:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,133
Активни 560
Страници 3,698
За един ден 1,302,066
Интервю

Само банки с активи над 1 млрд. лв. ще оцелеят на европейския пазар

Участието на неправителствения сектор ще осигури по-голяма прозрачност и контрол върху усвояването на парите от еврофондовете, смята банкерът Светослав Божилов
Снимка: Юлиян Савчев
Светослав Божилов е завършил физика в СУ "Св. Кл. Охридски". В момента е генерален консултант на надзорния съвет на СИБАНК. Участва в инициативата "Глобална България".

- Г-н Божилов, защо "Глобална България" започна диалог с правителството точно за усвояването на парите от еврофондовете?
- Последното събитие, което "Глобална България" инициира, е за начина, по който може да се институционализира контролът, който гражданският сектор да осъществява върху програмирането, мониторинга и последващата оценка на усвояването на еврофондовете. То е завършек на процес, който траеше повече от една година. Целта бе да се увеличи ефективността на усвояването на европарите от обществена гледна точка. Това е особено актуално в момента, когато се очаква удвояване и дори утрояване на общия обем на средствата, които България ще продължава да получава от предприсъединителните фондове. И затова сега е моментът, когато трябваше да се реши такова нещо.
- Как оценявате усвояването на средствата до момента?
- Ние не сме правили специална оценка на степента на усвояване. По-скоро поръчахме на експерти да изследват опита по организацията на взаимодействие между гражданското общество и правителствата на страните, които са се присъединявали към ЕС, за да намерим най-добрия опит за това взаимодействие и той да бъде приложен и в България.
Направихме изследването преди една година и то беше представено на първия ни семинар на тази тема. Тогава отправихме предложение към правителството, че е добре да се осъществява институционален контрол. След това започнаха дебати по темата. На последната ни среща получихме категоричното съгласие на вицепремиера Пламен Панайотов и финансовия министър Милен Велчев за институционализиране на тази форма на контрол и партньорство.
Всъщност задачата ни беше ограничена до това да убедим двете страни - гражданския сектор и правителството, че е добре да има такава форма на контрол.
- Това до какво ще доведе?
- До няколко неща. На първо място до по-добро планиране и мониторинг. Защото в неправителствения сектор има много организации, които имат изключителна експертиза в тази насока. Ще цитирам само няколко - Центъра за изследване на демокрацията, "Отворено общество-България" и много др., които могат да приложат опита си на друго ниво - на ниво държавно планиране и осъществяване на програмите по усвояване на евросредствата. Това е едната посока. Другата е допълнителната прозрачност на процеса, която участието на неправителствения сектор ще осигури. Както медиите имат своята роля да осветяват реалното положение и развитие на тези процеси, така от гражданския сектор със своето пряко участие там ще ползват това като допълнителен стълб за публичност и за демонстриране на откритостта и спазване на обществения интерес в цялата процедура.
- Имаше спорове за усвояването на европари от регионалното министерство...
- Мисля, че подобни конфликти могат въобще да не възникват, ако още от самото начало на процеса има прозрачна и ясна процедура.
- Има упреци към "Глобална България", че иска да участва в разпределение на средства от различните европейски фондове...
- "Глобална България" не е участвала, не участва и няма да участва в разпределение на пари от фондовете. Целта ни е само да се осигурят прозрачност и яснота на процедурите.
- Очаквате ли конкуренция между организациите от неправителствения сектор?
- Убеден съм, че в това отношение гражданските структури имат висока степен на разбирателство, което е достатъчно добро и силно, за да не доведе до разминаване в позициите. Още повече че дискусията много ясно открои, че ще бъдат изработени критерии, които да гарантират качеството на представителството. Ще бъде заложено и ротационното представителство на различни структури според техните профили и възможности да работят.
- Какво мислите за консолидацията на банковия сектор? Редица международни институции са на мнение, че тя е необходима и дори започна - с покупката на Хебросбанк от "Ейч Ви Би Банк Биохим"?
- Препоръките са естествени в една фаза, когато България е на прага на влизане в ЕС, и конкурентната среда, в която ще трябва да се справят българските участници на пазара, ще става все по-сложна. Българският банков пазар вече е свикнал с присъствието на чужди банки. То ще става още по-силно след влизането ни в ЕС, така че издръжката на банките ще тежи все повече на малките банки и ще е необходимо уедряване на мащаба, за да може да се развиват успешно. Това е естествено.
- Какъв според вас е оптималният брой на банките за България?
- Трудно ми е да мисля за брой. Струва ми се, че след 2-3 години, когато влезем в ЕС, банки с активи под 1-1.2 млрд. лв. едва ли ще оцелеят, тъй като административните им разходи трудно биха покривали издръжката. Ще има икономически праг, който ще се формира на базата на общото развитие на банките. Но мисля, че активи за 1 млрд. лв. ще са задължителният минимум и тази граница ще се променя с всяка година. Всяка година този праг ще се увеличава с 10% - поне така предполагам.


* Данни на БНБ за активите на банките към 30 юни 2004 г.
БанкаАктиви в хил. лв.
Банка ДСК2 651 380
Банка "Запад-Изток"39 261
"БНП Париба-България"255 963
Булбанк 2 930 186
Българо-американска кредитна банка265 221
Българска пощенска банка962 995
Демирбанк59 988
ДЗИ Банк598 305
Евробанк347 347
"Ейч Ви Би Банк Биохим"1 352 719
Инвестбанк131 668
Корпоративна търговска банка337 838
МБТР75 815
Насърчителна банка83 981
ОББ1 872 942
Общинска банка 420 837
ПроКредит Банк 270 555
ПИБ1 232 505
Райфайзенбанк-България1 190 419
СЖ Експресбанк704 369
СИБАНК670 839
ТБ "Алианц България"346 541
ТБ "Хеброс" 556 877
Токудабанк48 664
Унибанк185 437
Централна кооперативна банка448 389
ЧПБ "Тексим"33 131
Юнионбанк294 058
11
2825
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
11 Ноември 2004 22:41
Ми да си основем и ний една гражданска организация за контрол на еврофондовете тогаз, а?
Или не можем.
И щооооо?
12 Ноември 2004 00:40
Забелязвате ли, че този умник е завършил физика, а претендира, че разбира от икономика? Петканов е пруфесур по право, а се занимава с престъпността. Вместо да дундурка внуци и да пише мемоари, Симеон лапна цели планински вериги барабат с дървесината. Сладкаринът Лучано завежда спорта. И т.н.
12 Ноември 2004 06:21
Икономиката е доста простичка наука. Не е проблем за някой завършил природна наука да я разбере. Па и не виждам нищо лошо в това някой правист да се занимава с престъпността. Кой да се занимава? Физкултурниците ли?
12 Ноември 2004 07:25
Що не опиташ ти да звършиш физика с отличен успех, после да направиш пари поне наполовината на неговите (в България!), пък тогава да раздаваш квалификации?
12 Ноември 2004 09:22
Щом и физиците започнаха да се изхождат по банкови въпроси, изводът е ясен - бягайте от разни измислени банки като СИбанк или както там са я нарекли, за да не пищите после и да се редите на опашки да ви върнат поне половината от депозита, който сте внесли. Защото май сте забравили какво се случи в недалечното минало.
12 Ноември 2004 09:36
Божилов е интелигентен и ги разбира тези работи с банкерстването. В същност, жив късмет е че не е завършил икономика в УНСС или подобно място където учебниците са неграмотен и неразбираем превод от английски. Той си чете необходимите книжки в оригинал. А и доста години практика натрупа.
12 Ноември 2004 11:31
Да завършиш физика, не е като да завършиш политология нпр, пък ако ще и да е в СУ!
Става въпрос за истинска наука тук.

12 Ноември 2004 13:39
В Германия в банките и в големите концерни задължително се назначават физици. Това са специалисти, за които има най-голям глад в икономиката. Доколкото съм информирана така е и в Америка.
12 Ноември 2004 16:48
въпрос:
-какво е общото между физика и финанси ?
отговор:
-буквата "Ф"
12 Ноември 2004 17:54
Доколкото си спомням има някакво ограничение за банкерите - шефове на банки, да са завършили икономика или право. Има смисъл в това, а не разни псевдо-физико-химико-математико-банкери да работят това, което не разбират. А че не разбират съм се убеждавал многократно.
05 Юни 2007 16:06
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 05/6/2007 г/ 17:47:30

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД