:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,702,984
Активни 579
Страници 13,914
За един ден 1,302,066
Минало несвършено

Косовският мит

Сърбия никога няма да признае независимостта на Косово. Няма и да се откаже от него
През 1765 г. английският писател Лорънс Стърн пое на "Сантиментално пътешествие". В началото на 2005 г. на свое сантиментално пътешествие пое сръбският президент Борис Тадич. Единият - из местата на старата европейска култура - Франция и Италия. Другият - из Косово. Единият срещна руини на храмове. Другият - сълзи и развалени яйца.

Бяхме взели да забравяме Косово. Май се успокоихме, че все някак положението ще се нареди. Че няма да се стряскаме от прелитащи над главите ни самолети. От отклонени от смъртоносния си път ракети. Етническите конфликти обаче умират трудно. Разръчкаш огнището, за да изхвърлиш пепелта, и отдолу лъсват живи въглени. Та и Косово. Трудно е за сърбите да го забравят. Не планините, не мините, не илюзорните богатства. Дори не манастирите. Трудно се забравя митът Косово. Важен за себепредставата им.



Идеите и нагласите гърмят по-силно от оръдията



Един ненавреме отишъл си наш историк се горещеше. Докато сме се били вперили в голите рътове на Македония, сме изпуснали богатата Тракия. Но Македония е основна част от нашия политически мит. Тракия не е. Митът надвива действителността. Особено когато държавата го създава и разработва. С оглед на целите си. Те могат да се променят. Той остава. Според политолозите "установява лъжливи причинно-следствени връзки между реалните обекти и поражда лъжливи обекти". Не спорят и по това, че "в политическата практика... митологемите се използват за манипулиране на масовото политическо съзнание." От кого? Ха сетете се. Философът Е. Касирер твърди, че разлика между изработването на политическите митове и сглобяването на картечници и самолети няма. И едните, и другите са средства за война.

Косово няма да престане да тревожи Балканите. И като мит, и като реалност. Митът за сражението през 1389 г., възправило сръбското войнство срещу турците (макар и не само сърби да се сражават там), се ражда веднага след него, но се утвърждава през XIX век. Във времето на националната държава. Тя търси идеологическо оправдание за експанзията си, за стремежа си да завладее умовете. Военно поражение, но морална победа.

Сърбите май в по-голяма степен от съседите си



опират идентичността си о народното творчество



Подбират това, което подхранва митологизираната история - Крали Марко, Косово, Първото сръбско въстание. Ще речете, така става и в Европа. Така е. Но не навсякъде през ХIХ в. населението е дотолкова неграмотно, та песните да са най-лесният начин за информация и възприемане на нагласи, какъвто е случаят със сърбина. Косово е част от националната програма - "Начертанието" на Гарашанин. Косово е славено тържествено през 1889 г. Пет века от битката. Политически противници, които инак не могат да се гледат, си подават ръце. В името на Косово. В името на мита. Министърът на външните работи Ч. Миятовияч възкликва: "С Косово беше открит неизчерпаем източник на национална гордост. По-важна от езика и по-силна от църквата, тази национална гордост обединява всички сърби в една единна нация..."

Косово е неотделимо от образованието. От литературата. От историята. В читанки дечица сричат "Първото желание на един сърбин":

"Слънце, дай сили в ръцете на сина ми,

За да мога да изпъдя турците от Косово"

Или потръпват от "Първото проклятие":

"Този, който не вижда дъгата

И мъката на Косово,

Нека майка му да не го види

До деня на Страшния съд"

Повечето си остават на това ниво. Не прескачат по-нагоре. Тези, които го правят, могат да четат в учебниците описания на Косово: "Никоя друга част от сръбския народ не е толкова лишена от основни права и толкова потисната, колкото тази в Метохия около Печ, Дечани и Джаковица, коятo е обект на варварството на албанците... Тези хора (сърбите) се молят за своето спасение... Те се молят не само на Господ, но и на Неманичите и на княз Лазар, след това насочват молитвите си и към Сърбия и Черна гора."



Образованието създава странна форма на слепота



През 1913 г. сръбските войски влизат в Косово. Не забелязват албанците. В очите им са само църквите на средновековната сръбска слава. Не виждат стотиците минарета, сурнали се възбог. Не виждат и българите в Македония впрочем. Виждат това, на което са били учени. Или както си спомня един войник: "Всеки... си беше изградил представа за Косово от люлката. Майките ни приспиваха с песни за Косово. В училище учителите ни не се уморяваха да разказват истории за Лазар и Милош..."

Митът получава импулс през Първата световна война. Принос имаме и ние, българите. На Косово поле сръбската армия е разбита. Приликите са неизбежни. Пак сърби с телата си бранят Европа от варварите. Във Франция и Англия те са "герои" и "мъченици". Влиятелният в политическите кръгове в Лондон историк Р. Ситън-Уотсън, "прозрял" истината за сръбската кауза в Македония чак през 1913 г., след като едва се държи на краката си при обилни възлияния във всички гарнизонни градове, пише книгата "Сърбия. Вчера, днес и утре", четена в 12 хил. английски училища. В нея Косово е възлов камък в сръбската идеология и политика.

С други думи, то е заело здраво мястото си. Опитите на Титова Югославия да пренасочи обществото към интернационализъм пропадат. Историците поемат грижата за провала. Неслучайно повлияни от тях интелектуалци стоят в основата на разразилите се в началото на 80-те години спорове. Т. нар. "Меморандум" на Сръбската академия на науката и изкуствата набляга върху "геноцида" над сърбите в Косово. Наново мит за поражение и вечно възкръсване. Тази идея яхва Милошевич. Играейки върху мита, той се издигна на гребена на



вълната на новия стар национализъм



Премахването на автономията на Косово не срещна съпротива в Сърбия. Дори у повечето от тези, които после се отмятат. Митът иска герой и Милошевич намята тази роба. В един от митингите през 1988 г. над тълпата се рее лозунгът: "Княже Лазар, ти нямаше щастието Слобо да е на твоя страна". Пред 350 хил. души новият герой извиква: "Всеки народ има една любов, която вечно топли сърцето му. За Сърбия това е Косово. Затова Косово ще остане в Сърбия!" Това повтаря и пред едномилионния митинг, посветен на 600-годишнината от сражението.

Само че не остана.

Сега и Борис Тадич възкликва. Сърбия никога няма да признае независимостта на Косово. Няма да се откаже от него. Никога не казвай никога е верую на политиците, от което те лесно отстъпват. Така твърдяха и в Турция, и в Гърция. Видяхме какво става в Кипър. Ще видим и какво ще стане в Косово. Едно е сигурно. Статутът му може и да се промени в близките десетилетия. Политическият мит ще остане. Ако не като реалност, то като сантиментален спомен. И сръбски туристи ще ходят в Дечанския манастир, както български дирят с очи къде Биляна платно е белила на Охридските извори.
 
***
20
1490
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
17 Февруари 2005 23:17
Самоубилата се 11-годишна албанка е била от сектата “Свидетелите на Йехова”, твърдят нейни съученици

17 февруари 2005 | 17:32
Агенция "Фокус"


Тирана. Самоубилата се вчера 11-годишна албанка е членувала в сектата “Свидетелите на Йехова”, твърдят нейни съученици, съобщават албанските медии.
Джоана Райдо се е удушила с шал в банята на баба си, при която е живеела след развода на родителите си. Това е вторият случай на самоубийство на 11-годишно дете в Албания за последните няколко дни. В края на миналата седмица нейна връстничка се самоуби във Фиер по все още неизяснени причини.
Според момчето, с което Джоана е седяла на чин, тя му е казала, че може би това е последният път, в който се виждат без да му обяснява нищо повече. Други съученици твърдят, че тя вярвала, че човек възкръсва след смъртта
18 Февруари 2005 01:35
Илчев маи противопоставиъа "лошите сарби-националисти", на нашенските "добри-дупедавци". Такав абсурд сал у нашенско се среща - да си прекроиш историъата за да угодиш на днешните "демократични" тенденции. Лошото е че историъата не прощава. Лошите сарби са вазприемани в Европа, като "герои" и "мъченици", а как ще бадат вазприемани балгарите след да речем 50-100 години е друг вапрос. А на този вапрос правилен отговор от Илчевци не очакваите.

Редактирано от - bot на 18/2/2005 г/ 10:44:20

18 Февруари 2005 01:38
Модерният национализъм на Балканите се родил в 18-19 в. под влияние на западноевропейския национализъм (и руското славянофилство се родило под влиянието на немското тевтонство 20 г. преди него), и като всичко, което се е родило, е достойен да загине. Няма да прави изключение и сръбския хипертрофиран балкано-пиемонтски национализъм, причинил толкова нещастия на Балканите, на България и на самите сърби. Днешните сърби трябва да избират между митовете на ранния 19 в. и съвременна обединяваща се Европа и да изберат в кой точно век искат да живеят.
18 Февруари 2005 04:43
Old Emigrant ,
Науката история винаги си е била същата, не се е променяла и не може да се променя конюнктурно. Променял се е историческият фолклор в учебниците и масовото пропагандно пространство.
Разбира се винаги е имало гласовити профани с научни титли, които услужливо са писали "научни" тези, обслужвайки конюнктурата с генериране и "обосноваване" на необходимите й митове.
*
За съжаление в политиката не историята има значение, я историческите митове.
Я кажи примерно, че сегашната ни "най-българска" кирилица не е нищо повече от гръцката азбука с добавени букви от глаголицата, обработена от печатарските машини на руснаците, че "златният век" на Симеон не е нищо повече от "златен" за шепа преводачи от гръцки и подражатели на формата и гледай какво става
А Симеон I е титулувал себе си "Василеон тон Ромеон" - "Повелител (цар) на ромеите", (не на българите) . Историята го казва - пропагандата пее мита "Край Босфора..."
18 Февруари 2005 09:27
Олеле, историята казва и други работи.Например, че гръцката азбука е преписана 100 % от финикийската 1000 г. пр.Хр.Историята казва, че християнската империя със столица Константинопол не е гръцка по съдържание.И т.н.
18 Февруари 2005 09:32
Наистина Косово им е голяма болка на сърбите.
Въпреки, че на тяхно място едва ли бих се гордял толкова много с битката на Косово поле и героят Милош Обилич. Ако погледнем безпристрастно на ситуацията, той все повече започва да ни прилича на предател.
А пък някои твърдят, че българите били предатели!?!
18 Февруари 2005 09:55
Един ненавреме отишъл си наш историк се горещеше. Докато сме се били вперили в голите рътове на Македония, сме изпуснали богатата Тракия. Но Македония е основна част от нашия политически мит. Тракия не е. Митът надвива действителността. Особено когато държавата го създава и разработва. С оглед на целите си. Те могат да се променят. Той остава.
Реалността сега е такава, че остана само мита за Македония, никой не може смислено да обясни каква е сегашната политика на РБългария спрямо БЮРМ и защо е такава. Само ала бала, а именно заради нея България загуби през 1919 година Беломорския си коридор към Средиземноморието най-накрая извоюван с толкова кръв и мъки през 1912г. Т. нар. велики сили какво ли не направиха от Берлин 1879г насетне за да лишат България от излаза й на Егейско море, но накрая българите сами постигнаха това което великите сили искаха да постигнат за нея. Нека сега леят крокодилски сълзи за македония и маките разни форумни нещастници като капитанот примерно.
18 Февруари 2005 10:27
ТЗа сведение на форума, под "ненавреме отишъл си наш историк" проф. Иван Илчев има предвид доц. Стайко Трифонов. И към двамата изпитвам уважение и имам отлични спомени от времето на следването ми в Историческия факултет. Тук обаче ще отбележа, че очаквах от Иван да даде мнение за бъдещето на Косово, а не да припомня известни исторически факти. Но все пак, професорът има даровито перо и за мен е удоволствие да го чета!
18 Февруари 2005 10:50
Отлична статия.
Но сега - накъде?
18 Февруари 2005 11:00
Гледайки неизменно към Македония българските политици и идеолози забравиха не само Тракия, но и Добруджа.
18 Февруари 2005 11:47
Нищо ново. Един историк пише за каквото си знае най-добре, 19 в. и първата пол. на 20 в. Не си е направил труда да пообогати познанията си. Вместо да обсъжда Лазар Хърбелянович и сръбските юнашки песни, статията трябваше да ни каже това-онова за Косово в Титова Югославия и Слобова Сърбия. Твърдения, че сме позабравили Косово и сега Бора Тадич ни напомнил, са смешни, имайки предвид събитията от март 2004 г. Все пак ми се струва, че Оливер Иванович и Рамуш Харадинай са по-важни, отколкото шотландецът Robert Setton-Watson и разни английски писатели, тръгнали на дирят дедовия. Посещението на Тадич и неговото неадекватно поведение могат да бъдат разбрани само в светлината на политическа обстановка в днешен Белград. Забравете Крали Марко, Цар Лазар, деветимата Юговичи и прочие историческа фауна.
18 Февруари 2005 12:02
Естествено е, сърбите (а може би - и Сърбия) никога няма да се откажат от Косово. Но винаги ще имат проблеми там поради простата причина, че на тази територия се е наплодило някакво извънземно племе. Майната им - да си сърбат попарата. Но на нас, българите, това трябва да ни е като обеца на ухото: Ако продължим да толерираме циганската сган, която се плоди като въшките, нещо подобно ни чака. Помислете ...
18 Февруари 2005 12:04
Ционистка провокация
18 Февруари 2005 12:06
Хаджи, като информативно допълнение ще отбележа, че наистина без време отишлият си Стайко Трифонов беше тракиец.
Тезата чукарите на Македония срещу богатствата на Тракия не е обаче негово откритие. Това е малък мит на земеделското управление на Стамболийски, популярен и до днес. И все пак смятам, че алтернативното съпоставяне Македония - Тракия е некоректно, но това е тема на друг разговор (статия).
18 Февруари 2005 12:27
FORZA, темата за Тракия сме я обсъждали с теб доста пъти, но не във виртуалното пространство, а попийвайки по стар патриотарски обичай мастика ('Македония') и мента. Биди поздравен!
18 Февруари 2005 13:12

И ти исто така
18 Февруари 2005 13:20
царството е на тези които принасият дарове на бога т.е. децата албанците ще са господари на косово докато сърбите не започнат да принасят дарове на бога като раждат а не да мътят главите на децата с разни песнички за герои и учебници по история и пищови в ръцете
така ще е навсякъде не само на балканите
18 Февруари 2005 22:45
Otchevidno avtorut, kakto i mnogo dneshni srubcki polititzi, nikoga ne e stupval v Kosovo. Interesno, ako e naistina istorik, zashto ne spomenava, tche prez 1389 g. albantzite sa se bili ramo do ramo sus surbite sreshtu obshtia nepriatel! I druga neviarna teza - statutat na Kosovo shtial da se promeni prez sledvashtite desetiletia - ami toi vetche e promenen! I prez 2006-ta Kosovo shte e nezavisimo, makar i s izvestni, no ne bezpretzedentni, ogranitchenia varhu suvereniteta.
18 Февруари 2005 23:04
требеше да споменеш и другио съюзник - турците, па и общио неприятел - българите
18 Февруари 2005 23:44
Невежа3 е прав. Авторът е пропуснал също, че Косово е люлката на албанския национализъм, там през 1878 г. се създала Призренската лига. Още тогава областта била предимно албанска. Косово (т.нар. от Белград 'Стара Сърбия') било взето от Сърбия през Балканската война. През 1944-45 Тито искал цяла Албания, която да направи заедно с Косово седма югорепублика. После им даде автономия в 1974, и не за черните им очи, а заради натиска им. От 1912 до 1974 албанците в Косово се съпротивявали на сърбите, ВМРО сътрудничела с тях. През 80-те албанската националистическа агитация в Косово принуди сърбите да въведат тихомълком военен окупационен режим, югоизтребителите пикираха учебно всеки ден над Прищина (пишеше го в служебните бюлетини на БТА за чуждестранния печат).
*
Милошевич дойде на власт с нацистки лозунги против албанците ('Смрт фашизму - Слободан народу'), отмени конституционната автономия. През март 1990 с очите си видях, че по пътните указатели в източна Сърбия името "Прищина" беше навсякъде замацано с червена боя. Веднага след разпадането на СФРЮ албанците в Косово фактически престанаха да участват в политическия живот на Сърбия. АОК се създаде едва в 1995 не без помощтта на белградската УДБ като противотежест на Ругова и мотив за етническа чистка в Косово по маниера на боснеската Република Српска, което вицепремиерът В. Шешель официално обяви за цел на Белград пак през 1995. И едва през 1998 Холбрук-Олбрайт решиха да вземат АОК за съюзник срещу Милошевич.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД