:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,703,313
Активни 531
Страници 14,243
За един ден 1,302,066
Глобално

САЩ трябва да преоценят отношенията си с Русия

Вашингтон и Брюксел дадоха на Путин усещането, че той може да прави почти всичко в "близкото си зарубежие"
СНИМКА: РОЙТЕРС
Валдас Адамкус има проблем. 79-годишният президент на Литва беше поканен, лично, настоятелно и даже заплашително, от руския президент Владимир Путин да участва в събитие, на което той наистина, ама наистина не смята, че трябва да присъства. Става дума за честването на 60-ата годишнина от съветската победа над Адолф Хитлер. Това е събитие от първа величина, с участието на президента Буш, Тони Блеър, Герхард Шрьодер, Силвио Берлускони, президентите на бивши съветски републики и още хиляди в масовките.

Само че Адамкус не гледа на 9 май 1945 г. като на ден на освобождението на неговата малка страна и на нейните балтийски съседи.



"На този ден ние сменихме Хитлер със Сталин



и не би трябвало да го празнуваме", казва той на своите гости. Повечето литовци, горди със своята централна роля в разпадането на Съветския съюз през 1991 г., са съгласни с него. Но Путин настоява всички лидери на бившите съветски републики да уважат Русия на 9 май и той даже използва своята най-мощна заплаха - че ако Адамкус не дойде, това може да се отрази на доставките на петрол и газ за Литва.

Разбира се, както каза посланикът на САЩ в Литва Стив Мъл, за Щатите няма значение дали Адамкус присъства или не. Това, което прави от казуса проблем, различен от протоколните, е обезпокоителната тенденция в поведението на Русия към един регион, където доскоро Съветският съюз господстваше. И това е по-голяма дилема за администрацията на Буш, отколкото за самия Адамкус.

Нито предричам, нито проповядвам завръщането на лошите дни на студената война. Те, слава богу, си отидоха завинаги. Русия, макар и силно намалена, е днес важна и легитимна част от международната система. Новата архитектура на сигурността, изработена по време на администрациите на Клинтън и Буш заедно с Борис Елцин и Путин, вече не е насочена към сдържането на Русия, а към нейното включване и тя вече се ознаменува с няколко исторически постижения на сътрудничеството.

Но продължаването на тези продуктивни политики е поставено под угроза от



събития, които Западът вече не може да игнорира



Путин е раздразнен от растящата независимост на някои от бившите съветски републики и особено на Грузия и Украйна. Но неговата несръчна намеса, която не успя да попречи на демократичното народно въстание в двете страни, само го отслаби.

Едно от най-сериозните проявления на руската политика беше игнорирано от Вашингтон и от ЕС - продължаващото присъствие на руски военни сили в съседни страни без тяхното разрешение. През 1999 г. Русия предложи постепенно да изтегля силите, които е разположила в части на Грузия и на Молдова - сили, поддържащи дестабилизиращите сепаратистки движения.

Шест години по-късно обаче тези сили продължават да се намират в тези "замразени зони на конфликти". На конференция в Мюнхен миналата седмица руският министър на отбраната Сергей Иванов каза, че Москва никога не е поемала такова задължение - едно виждане за близката история, която администрациите на Клинтън и Буш твърдо отхвърлят.

Междувременно вътрешната политика на



Путин навлезе в нещо, което някои наричат "мек авторитаризъм":



областните губернатори вече ги назначава Кремъл, а не се избират, ограниченията за пресата се увеличават, а аферата ЮКОС е равносилна с кражба, спонсорирана от държавата. По същото време войната в Чечения очевидно не може да намери решение, а областта се превърна в удобно убежище за терористи.

Така че разумен е въпросът какво получиха САЩ срещу своя неподписан чек за руската политика през последните 4 години. Сътрудничеството в областта на тероризма със сигурност щеше и без това да се случи, а руското приемане на американската система за ракетна отбрана едва ли укрепи нашата вътрешна сигурност.

Фактически Вашингтон и Брюксел дадоха на Путин усещането, че той може да прави почти всичко в "близкото си зарубежие". Само Джордж У. Буш знае какво е видял, когато през 2001 г. той (по негови думи) прогледна в душата на Путин. Русия ни се противопостави и за Ирак, възприемайки същите позиции като Франция и Германия (в действителност открито координирайки политиката си с тях). И сега Москва е ангажирана в малко известна офанзива на съблазняване на нашия важен, но дълбоко пренебрегван партньор Турция, за изграждането на специални отношения, които ще увеличат влиянието на Русия в този нестабилен регион.



Путин също се присъедини към Китай



в призивите за изтегляне на всички сили на САЩ от централноазиатските републики. Сега Москва наложи вето и на продължаването на мандата на малките мисии на ОССЕ, наблюдаващи границите на Грузия и изглежда решена да отслаби тази важна организация.

Администрацията трябва да направи преоценка на отношенията си с Русия. Да игнорираш поведението на Путин е равносилно да се подиграеш с речта на Буш при встъпването му в длъжност. Но няма да е лесно да се преструктурират отношения, които досега бяха твърде лични за двама властни и самоуверени лидери.

Дали романтичният период на Вашингтон с Москва наистина е свършил? Първият тест ще се състои идната седмица, когато Буш и Путин ще се срещнат в Братислава. След това, разбира се, на годишнината на 9 май, която Путин желае да превърне на следващия ден в среща на върха НАТО-Русия. Едно събитие трудно ще се възприеме предвид обстоятелствата. Русия страда от това, което Строуб Талбот** нарече "ефекта Родни Денджърфийлд"*** - тя не получава уважение.

Но начинът на поведение на Путин няма да спечели това уважение обратно. САЩ и ЕС трябва да забият ясни жалони - като спазването на обещанията за изтегляне на руските сили от 1999 г. Ако това не бъде направено, един въпрос, игнориран прекалено дълго, изведнъж ще стане особено актуален. Но тогава ще бъде късно.



* Ричард Холбрук, бивш постоянен представител на САЩ в ООН при администрацията на Бил Клинтън. Името му бе спрягано като вероятен държавен секретар при евентуална администрация на Джон Кери.



** Строуб Талбот е бивш журналист, специалист по Русия, впоследствие първи зам. държавен секретар в администрацията на Клинтън.



*** Родни Денджърфийлд е американски комедиен актьор, автор на известната в САЩ реплика "Никой не ме уважава".
69
1562
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
69
 Видими 
17 Февруари 2005 23:18
Може да прави каквото си иска за Сигурността на Русия, но не може да подтиска ДЕМОКРАЦИЯТА в Русия. Путин не съумя (понеже е ченге и с начин на мислене на ЧЕНГЕ!) да РАЗДЕЛИ тези две съвсем различни области в Политиката....
17 Февруари 2005 23:47
Ни хуя себе удод
18 Февруари 2005 00:09
Акъла Ви е взел на вас тоя Путин с 300% увеличение на заплатите в Разузнаването, бе Ясеново. Я кажи сега и на Англииски език какво искаше да кажеш бе Руски Майоре? Не ви ли обучават за работа в странство?
18 Февруари 2005 00:13
Полковник.
18 Февруари 2005 00:28
Човек като чете тази статия не знае да се смее ли или да плаче...
От една страна руски войски в Грузия и Приднестровието, от друга - американски в централна Азия... Едните добри, другите - лоши, само дето не разбрах кой с коя фанелка е.
След 5-10 години истинските проблеми на Америка, както и на европейската цивилизация (ако приемем, че САЩ са от нашето семейство) няма да са в Русия (нещо, което впрочем ясно се вижда в Германия и във Франция), а все по-засилващите се Индия и Китай.
На мен лично не ми прави впечатление Китай да е по-демократичен от Русия, или пък да гражданите му да имат повече права свободи от руснаците. Странно мълчание обаче по темата.
Колкото до прибалтийските държавици, при цялото ми уважение към тях, те в картата на европа са подобни на Силистренска област в България и като така единствената им възможност да се откроят от политическия и икономическия си провинциализъм са демонстрациите на които сме свидетели.
18 Февруари 2005 00:50
Много хумор!!!
Ерудираният автор на статията стъпвал ли е в последните 10 години в Русия или само е слушал истинни информации по TV като фичонелите.
"... и той даже използва своята най-мощна заплаха - че ако Адамкус не дойде, това може да се отрази на доставките на петрол и газ за Литва..."
Протоколна реплика: Балтийския регион все още получава нефт и природен газ от Русия на цени 2-3 пъти по-низки от пазарните. Същите литовци се греят два пъти по-евтино от германците (които също си копуват от гадната Русия! АХ защо няма доставки на ДЕМОКРАТИЧЕН природен газ отвъд атлантика). По всички правила на пазарното стопанство Литва трябва да се снабдява като един платежоспособен европейски потребител. Хем освободени от гнусния СССР, хем по тънката лайсна.
"... Разбира се, както каза посланикът на САЩ в Литва Стив Мъл, за Щатите няма значение дали Адамкус присъства или не.
Но продължаването на тези продуктивни политики е поставено под угроза от
събития, които Западът вече не може да игнорира. Путин е раздразнен от растящата независимост на някои от бившите съветски републики и особено на Грузия и Украйна..."
Това за газта е аналогично и с Грузия и Украйна.
Но неговата несръчна намеса, която не успя да попречи на демократичното народно въстание в двете страни, само го отслаби.
"....Междувременно вътрешната политика на Путин навлезе в нещо, което някои наричат "мек авторитаризъм"..."
Това наистина е вярно "мек авторитаризъм" на фона на бушменската честна иракска демокрация!!!

18 Февруари 2005 01:26
Русия трябва да се откаже от имперската си идея не заради санкциите на САЩ, а заради себе си. Тя трябва да стане такава, че да не плаши малките си съседи като Литва - да стане приветлива голяма Канада или още по-голяма Швеция (която също била голяма военна сила някога). Става дума за аз-образа на Русия, на великоруския етнос, российската нация.
*
Възможностите са две - (1) Русия може да приеме западните ценности и да стане голяма Швеция и (2) Русия не бива да имитира "западните" ценности (индивидуализъм, либерализъм, демокрация, прагматизъм, високоразвита материална цивилизация, консумеризъм, лицемерие, егоизъм, отчуждение) и да се развива самостоятелно, в съгласие с "руската идея" (авторитаризъм, чувство за "мисия", колективизъм, романтизъм, битово варварство и нищета, висока духовност, креативност, усет на забсурдното и комичното, постоянно мъчително търсене на себе си и самоотричане).
*
Според мене (както и според малко по-добре познаващите от мене Русия акад. Д. Лихачов и д-р А. Янов - вж. темата ми за последния в старата Политика) Русия е европейска страна, възникнала като европейска ("Скандовизантия" - по Лихачов) страна на пътя "от варяг в греки", запазила до края на 15 в., цял век години след края на монголската хегемония, родството си с близка северна Европа (срв. "руската Реформация" у А. Янов), и дори след победата на идеята за руския Sonderweg ('особнячество') при Иван Грозни (възтържествувала окончателно при Николай Първи, К. Победоносцев, славянофилството, евразийството, болшевизма и Сталиновия СССР), правила много опити да се върне в Европа (Петър, Екатерина, Александър Първи, декабристите, Столипин, февруарската революция и част от бялото движение, шестидесятники-те, Горбачовите и Елцинови либерали, сегашните нови руски емигранти).
*
Дали Русия ще стане модерна, просперираща, миролюбива северноевропейска ('тут все Европой веет, дьiшет') страна (зер тя не е повече "евразийска", отколкото САЩ е "евроиндианска, "евроафриканска" или "евролатиноамериканска" страна) или ще си остане православното татарско царство Московия - деспотично-казармено вътре, недоверчиво-комплексирано (и често агресивно) навън ("стальной щетиною"...)? Дали в Русия, лишена от демокрация и просперитет, няма да победи реваншизмът (паралелите между Ваймарска Германия и пост-Елцинова Русия са вече общоприети)? Дали Русия пък няма да се разпадне на феодални удели с ядрено оръжие?
*
На тези и други въпроси може да отговори само Русия, но западът трябва да разбира достатъчно адекватно колко съдбоносен за Русия и света е проблемът за идентичността й и да й помага активно да намери по-доброто решение. Не да я заглавиква и умиротворява, като заглавикваше СССР (както се отнасят към лудичките - ой не валнуйтесь, пажалуста). Да я възприема като вменяема, нормална страна.
18 Февруари 2005 01:36

ТОЗИ "автор"- Ричард Холбрук, е един от НАЙ-големите ВИНОВНИЦИ за пролятата кръв на Балканите !!!, При това ТУК, в тази статия, Е посредствен МАНИПУЛАТОР!!!
Достатъчно е да се прочете написаното от него:
/:/ "...поведението на Русия към един регион/държавите в Прибалтика- бивши републики от СССР- б.м./, където доскоро Съветският съюз господстваше..."
Как може толкоз тъпа мисъл?! МИ, нали, г-не Холбрук, тези държави са били ЧАСТ от /държави-ЧЛЕНКИ/ на Съюза на Съветските Социалистически Републики!!! Тогава какво значи "СССР господстваше" над тях?!?
/:/ "... а аферата ЮКОС е равносилна с кражба, спонсорирана от държавата."
Господине Хорбрук, "КРАЖБА" е Престъпление! Държавата НЕ може да е субект/Извършител/ на Престъпление! Само "физически лица" могат да бъдат субекти/извършители/ на Престъпление - това го знае всеки студент-първокурсник в Юридически факултет, дори и в САЩ!!!
/:/ "...Фактически Вашингтон и Брюксел дадоха на Путин усещането, че той може да прави почти всичко в "близкото си зарубежие"... "
Господине Хорбрук, какво е това "ВСИЧКО" ?! И защо Путин да НЕ може да го прави ?! И защо , пък, САЩ да могат да го правят НЕ само в "близкото им зарубежие", НО и в "НЕблизкото им зарубежие"- на другия край на Света/например, м средноазиатските републики/?!?
АМАН от МАНИПУЛАТОРИ! ПОСРЕДСТВЕНИ, при това! КАЗАХ!
18 Февруари 2005 01:41
На фона на лаиняните БГ гащи, тази статиъа си е направо предизвикатеслтво.
Хиршфелд [имг]хттп://форум.скъцоде.цом/имг/тхуп.ги ф[/имг]

Редактирано от - bot на 18/2/2005 г/ 10:49:26

18 Февруари 2005 01:53
МИ, нали, г-не Холбрук, тези държави са били ЧАСТ от /държави-ЧЛЕНКИ/ на Съюза на Съветските Социалистически Републики!!! Тогава какво значи "СССР господстваше" над тях?!?


Парагарафе, Параграфе, голем си деманипулатор.
МИ то и ний бехме държави част от /дъжави-членки/ на Варшавския договор и СИВ. И нас някой ни е питал толкова, колкото прибалтийците - искат ли да са в СССР.
Тия ги разправяй на милите хора на Бузлуджа, във форума на "Атака" или в кръчмата след третото.
18 Февруари 2005 02:11
ORACLE,
Оракле , Оракле, голем си НЕдеманипулатор!!!
"Варшавският договор" и СИВ са били МЕЖДУДЪРЖАВНИ , а НЕ държавни Съюзи/федерации, конфедерации/ !!! СССР е бил Съюз на държави /16/- нещо като САЩ , с техните 50 щата!!! Или както Германия сега!
Е, може ли да се каже, че САЩ господстват над 50-те американски щата?! НЕ, нали!!!
Ако НЕ по друго, прави/ за да ти е по-лесно!/ РАЗЛИКА между едното и другото поне по това, че ВСЯКА от държавите от Варшавския договор е имала своя собствена валута, а държавите от СССР са имали една - рублата!!!

Редактирано от - paragraph39 на 18/2/2005 г/ 02:13:35

18 Февруари 2005 02:54
Параграфе, Параграфе,
Боли ме **** кое било междудържавно, кое не!!!
18 Февруари 2005 04:02
Хип, хип ура!
Браво на "Сега"че, по изключение, публикува статия на авторитетен политик от
Америка!Холброок е един от наи големите експерти за Европа.
Русия няма право да участва в никави чествания на "победа над Фашизъма" понеже Русия установи над половин Европа още по варварски режим!
Буш е наивен с "приятелството си с Путин"
Путин е КГБ дивак мечтаещ за комунистически реваншизъм!
Но Путин е и глупак!На Изнудване и Терор богата Европа и мощна Америка не се подават!

18 Февруари 2005 04:05
Oracle,
Не хаби машинно време. Пази си РС- то за по-полезни неща.
18 Февруари 2005 04:54
Вярно е, че Холбрук е експерт. Но отдавна вече не е толкова влиятелен. Нито се очертава да бъде скоро. Затова той публикува във вашингтонския вестник "Сега".


Забележителното в статията е това, че авторът се опитва да хиперболизира ролята на Русия, а оттам и своята собствена. Разглеждането на Русия като глобална сила е нонсенс. Тази държава е влиятелна в ограничен кръг от регионални проблеми. И толкова.


А за таваришчите, да припомним добрите стари времена:

My fellow Americans, I am pleased to tell you I just signed legislation which outlaws Russia forever. The bombing will begin in five minutes.

Ronald Reagan - During radio microphone test
18 Февруари 2005 05:56
Изпитвам много противоречиви чувства по отношение на Русия. Миналия петък бях на концерт на ПСО и Сара Чанг. Програмата: Шостакович първи цигулков концерт и втора част:Прокофиев, шеста симфония. Премиерата на цигулковия концерт на Шостакович е чак след смъртта на Сталин. Комцерта беше фантастичен. Сара е далеч от класата на един Ойстрах, но е сладка и свири прилично. Таланта на руснаците като литература, кино, композитори и изпълнители на класическа музика е правопропорционален на имперските им въжеделения. Огромен. Колкото ги уважавам и обичам за първото, толкова и ги мразя за второто. Тук изпитвам същото като контактувам с тях. Имам невероятен колега-челист Миша Истомин с който е удоволствие да се събеседва. Има обаче едни типове на бензиностанцииите на Суноко...
18 Февруари 2005 05:57
Русия държи да бъде уважавана , защото се смята за велика. И веднага тика в носовете на опонентите огромна територия и безброй ( защото в суматохата не се знае коя къде остана ) балистични ракети с ядрени бойни глави. Значи кога дойде време да се мре Русия ще е един от главните играчи.
НО ! Когато става въпрос за ежедневната надпревара за място под слънцето , на което да се устрои някакъв що-годе сносен живот, изведнъж лъсва голямото несъответствие между претенции и потенция. Не може до безкрай да отговаряш на ежедневните нужди на хората от средства за живот - ама нашите пари отидоха ва ракетите и подлодките.Защото ВСИЧКИ потенциално са срещу нас. Като пазар на обувки например Русия е по- малък играч от Нидерландия. 10 пъти повече хора - но харчат по-малко пари за нови обувки. И почти във всяка област на живота Русия е МАЛКА европейска страна.
Параграфе , СССР се разпадна.Прочети новините от преди 14 години. Не изкара и 74 лазарника. Колкото е средната продължителност на живота в Европа.Щатите минаха 200 . Южните щати са се чувствали окупирани след гражданската войнаТОЧНО както прибалтийските доскоро. Но вече не мислят за отделяне. Така че престани със смешните си сравнения.
18 Февруари 2005 06:07
Русия не е световна сила и няма ресурси да бъде - не може да поддържа добива си на суровини на сегашното равнище без значителни западни инвестиции, не може да комплектова армията в сегашните размери поради недостига и все по-ниското ниското качество на новобранците. Средната продължителност на живота на руските мъже е 57 г., по-ниско от Бангладеш, половината руснаци умират преди пенсия. Но това не значи, че Русия не може да бъде опасна. Най-голямата опасност е реваншизмът, победата на който зависи от степента на лумпенизация на населението и образуването на критична маса хора, за които "славата" е по-важна от живота. Антизападната идеология е идеологията на реванша. Какви разновидности приема тя е описано накратко в темата за А. Янов в старата Политика.
18 Февруари 2005 08:59
Геостратегическата битка за световно влияние, а оттам за овладяваване на световните ресурси се усилва. Впряга се цялата имперска машина, влага се всичкото усилие и потенциал за постигането на тази цел. Само дето има една малка и досадна подробност: някои от обектите на световният демократичен империализъм се съпротивляват, нещо явно не са напълно убедени и съгласни да се превърнат в прост придатък на световната демократична Империя и не желаят с такава охота да се приобщят към ценностите Й. Сега остава да отгатнете коя е Империята, давам бонус за безмозъчни примати като първия в редицата от изказали се: Русия вече не е имперска сила след 1991г.
18 Февруари 2005 09:16

Про/Анти
Година 15, брой 7 (686)
15 - 21 февруари 2005 г.
Русия подкрепя оста на злото

Антон ТОДОРОВ


Информацията, че Русия се готви да продаде на Сирия последно поколение тактически ракети се превърна в подходящ повод за размисъл. Сирия е държавата, която подкрепя множество терористични режими и организации. На нейна територия съществуват тренировъчни лагери на японската Червена армия, арменската терористична група ASALA, на тамилските тигри, на филипински радикални групи, на ПКК, на Народния фронт за освобождение на Палестина на Ахмад Джибрил, на Фатах на Абу Муса, на палестинския Ислямски джихад. От март 2002 г. главната база на Хамаз вече се намира в столицата Дамаск. От десетилетия Сирия се опитва да се сдобие с оръжия за масово поразяване, като нужните за целта средства се получават от производството и търговията с наркотици (само от добивания в долината Бекаа хашиш Дамаск печели по 100 млн. долара годишно, а държавните лаборатории за рафиниране на хероин работят основно с опиум – полуфабрикат от Афганистан и Иран). Руснаците също така извършиха мащабна реконструкция на военно-морската си база в сирийското пристанище Таршиш, която е част от опитите на Путин да върне статута на Русия като суперсила, включително и чрез засилване на нейното международното военно присъствие. Колко такава информация още е нужна, за да се преразгледа отношението на Съединените щати и американския президент към Русия. За всички вече е ясно, че тази страна стремително се е понесла назад в миналото и всякакви заклинания, че съществува стратегическо партньорство между Москва и Вашингтон болезнено напомнят на заблудите, които Рузвелт е имал в края на Втората световна война.
Подкрепата на Москва за това, което Буш определи преди време като “ос на злото”, не е прекъсвала дори през времето на най-либералните 1-2 години от режима на Елцин. Но Путин определено носи отговорността за превръщането на това сътрудничество в стратегическо поведение и оформянето му като антизападна коалиция. Две са основните цели на Москва с провеждането на тази политика – да се реанимира военно-промишленият комплекс на ниво, близко до това от времето на студената война и да се създаде коалиция в Евразия, която да се противопостави на американското надмощие в района. Путин форсира тази политика на създаване на антизападни съюзи, подписвайки договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество със Северна Корея, което на практика представляваше присъединяване на тази страна към руско-китайския стратегически съюз. След това той беше на посещение в Северна Корея и подписа серия от споразумения за модернизацията на военни предприятия, строени някога със съветска помощ. Скоро след това на посещение в Москва беше севернокорейският военен министър и бяха сключени поредица от военно-технически споразумения.
Миналата година Русия достави самолети МиГ-29 на друг отявлен спонсор на тероризма – Судан. Общият обем от военни доставки, които са договорени, е на стойност 4 млрд. долара. И това на фона на бушуващата гражданска война, жертви на която са над 1 милион граждани за последните години.
Логичен е въпросът – нима западните демокрации са съгласни да финансират косвено най-свирепите си врагове в лицето на различните терористични режими и организации, когато безхаберно помагат на Москва финансово и технологически. Въпросът е, разбира се, риторичен. Три седмици след като на 11 септември 2001 г. терористите от Ал Кайда сринаха двете кули на Световния търговски център, Русия и Иран подписаха военно споразумение на стойност 300 млн. долара. А Иран остава един от най-активните спонсори на тероризма в световен мащаб. Иранската революционна гвардия и Министерството на разузнаването и сигурността продължават да планират и да извършват непрекъснато терористични актове, както и да подкрепят различни терористични групи – Хамаз, Ислямски джихад, организацията на Ахмад Джибрил. Освен това Иран има изключително тесни връзки с друг спонсор на тероризма – Куба. Баските терористи от ЕТА, които имат разрешение да пребивават на острова от години, продължават необезпокоявани да намират всякаква подкрепа от този режим. Особени безпокойства предизвиква сътрудничеството на Иран и Куба в областа на биологическите и бактериологическите оръжия. Кубинският вицепрезидент и иранският заместник-министър на здравеопазването откриха център за биотехнологии близо до Техеран, който според западни експерти представлява инсталация за разработка на биологическо оръжие. Тези факти обаче по парадоксален начин се игнорират от блеещите западни политици, които демонстрират особена нагласа да говорят за Путин като за “нашия съюзник в борбата с тероризма, на когото може да се вярва”.


18 Февруари 2005 09:18
Съгласен съм с Dante и е ясно , коя е тази "световна империя" . Жалко , но времето в което живеем е токова динамично , че за световните империи нещата стават преходни за около 100 години ! Американците станаха бетер руснаците - самочувствие на месии , разпространители на човешки права и хуманност - пълен интернационализъм . А - а , някой не бил съгласен с нас - значи е ретрограген и опасен - да се елиминира !!!
18 Февруари 2005 09:37
Аман от кучетата на Павлов! Сега пък некакъв странен вtull екземпляр ми изровил мухлясала дописка от малотиражна гЪзетка. Споко, пациенте, това са само кошмари породени от болния ти мозък промит на пионерско-комсомолските отчетно-изборни събрания! Пий си хапчетата редовно и няма да имаш проблеми!
18 Февруари 2005 09:47
Параграфе, Варшавския договор е бил междудържавна организация, но в нея липсваше възможността за свободен избор, който съществува по приницп в този род организации.
Всичко, което се е случвало е било пор прякото нареждане на Москва и който не слуша, яде бой. Справка Пражката пролет.
Не харесваш манипулаторите, но май ти се опитваш да се държиш като такъв. Ако някой човек, дето си няма идея от история и право те слуша, може и да си помисли, че говориш истината.
18 Февруари 2005 09:51
А, мечо, недей така. Американците били станали по-бетер от руснаците. Няма такова нещо! Забравяш основната разлика - САЩ са демокрация, а Русия са диви империалисти и авторитаристи. Какво против имаш демократичните американски бомби, демократичния американски обеднен уран, демократичните американски агресии?
Постави се на мястото на някой иракчанин примерно - поглежда към небето - вижда бомба. Казва си "Е, ама поне е демократична, американска. Друго щеше да е ако беше руска". БУМ!
*
За Фичо и компания е без значение какво се прави. Единствено от значение е КОЙ го прави.
18 Февруари 2005 10:17
Много смешна статия, очевидно поръчкова. Особено ми хареса демократичните революции в Грузия и Украйна. Ако Русия съвсем демократично им врътне кранчето на газта и нефта ще им остане един демократичен плам да ги топли през зимата. Баси, някои мрат да си вървят против интересите. Пък президента на Литва - хех, все едно Първанов да се ежи на Китай
18 Февруари 2005 10:30
Данте, Гарван, вие кадесари ли сте?
18 Февруари 2005 10:36
TULL вече ти дадох един добър и безплатен съвет: пий си хапчетата и всичко ще е ОК!
18 Февруари 2005 10:54
Ама то днес направо си е страшно...
Китай... Русия... остава да кажат нещо и за Индия и тогава си *** и майката и бащата.
От 200 мил. държава, а от тях 2 мил. богати, а от тях 2 000 властоимащи са ревнали срещу 3 500 мил., не за друго, а че не са им РОБИ!!!
18 Февруари 2005 11:06
Страдайки от това, че президентите на Литва и Латвия правят фасони, цупят се и тропат с крачка"няма , няма пък да дойдем!!!"Русия отменя тържествата За Литва не знам много, но Латвия има 40%руско население и за да се прави на интересна току измисли нещо да привлече хорското внимание.Както казва Хиршфелд-Силистренска област .А Грузия-няма човек, /нормален/, който да не каже, че там е глад, студ и ужас.Не руснаци, а обикновенни грузинци събират багажчеца и пеят "Сулико"далече от Тбилиси.Както и да е, сал не разбрах с каква цел баш сега "Сега"се загрижи за литовския президент.Или щото Холбрук го написал сега, ли?И при чем здес България?И ние ли трябва да преоценяваме отношенията си с Русия, или Първанов трябва да се направи на литовеца

18 Февруари 2005 11:13
Ричард Холбрук - ВОЕННОПРЕСТЪПНИК
18 Февруари 2005 11:50
Много им се ще на някой Русия да заприлича на "демократично Конго" по времето на Патрис Лумумба (кой помни?). Ама няма. И, за щастие, и ние сме в близост ...
18 Февруари 2005 12:01
Даа, хуьово Китай напира икономически, консумира все повече, внася в САЩ все повече, въоръжава се все повече. В Грузия Исаакашвилито хептен е умрял, ако не го пазят американски спецчасти и турска бригада. В Афганистан не върви. В Средна Азия, казва Лайнофф, демокрацията назадва. В Украйна опряха да внясът жидове като Немцов от Русия. А пък матушката тоже не желает слушатся. И заревал заплашително шабес-гоят Холбрук, размахал показалец срещу Путин. Много важно като изтегли войските си от Груция и Молдова, нищо особено няма дза последва. Обаче ще има пропаганден за UStael ефект, ще се поперчат от Вашенгтон, че пак са принудили Русия да им отстъпи. Успех е нужен, на всяка цена, поне микроскопичен. Според мен да им отстъпи Путин, да ги изтегли. Голям праз.
18 Февруари 2005 12:17
paragraf
" У м о м Р о с с и ю н е п о н я т ь", о щ е п о в е ч е о т е д и н а м е р и к а н с к и п о л и т и к с п р е д с т а в и з а с в е т а о т в р е м е т о н а г о л я м а т а "м о р а л н а" а м е р и к а н с к а и н в а з и я .
18 Февруари 2005 13:21
До Политкомисарите FL, VOCI, TULL, Чичо Фичо и т.н. ...
Е, де. Оляхте се!
На млади години като говорихте обратното пак се оливахте. Не Ви ли омръзна?
18 Февруари 2005 13:25
Американските апологети във форума пускат слюнки от купичката с попара, подадена от безпардонния военнолюбец Холбрук. Много им се иска Русия да я няма, да е винаги немощна и беззащитна, но ядец природата е по-силна, тя е развила мерки за самозащита, като например да даде най-ново оръжие на страната, която трябва да се защити, за да осигури достойно съществуване както на себе си, така и на света. Тези нашенски нещастни изгнаници и родомразци са съобразили поведението си с това на кучето на Павлов.
18 Февруари 2005 13:35
SEVASTOKRATOR,
/:/ "Параграфе, Варшавския договор е бил междудържавна организация, но в нея липсваше възможността за свободен избор, който съществува по приницп в този род организации.
Всичко, което се е случвало е било пор прякото нареждане на Москва и който не слуша, яде бой. Справка Пражката пролет."
.................................
НЯМА да оспорвам тази ти ТЕЗА!
АЗ оспорвах тезата на Хорбрук: че СССР е "ГОСПОДСТВАЛ" над други държави-членки на СССР ! А го оспорвам, защото това НЯМА как да е ставало и да е ВЯРНО- защото СССР е бил СЪЮЗ от държави/федерация, конфедерация/ ! И няма как ОБЩОТО да "господства" над част от него!
Ако Холбрук беше казал, че Руската Федерация/или Русия/ е господствала над други/те/ държави в СССР- тогава НЯМАШЕ да оспорвам Холбрук /НЕ, че щях да съм съгласен с него, де?!/! Защото, принципно, това би било възможно?!? Но, казаното от Холбрук: че "СССР господствал" над останалите държави-членки на СССР- това е , чисто и просто, МАНИПУЛАЦИЯ и ПРОПАГАНДА!!! И единствено по тази причина аз го оспорвам тук!
Все едно, да кажеш, че, например, "Кръвта господства над кръвните телца" ! НЕЛЕПО, НЕВЯРНО и манипулативно , нали??!КАЗАХ!


Редактирано от - paragraph39 на 18/2/2005 г/ 13:40:06

18 Февруари 2005 13:51
руско германската рулетка ВСВ имаше за цел да наложи желязната епоха в развитието на човечеството(Данаил) олицетворение на която беше Стал ин които победи удрящите въздуха комунисти олицетворение на които беше Хит леер така че буферното време от 50 години беше спряно и сега е време на налагане на новата епоха на Метала които троши всичко а това за петрола е временно явление за стоманата са необходими въглща и ядрена енергетика разни мераци за екология са само в сферата на добрите пожелания
които допуса ВСВ тои е виновен и за бадещето на човечеството
18 Февруари 2005 14:36
Всеки се бори за място под Сънцето, ама ционистите най
18 Февруари 2005 15:44
ЯСЕНЕВО, ХИРШФЕЛД, ДИАНА,


П.П. Понякога е много забавно да четеш как един определен Ф...орумец с речник, пълен с русизми се опитва да обяснява колко са велики САЩ и Холбрук
18 Февруари 2005 15:57
ЧЕСТИТО/на САЩ!/ "АЯТОЛАХСКО-"ИРАНСКА" РЕПУБЛИКА ИРАК!!!
ЧЕСТИТО НА ИРАКЧАНИ "АЯТОЛАХСКО-"ИРАНСКА" КОНСТИТУЦИЯ НА ИРАК !!!
В иракския Парламент "аятолахската Партия" ще има АБСОЛЮТНО Мнозинстно- 140 от общо 275 места/депутата/!!!................... ......................................... ......................................... ................
Шиитите с мнозинство в иракския парламент
[ 2005-02-18 ] -Асошиейтед Прес
Шиитската коалиция Обединен иракски съюз (ОИС) ще разполага с мнозинство в парламента в Багдад, предадоха агенциите. Това показват оповестените официални резултати от проведените на 30 януари парламентарни избори и разпределението на мандатите в 275-местното Национално събрание. ОИС ще има 140 депутати. Кюрдите, които се наредиха на второ място след шиитската коалиция, печелят 75 места в парламента, а блокът на временния иракски премиер Ияд Алауи - 40 места.
Националното събрание на Ирак ще функционира 10 месеца и главната му задача ще бъде подготвянето на новата иракска конституция. Депутатите ще трябва първо да изберат президент и двама вицепрезиденти на страната, отбелязва АП.
18 Февруари 2005 16:05
И военните престъпници имат право на мнение. Понякога дори са прави, но в случая – не.
Холбрук лъже.
Лъжа е, че президентът на Литва е поканен "заплашително". Лъжа е, че има заплаха за спиране на доставките на нефт и газ. Поканата е една от многото, изпратени от Путин до всички държавни глави на страните, с които Русия поддържа дипломатически отношения. Който иска, да заповяда. Ако литовският президент има проблеми с поканата, те са вътрешни, не руски. Който не ми верва, да чете Таймс.
Лъжа е, че историята с ЮКОС е кражба, спонсорирана от държавата. Крадецът в случая е бившият комсомолски секретар Ходорковски, който за три години открадна от държавата повече отколкото Бил Гейтс спечели за 30 години яко бачкане. Ако някой не ми верва, да чете ФТ.
Холбрук също се заблуждава.
Никога руската външна политика – преди, по време и след СССР – не е страдала от комплекс за малоценност и не се борела за подобаващо "уважение". Прагматизмът винаги е бил водещ. И днес за руснаците е по-важно около границите им да няма нови чужди военни бази, отколкото това дали Сорос плаща заплатите на целия грузински кабинет (докъде стигна тая ужким най-богата република в бившия СССР
18 Февруари 2005 16:06
Параграфе, ами аз се радвам бе, приятел! Сунитите стават малцинство - нещо като нашите цигани. Ерго - требе да им пазим правата и булките: с огън, меч и семe! Ерго - 5-600 безработни юнаци по-малко. К'во ...

Редактирано от - Старшината на 18/2/2005 г/ 16:08:15

18 Февруари 2005 16:52
ТЪЙ, тъй...!?!
А КОЙ ще плаща надниците на "ПАЗАЧИТЕ" ?!?
Или ще пазят за "Густо, бе, майна!" ?!?
Който иска да го пазят- ДА ПЛАЩА ! Може и с НЕФТ /бартер!/ !!!
18 Февруари 2005 16:54
>>>>>>><<<<<<
Темплар,
не знам дали ще дочетеш до тия редове, но ако стигнеш, кажи ми, ако изритаме двама- трима като ЙОЙО МА, има ли друг изпълнители - цигулари, виолисти, пиянисти, челисти, които да не са руснаци и евреи, поне с малко нещо руско или еврейско или и двете???
слънчо
>>>>><<<<
18 Февруари 2005 17:10
ДС-БРИГАДИРИ
Охранително-агресивната, тоталитарна идеология, проповядвана от БРИГАДИРИТЕ, далеч не е главният им отличителен белег. Някои от членовете на тази група дори се стараят из форумите да изглеждат относително либерални. Но освен с обичайната си комунистическа идеология (а също и с ксенофобията си, антиамериканизма, антисемитизма и нетърпимостта си към инакомислието), тези хора се отличават с твърди правила, групов корпоративен морал, обща информационна база, строги норми на поведение и много специфични методи за водене на полемика и „работа с обекта“под различни псевдоними. Тази група прилага във всички форуми единни принципи за обработка на масовото съзнание, преди всичко чрез осъзната и планомерна лъжа, клевета и дезинформация.Из всички форуми бригадирите планомерно водят антидемократична антиамериканска, антисемитска, антизападна пропаганда. Като доказателство за своите лозунги и теории те привеждат произволни версии на факти и събития, често пъти абсолютно лъжливи, заставяйки своите противници да се блъскат в търсене на цитати и опровержения... Методът е удобен и ефективен, отвличащ вниманието на опонентите от остри и неприятни за тях дискусии по дадена тема
.Въпреки привидната пъстрота на участниците в бригадата, повечето от тях притежават приблизително еднакво (доста ниско)политическо културно ниво. Преобладаващото мнозинство от бригадирите допускат безброй типични стилистически, лексикални грешки, навик останал им от времето на социализма, поради които им е доста трудно да се крият под различни псевдоними-никове. В същото време, мнозина от тях владеят прекрасно идеологическите шаблони – като се почне от тези от комунистическо време и се свърши с днешните.
Впрочем, бригадирите по всички форуми имат явни проблеми с чувството си за истината, техните отговори на посочените им факти винаги се отличават с клозетно-казармен оттенък и засягат изключително изпражнения, хомосексуализъм, проституция, порнография и други подобни аспекти на човешките „низини“. А пък посочването им на тяхният произход бригадирите отговарят: „престанете да търсите "ДС във всичко!“
Наред с нецензурните псувни, които се използват повсеместно от членовете на бригадата, всички останали деформирани думи и изрази ярко свидетелстват за специфичното културно и образователно ниво и мястото на обучението им из ДС-КГБ, език нехарактерен за абсолютното мнозинство интернет-потребители на форумите.
18 Февруари 2005 17:18
Слънчо е гениален! Цел ден вчера се дзверих на ромския вапрос безплодно, а тук ме осени! Ми наместо руснаци и евреи музиканти, челисти и прочее пианисти да си метнем евроромата у консерваторията! Бате Венци (на Иълдъз человеко с цигулката) ноти не чете ама и Паганини свири. Предстаиш ли си с консерватория кво ще стане!?
18 Февруари 2005 17:40
Съгласен съм с Темплара, че Русия е световна сила във "високата" култура и културата й е "имперска" в добрия смисъл - ако има в Русия нещо "евразийско", то е музиката на Бородин и Мусоргски, които звучат екзотично за самите руснаци, още повече за западняците. Според мене българите ставаме истински ценители на руската култура едва на запад, когато видим как западняците я приемат. У нас при соца отношението към нея беше неизбежно повлияно от високомерното ни естетическо отношение към СССР - имаше например някакво предубеждение срещу Шостакович, Маяковски, Большой Театр, дори "буржоазния" Чехов, че са съветски пропагандни балони, не истински големи. Бях много учуден като чух на един хубав канадски рисуван филм (работехме от училище, есенна бригада, като преводачи на варненския анимационен фестивал - октомври 1979), че интелигентната му канадска сценаристка четяла за кеф "Маяковски, Чехов, Горки".
*
За мене дори и 1984 г. Бородиновия "Княз Игор", на която ходихме с Нели във варненския летен театър, още ми намирисваше на колхоз Лень Путина. Десетина-дванайсет години по-късно, когато я слушах едва ли не всеки ден в колата по радиото за класическа музика на НЙТ (WQXR, 96.3) - Prince Igor, Polovtsian Dances, тържествено обявяваха - ми звучеше като приказка с жар птици в стил ар деко, като стъклописите в ресторат Петросян на 7-мо авеню, като distant Eurasian riders с колчани и пленени княгини лебеди. Така ми звучеше и "Капитанската дочка", която съм чел на глас на децата в Америка поне два пъти (чел съм и "Под игото" на сина ми едно време). Руската култура не е пресъхнала - последния роман на Пелевин "Священная книга оборотня" излезе октомври.
*
Но ако "Шехеразада" на Римски Корсаков, "Гаяне" на Хачатурян, романа "Чапаев и Пустота" и разказа "Бублик верхнего мира" на Пелевин са висока "евразийска" култура, важна част от световната култура, политическите замашки наруските посткомунистически "евразийци" са друго нещо - съюз с Ирак на Саддам, Иран на моллите, комунистически Китай и лунатичната КНДР срещу запада. Или фантазиите на Жириновски (за него гласуваха шест милиона руснаци още през 1991 г., без да има достъп до пропагандната машина) за "завоевания" на турците, арабите, афганистанците и пакистанците, мирна руско-индийска граница, "врътване" нефто-газовото кранче на запада...
*
...след което: САЩ губи високия стандарт, който единствено държи американците покорни на игото на жидомасонския Уол стрийт, разпада се на малки слаби държавици на негрите, латините, алеутите, англичаните, ирландците и инуитите (и другите "неамерикански етноси", от които съгласно параграфската нАука със състои САЩ), които хлебом-с-солью встречают освободителната рабоче-крестьянская красная армия. В политиката тези, които проповядват "неевропейскостта" на Русия, "евразийството" и "славянофилството" са идеен резерв на реваншизма и фашизма. Ако Русия се лумпенизира и психира достаъчно, могат да дойдат на власт точно като Хитлер.
*
Лошоте е не, че запада искал да завладее и обезлюди Русия (атлантистъй нам за два года бантустан сделают), като остави само шепа дресирани туземци да обслужват нефтопроводите - както тръбят КГБ-шните руски медии и техните български прохвостники, а че запада не обръща внимание на опасността, която тлее, не помага за утвърждаването на законността и свободата в Русия, за създаването на поне минимален просперитет на населението при господство на пазара. За това да мислят най-вече Буш, Блеър, Ширак, Шрьодер, Коизуми и Берлускони, като се прегръщат с полк. Путин на 9 май.
*
Но сам по себе си фактът на прегръщането им е световноисторически
18 Февруари 2005 18:04
"Според мене българите ставаме ИСТИНСКИ ЦЕНИТЕЛИ на руската култура едва на запад, когато видим КАК ЗАПАДНЯЦИТЕ Я ЦЕНЯТ"
Какво да каже човек след подобна изповед!!! Само едно ми иде наум - НЕ СЕ ИДЕНТИФИЦИРАЙТЕ С БЪЛГАРИТЕ!!! Не им завиждам и на американците, ако някога ви приемат...
18 Февруари 2005 18:09
По въпроса за Ходорковски - като другите новъйе русские от висшата номенклатура - бивш секретар на Комсомола, забогатял от "прихватизация" на държавни предприятия къде с партийно-стопанско-кегебешни връзки, къде с подкупи, че и убийства, съвсем като Павлов и Черепа. Но, за разлика от тях - почти единствен от съсловието си - с желание да се превърне в модерен стопански лидер от западен тип, после и в политик. С незамъглен поглед - разбира, че и със 100 милиарда "баксов" не може да е щастлив, щом е принуден да ходи по улиците с цяла рота охрана и в бронирана лимузина, и 95% от народа искат да му изпият кръвта. Разбира илюзорността на "руския път" и необходимостта от законност и свобода по западному, и че само повишаване на благосъстоянието на масите може да закрепи свободата. Разбира, че само западният мениджърски стил на управление носи успех - вкл. плащане на дивиденти, публикуване на финансови отчети, независим аудит, даване пари на училища за компютри. Разбира, че всевластието на Путин е зло, иска независими медии, финансира либералната опозиция. Сам иска да стане либерален политик, потенциален президент, нов Петър. Не бяга от Русия като Березовски и Гусински. Разбира се, бързо е турен на мястото си от истинския сайбия. Пише писма от затвора за трагедията на либерализма и за руската правда, и че е по-щастлив без богатство. Народът коленопреклонно ликува - Кукис-Юкис-Юкси-Пукс (Пелевин, "Оборотня"...) е "отвършен", так ему и надо. Национализация, г. "Нефтеперегонск" - в Газпром, под ботуша на началника на кабинета на ступана.
*
Последните две букви на град Нефтеперегонск били написани на табелките сK, Calvin Klein
18 Февруари 2005 18:21
червените лумпени стават изключително агресивни, заговори ли се за "метрополията" им, веднага на лични обиди скачат, е то у и-нето туй не е трудно!

TULL
"Данте, Гарван, вие кадесари ли сте?"


Не бре Туле, най-обикновени абдали са, истинските кадесари си 'арчат парите на "сянка" и не пишат глупости по форумите!

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД