"Човекът от досието" е пиеса на Лозан Стрелков. Поставиха я през 1967. Лозан я написа в кабинета си на втория етаж в сградата на БТА на Цариградското шосе. На третия етаж Тодор Вълчев, Петко Бочаров и аз (плюс нощният дежурен) се редувахме на тръбата. Наричаха ни тръбачи. По тръбата ни пускаха килограми хартия - телекси от 25 осведомителни агенции, и ние ги четяхме.
"Всички бетеанци, тръбачите особено, трябва да знаете езици, само аз може да не зная, понеже съм директор", смееше се Лозан.
Телексните машини на американските агенции Асошиейтед прес и Ю Пи Ай (United Press International) тракаха безспир; в САЩ наближаваха президентски избори (1969), в които външната политика щеше да има "безпрецедентно" място заради Виетнамската война.
В изборите през 2004 външната политика има "безпрецедентно" място заради Иракската война. Но безпрецедентно бе само това, че - като екзорсист, пропъждащ виетнамския демон - президентът на САЩ обяви победа в Ирак от палубата на боен кораб.
Ю Пи Ай отдавна слезе от световната медийна сцена. Водевилът "досие" не слиза от българската.
За всеки бетеанец имаше досие. Лозан състави комисия по досиетата, изхвърли доносите, остави данни какво си учил, къде си работил.
- Джимо, ти си поливал тревата в Докторската градинка?
- Да, ама само нощем (тръбачите бяхме на три смени).
Докато пишеше "Човекът от досието", Лозан често разказваше за помощник-склададжията, когото все не повишавали, защото, като нямало в склада гумени ботуши, казвал: "Няма. На баща ми фабриката за ботуши я национализираха!" И те му вписали в досието, че е син на национализиран фабрикант. Другите се смееха от сърце, аз насила, понеже баща ми беше национализиран.
Досие звучеше плашещо, национализиран - позорно, комунист - гордо. В САЩ пък сенаторът от Уисконсин Джо Макарти направи шеметна кариера, преследвайки червения демон. След като обвини в антиамериканска дейност холивудските сценаристи (Артър Милър, Елия Казан, Далтън Тръмбо и др.), той тръгна да лови "комунисти" в Пентагона. Тогава го изметоха от политическата сцена.
FLASH! FLASH! Американските комунисти пак издигат кандидат за президентските избори - звъннаха телексите на AP и UPI. Кандидатът се казваше Гъс Хол, но - за благозвучие - ние пишехме Гюс Хол (израелския външен министър Аба Ебан пък го пишехме Аба Еван). Г. Хол се кандидатира четири пъти. През 1976 той получи 58 992 гласа. Нямаше толкова комунисти в САЩ, но някои американци гласуваха за Г. Хол напук на системата, предлагаща им да избират между Джери Форд и Джими Картър (който победи с 40 млн. гласа). Днес значките и плакатите за Г. Хол са колекционерска рядкост. Но Джей Едгар Хувър наричаше Г. Хол "могъщ враг на Америка".
Хувър за разлика от Макарти не шумеше. Той имаше дебело досие за "всеки, който е някой". И 48 (четирийсет и осем) години бе шеф на FBI (Федералното бюро за разследване). Чувал съм да казват, че държал в ръцете си съдбата на не един президент на САЩ.
- Да си комунист в Америка е да си един и сам. One and alone! Да застанеш ей така! To stand up like this - вдигна показалеца на дясната си ръка Георги Пирински, след като в антрето отърси снега от американските си ловджийски ботуши с връзки и влезе в хола. Говоря за бащата на сегашния Пирински, който тогава минаваше прав под масата и в този момент репризираше чорапите на баща си, наставляван от майка си Полин. Ние обичахме университетската преподавателка Полин, обяснявахме й, че - да, казва се "чужбина", но не "чужбенци", а "чужденци", а тя, с нейните трапчинки, така се смееше, че ние разбирахме защо като малка е била нюйоркската дубльорка на Шърли Темпъл.
Да не бяха Полин и приятелката й Анелия, бетеанка и жена на испанския художник Хосе Санча с чин полковник от Червената армия, щях да видя БТА през крив макарон. Лозан знаеше това, защото в досието пишеше и кои са ти гарантите. Без тях щях да продължа да поливам тревата в Докторската градина или да събирам орехи в село Орешака, закъдето тръгнахме, когато ни връчиха заповед за изселване. Гложди ме демонът на съмнението: дали там нямаше да съм по-полезен? Или по-щастлив? Никога няма да разбера.
С пиесата си "Човекът от досието" Лозан се опита да прогони демона на доносничеството; той беше добронамерен екзорсист. Не успя. Пак шумим за досиетата.
Вярно, той самият - в ония години, когато нямаше спин и дрога, само секс и алкохол - коткаше доносници да узнае кой с коя и пр. Обсебен бе от демона на любопитството. Но трябва да си стария Уини (У. Чърчил), за да кажеш: единствените разсекретени данни, на които вярвам, са "тези, които аз собственоръчно съм подправил."
Моето послание е: ако не можеш да се посмееш на миналото, гледай напред! Не се обръщай с гняв назад. Не се занимавай с прогонване на демони. По-добре прочети "Екзорсистът" на William Peter Blatty. Или гледай филма му. Или чуй поредицата за екзорсизма, която върви по Би Би Си. Водещият Ричард Джонсън каза, че във Великобритания екзорсистите не насмогвали на поръчките, търсенето скочило с 400%, щото демон можел да се всели и в чипа на персоналния ти компютър.
ЕйЕ Какво става с моя компю ю ю ю
Помо о о о о о о о
Да ти е живо името, Джимо!
Да си жив и здрав!