обясни целия материал много внимателно .
Бедата, за която Вие и аз говорим, е че материалът не се преподава качествено в училище и затова децата нищо не научават. Оттук тръгват бедите за българското образование.
27 Октомври 2004 14:24
Мастиката,
при дадения от теб пример изхождаш от презумпцията, че въпросният ученик не знае дори и един от отговорите на теста!
Тогава разбира се никакво налучкване няма да му помогне!
Но такива случаи в практиката са изключения и такива талпи биха се провалили при всякаква система.
Обикновенно слабият ученик, който е между 2 и 3 като оценка за знанията си би знаел поне 15 и 20 от отговорите.
И тогава вече нещата стават съвсем други с налучкването, защото тъкмо то би могло да му помогне да спаси тройката!
И именно в това е недостатъкът на системата!
Освен туй, системата на тестовете има и други недостатъци - например шаблонизирането на изпита не развива склонности към разсъждения, липсата на възможност за излагане на знаията устно пречи на потенциала на някои ученици, по надарени в тази област да се прояви, което косвено ги ощетява при оценяването.
Има и други, ама отдавна не съм се занимавал с темата!
-----------------------
Любопитен съм да изложиш все пак и някои от предимствата на тестовата ситема, вместо да ме плюваш елементарно, както си сторил в съседната тема!
27 Октомври 2004 14:37
Мастика et al - бедата не е толкова в това, че училището не подготвяло децата за кандидатстване в елитна гимназия. Нито пък бедата е в това, че "никой не пита децата какво обичат да четат". Бедата е в това, че децата принципно и масово НЕ ЧЕТАТ - и нищо не може да се направи, за да се спре задълбочаването на тази тенденция. Най обичам да се прехвърля вината на родителите върху учителите (със заплати по 180 лв., освен другото) - ако на детето липсват основни комуникативни способности, елементарно възпитание и респект към познанието, what the fuck ще е ползата, принесена от тестовото/не-тестовото оценяване...
Някой от вас да е влизал през последните десетина години в квартално (не-елитно) училище и да е виждал колко деца влизат в час и какво е нивото на уважение към случващото се в часа? И учителят дали е учител, или е пъдар на пълни идиотчета с включени в час телефони, наркотици по джобовете etc? Аре плийс...
27 Октомври 2004 14:48
То тест си значи изпит. Но се сещам какво се има предвид под "тестова система".
Ами, предимствата - много по-лесно се проверяват, туй за въпросите multiple
choice, на български с избираеми отговори ли се казва. Туй, дето му викат еднакви критерии за оценяване. Зависи какво искаш да провериш и оцениш.
Налучкване винаги ще има, но може да вдигнеш летвата, може и да сложиш един и същ въпрос няколко пъти, зададен по различен начин, и да сравниш отговорите.
Другото май съм го забравил вече.
27 Октомври 2004 14:51
Сестро Дмитриевна, ти и невръстни дечица-досредношколничета ли гледаш?... My, my... Светът е пълен с изненади...
27 Октомври 2004 14:56
Сгуню,
Дори и да знае 15-20 отговора, слабият ученик на практика не може да налучка необходимите още 40 отговора, за да стигне тройката. Имам предвид система, при която 66 верни от 100 гарантира тройка.
Не съм съгласен, че при тестовете не се изисква разсъждение. Ако не разсъждаваш по кой начин ще достигнеш до правилния отговор? При 4 възможни отговора обикновено 2 могат да бъдат отсяти веднага, но може и да има подвеждащи отговори.
Друго е ако коментираме факта, че при тестовата система няма възможност да се прояви културата на писане. Това наистина е сериозен недостатък. Но след като с тестовете се пресича мафията от частни учители, изцяло подкрепям идеята за въвеждането им. Който е неграмотен и не може да пише ще изкара ниски оценки по литература и от това ще пострада дипломата му.
При кои приемни изпити знанията могат да се излагат устно? Имам предвид, освен тези по пеене?
------------------------------------
ПП Приеми моите извинения за това, че те нагрубих
Пешо Мастиката
27 Октомври 2004 14:59
АНИТА ДЖ,

А това с тестовете ще е поредният експеримент. Отново ще са нужни години, докато нещата намерят точното си място и улегнат. За съжаление обаче, нама да има такава възможност - просто всяко следващо правителство ще се счита длъжно да направи и то своя експеримент и така - до края на света. Докато има политически боричкания и мерене на пишки, докато на образованието се гледа като на източник на далаверка за приближените на управляващата партия, а проблемите в образованието не бъдат оставени на експерти, ще сме свидетели на още нечувани дори експерименти, за които и фантазията ни е бедна... Спомнете си недоразумението Димитър Димитров като министър по времето на Костов... спомнете си Владимир Атанасов, а бе да не ги изброявам...
27 Октомври 2004 15:10
Наистина горко на децата с такива родители.
Верно е, че през соца т.н. “езикови гимназии” осигуряваха предимство на старта в онова общество, но на сегашно време когато половината манговци от махалата вече са оръчкали Европата, съвсем не е така.
Първо наизустяването на теми по литература нанася непоправими увреждания на пуберите – загубват способността да мислят самостоятелно и в бъдеще с криво-ляво усвоения си “език” могат да се доберат с много мъки до долните нива на западната средна класа.
Дори и да избръмчат зад океана, пак ще са склонни да повтарят папагалски някви техни си “истини” до премаляване без да могат да направят и какъвто и да е опит за осмисляне на заобикалящия свят. Няколко такива бройки има в тукашния форум.
Второ, понеже и в България нещата лека полека нещата се нормализират и идва времето когато ще прогресират тези, които имат пипе в главата и могат да го използват. А такива хора не се подготвят в “езиковите гимназии”, поне засега.
Аз хич и не съм луд да давам пари за уроци на мойте циганета, ама (те пак си влязоха в един куп училища) не ги пуснах на езиково училище да не изтъпеят хептен. Е им Англия. Да ходят да прислугват тамо и учат езика като искат. Поне ще научат истински английски, а не такъв с коньовски акцент в Първа Английска.
27 Октомври 2004 15:34
Ето част от тест /предназначен е за по-големи ученици/

Природоматематически науки
35 минути – 40 въпроса

УКАЗАНИЯ: В този тест са включени седем ядра. Всяко ядро съдържа няколко въпроса. След като прочетете описанието на всяко ядро, изберете най-добрия отговор към всеки въпрос и го отбележете в съответното кръгче на листа за отговори. Можете да препрочитате описанието на ядрата толкова пъти, колкото е необходимо.

...........................
През 1908 г. обект от космоса разрушава 2 000 км2 гора в Сибир. Обектът е с размери между 10 м и 100 м в диаметър и се движи с максимална скорост от 15 км/сек. Той експлодира на височина от 8 км и освобождава енергия, еквивалентна на 20 милиона тона TNT. Двама учени обсъждат дали този обект е комета или астероид.

Първият учен:
Обектът е бил комета, тялото на която се е състояло от лед (замръзнала вода или метан) и космически прах. По-голямата част от този материал е летлива (лесно се изпарява) и с ниска плътност. Триенето в земната атмосфера нагрява кометата до температура, при която тя експлодира високо над земята. Болшинството от ледените парчета и космическия прах се изпаряват при експлозията, което обяснява защо не са се образували кратери на повърхността и защо не са намерени големи, годни за разпознаване фрагменти от обекта. Един астероид не би могъл да бъде напълно разрушен. Непокътнати фрагменти от астероида биха могли да достигнат земната повърхност и под тяхно въздействие биха се образували един или няколко кратера, както и щяха да се запазят отделни парчета от астероида. Свидетели сочат, че обектът рязко е намалил скоростта си преди да се взриви. Поради ниската си плътност кометите могат много бързо да намаляват скоростта си, но това не е характерно за обекти с висока плътност, каквито са астероидите.

Вторият учен:
Обектът е каменен астероид. При навлизането в земната атмосфера в резултат на високата скорост се създава голяма разлика между въздушното налягане на пространството непосредствено преди астероида и на пространството зад него. Тази разлика в налягането вероятно значително е превишила структурната сила на астероида. Астероидът се е сплескал, бързо е намалил скоростта на движение поради драматичното увеличаване на повърхността му, и се е разпаднал преди да достигне земята. Това разпадане би могло да наподобява експлозия. Изчисленията показват, че комета с размери между 10 и 100 м в диаметър би се взривила на височина много по-голяма от 8 км, докато каменен астероид с тези размери би се разпаднал на височина от или по-малка от 8 м. Откриването на големи фрагменти от астероида е трудно поради блатистата почва в района. Открити са обаче малки стъклени фрагменти, като се предполага, че те са разтопени и разтворени парченца от астероид.


6. Кой от следните изрази най-точно описва основната разлика между хипотезите на двамата учени?
F. Местоположението на събитието
G. Скоростта, с която обектът се движи
H. Плътността на земната атмосфера
J. Видът на обекта, навлязъл в земната атмосфера

7. Според становището на втория учен, в сравнение с височината, на която каменен астероид би се взривил в земната атмосфера, комета с подобни размери по-скоро ще се взриви на:
A. същата височина
B. по-голяма височина
C. малко по-малка височина
D. много по-малка височина

8. Хипотезата на първия учен показва, че когато материалите, които образуват по-голямата част от кометата, са достатъчно горещи, те ще се превърнат в:
F. твърди частици
G. газове
H. течност
J. вакуум

9. Кое от следните твърдения най-точно описва как вторият учен обяснява защо са били открити неголеми, но разпознаваеми фрагменти от обекта?
A. Всички големи, разпознаваеми фрагменти, които са достигнали земната повърхност, са били отстранени от района в резултат на ерозия.
B. Всички големи, разпознаваеми фрагменти са били изхвърлени на стотици километри от мястото.
C. До земната повърхност са достигнали само неголеми, разпознаваеми фрагменти от обекта.
D. Били са открити само неголеми, разпознаваеми фрагменти от обекта поради характера на почвата в района.

10. Как би се различавало поведението на астероида от описаното от втория учен, ако астероидът не беше сплескан от разликата във въздушното налягане? Астероидът:
F. няма да достигне земната повърхност
G. би се сблъскал с друга планета от слънчевата система
H. би намалил скоростта си постепенно
J. би замръзнал

11. Кое от следните твърдения би могло да се използва и от двамата учени, за да обясни най-точно вредите, които експлозията на обекта е причинила на гората? Енергията, отделена при експлозията:
A. се разпространява бързо към земната повърхност
B. се разпилява в горните слоеве на атмосферата
C. е била освободена на по-малко от 1 км над земната повърхност
D. е била освободена при удара на обекта в земната повърхност

12. Кое от следните наблюдения върху кометите, ако е вярно, би могло да оспори хипотезата на първия учен?
F. Кометите са образувани предимно от замръзнали частици
G. Кометите са много по-големи от 100 м в диаметър
H. Кометите често преминават достатъчно близо до земята и навлизат в земната атмосфера
J. Кометите се движат по орбита около слънцето.

..............................
27 Октомври 2004 15:56
Дали познах, а?
6-J, 7-B, 8-G, 9-D, 10-H, 11-A, 12-J
Само за 6 минути...
27 Октомври 2004 16:39
Пешо Мастиката, приемам извиненията ти, мерси!
По въпроса за приемните изпити с пеене си прав, естествено, но аз по-скоро имах предвид перманентно провеждани тестове, та съм се поувлякъл!
27 Октомври 2004 16:49
Уважаеми форумци,
Дискусията от ваша страна прие твърде абстрактен характер. Целта ми не е да коментирам учебния материал, който е прекалено обременен и предназначен за зазубряне. Тази година той няма да бъде преразгледан. Няма да бъде сменена и методиката на обучение. Нека помислим за тези, които кандидатстват ТУК и СЕГА. Те се явяват на конкурс, чийто регламент все още не е известен. Обърнете внимание, предлагам ДОПИТВАНЕ до заинтересованите, които да изберат между тест, изпит, два изпита, тест и изпит и пр. Нека те вземат решението - все пак те плащат сметката.
27 Октомври 2004 17:45
Тестът наистина има доста предимства! Това че може да се налучква е безподобна глупост. Нали в тестовете се отнемат точки за грешен отговор! Ако за верен получаваш 2 точки, за неотговорено 0, а за грешен се взема 1 точка едва ли незнаещият ще играе тото!
Защо например не карат учениците на самия изпит да напишат молба или заявление? Ако човек не иска да е литератор за него това е основното!
По математика нещата са по-други, но и там се въвежда порочна практика! Има си критерии за нещо направено се дават точки. Това добре, но например трябва да се реши уравнение и някой разглежда например случай sin(x)>1. Това обаче не се наказва и тъпанарът си получава доста точки! При теста такива възможности няма. Проблемът е, че децата не се подготвят в училище с тестове и въвеждането им от веднъж ще има същия ефект, както ако ни накарат от утре да говорим само на английски!
27 Октомври 2004 20:24
Огняне, намирам за малко извратено че децата (учениците) трябва да учат не за знания, а за да вземат някакъв си изпит който нямал правила. От изброените от тебе биолжоки термини, повече от половината са абсолютно необходими ако човек иска да е наясно що годе с биологията. Но необходимо, пък и те не могат всички да са пълни отличници, нали.
Ти като как реши, че твоите деца са от най-умните?
27 Октомври 2004 20:51
Хубаво е, че жената е загрижена и има собствено мнение. Само дето чат си няма от същността на тестовата система. Тестовете, които трябва да се въведат не трябва да са от типа: "Колко клиенти има МобилТел: а) 3 000000, б) 30 000000, в) 300 000000?" Само този тип тестове могат ' да се налучкват'. Нормалните тестове са от по-високо качество и подобно елементарно 'налучкване' не играе. Виж досещането, съобразяването, елиминирането на неверните твърдения е част от играта! Това са умения на личността, които никак не са лоши и трябва да се развиват у децата.
Лоши са ученето наизуст, преписването, цитирането на чужди мисли като да са твои... Незнайно за мен защо, образователната система толерира именно послените!
27 Октомври 2004 21:08
Обраованието по български език се напъва от всеки да направи поет или поне писател. Е, айде от тях да мине - може и журналист.
Образованието по български език трябва да дава умения точно да си напишеш по най-добър начин авобиографията; да си изкажеш в писмена или устна форма проблема пред институция, инстанция...
Именно ако ще ставаш поет или писател, ти трябват 'частните уроци' и допълнителните занимания. За другото, за знанието, което е задължително потребно на всеки - трябва да плаща бюджета от хорските данъци.
Е, да - той бюджетът си плаща, ама файда йок!
27 Октомври 2004 22:05
Като чехот постингите, си зададох въпроса 'елитни ли са тъй наречените елитни училища?' И за какво е тоя зор и натискане СЕГА?!
Те бяха елитни едно време, приемаха при жестока конкуренция, с много висок общ бал (задължително отлично или много добро представяне и по двата изпита), приемаха нищожно количество хора (английската в Пловдив приемаше по 5 момчета и 5 момичета от територия равна на сегашните области), и се завършваше при жестока конкуренция вътре в самите училища.
Сега елитните училища приемат поне 5 пъти повече деца при ... Колко пъти намалена раждаемост? Приемат с чисти тройки от приемните изпити. Качеството на обучението е безкрайно занижено; невзетите часове са повече от взетите... Какво му е елитното?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД