:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,880
Активни 472
Страници 5,445
За един ден 1,302,066
Туризъм

Боровец и Банско достигнаха мащабите на летните курорти

Старата инфраструктура на зимните курорти трудно ще обслужва новите хотели
Снимка: архив "Сега"
Броени дни преди началото на новия ски сезон големият проблем не е дали тази зима ще има сняг, а дали строителните, ремонтните и довършителните работи в комплексите ще приключат навреме. Скоро ще стане толкова студено, че работите навън ще спрат. Студът и кишата обаче не могат да скрият един зараждащ се проблем - лавинообразното строителство непосредствено под и около пистите.



Хората в Боровец, Банско и Пампорово живо се вълнуват не само от никнещите като гъби хотели, но и дали ВиК и енергомрежите ще издържат на нарасналия капацитет. Грандиозният проект "Супер Боровец" за 300-400 млн. евро демонстрира, че



зимните ни курорти са амбицирани да се мерят по мащаби с летните -



по инвестиции, по брой на хотелите и приток на туристи. Години наред ски-курортите бяха в сянката на Златни пясъци, Албена и Слънчев бряг.

В зимните комплекси се формират едва 10-15% от общия туристически продукт. Но потенциалът на ски-туризма е огромен. Особено в контекста на евентуалното ни домакинство за бъдещите зимни игри през 2014 г.

Диверсификацията на туристическия продукт в България - премахване на дисбаланса между зимните и летните курорти, е отдавнашна амбиция на вицепремиера Лидия Шулева и нейния заместник Димитър Хаджиниколов. Това радва и кметовете в съответните общини, и собствениците на хотели и заведения в близост до ски-пистите.

Бързите темпове, с които се развиват зимните курорти, носят обаче и рискове.

Най-сериозните проблеми, които се очертават, са: пренаселването на територията на курортите (особено в Банско), екологичните рискове и нуждата от мащабни инвестиции от страна на общините. Изправени между необходимостта да привличат колкото се може повече фирми, да осигуряват нови работни места и нищожните си финансови възможности, кметове и съветници балансират между интересите на бизнеса и тези на населението. Обясним е стремежът на общинските власти да привличат повече инвеститори. Така те създават работни места, прибират се местни данъци и курортни такси. Само че вдигането на стандарта ще повлече след себе си скъпотия по магазините, което надали ще се посрещне с голяма радост от местното население. Ще са нужни много инвестиции не само в инфраструктура, но и за болнични услуги, повече полицаи, градски транспорт.

Големият инвеститорски интерес към Банско ни радва, но вече се налага да пренасочваме фирмите към съседните общини, най-вече към Добринище, коментира зам.-кметът Ивайло Ръхов. Общинските власти се обезпокоени от лавинообразното увеличение на инвестициите. Не искаме градът ни да се превръща в Златни пясъци, където е хотел върху хотел, заявиха от кметската администрация. В същото време не могат, а и не искат да връщат бизнесмените.

Според европейския модел първо се изготвя стратегия - определя се как ще изглежда бъдещият курорт и след това се търсят инвеститори, коментира шефът на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Благой Рагин.



У нас нещата се развиват по американския модел на предприемачество



- всички строят и след това пазарът определя кой ще оцелее. По мнението на Рагин хотелите в зимните курорти трябва стават повече. Така цените ще се понижават, а обслужването ще е на все по-високо ниво.

Изглежда, в Банско нещата се развиват точно по американския модел. Строят се около 98 нови хотели и жилищни сгради. Цял нов жилищен квартал никне в полите на Пирин. Обсъжда се и отдавна изоставената идея за чартърно летище. Планират се голфигрища и спортни съоръжения. За последната година цените на имотите и замята скочиха с пъти. Терените вече са изчерпани, но предприемачите изкупуват земеделска земя и строят. Поставят ни пред свършен факт - да търсим пари, за да прокарваме пътища и комуникации, допълва Ръхов. Би било дискриминация да отказваме строителни визи, но Банско не може да се разширява безкрайно, убеден е заместник-кметът.

За 13 ноември е насрочен инвестиционен форум в Банско, на който ще се обсъжда бъдещето на курортния град. Поканени са хотелиери, ресторантьори и отговорни фактори от държавната и общинската администрация. Засега 30 млн. лева са необходими за подновяване на ВиК и електромрежата, за изграждане на околовръстен път, запълване на дупките по пътищата. Тези средства липсват в бюджета на Банско. Повечето от инвеститорите умело използват личните си контакти пред властта, но това не е достатъчно, размишляват от кметската администрация. Трябвало да се разработи стратегия и тя да се спазва стриктно.



Стратегия няма. Поне не на национално ниво



Нищо, че държавата прибира голяма част от произведеното от туристическата индустрия.

Сега разрешенията за строителство в курортите се издават от съответната община, което е записано в чл. 5 на Закона за устройството на територията. Строителната инвазия по морето и все по-мрачните прогнози за провал на следващия сезон, ако не се обуздаят инвеститорите, произведоха проектозакон за Черноморското крайбрежие. Изгледите пред законопроекта в оставащите месеци до изборите не са много добри, но той показва, че държавата не бива да абдикира от своята роля на регулатор. Всички искат да печелят и логично се насочват към туризма. Но мястото за строеж и развитие на хотели е ограничено.



Боровец не прави изключение



от общите инвестиционни настроения. Освен че се планират разширение на легловата база три пъти и нови писти и ски-съоръжения, инвеститорите точат зъби за VIP хотели дори на 1600 метра надморска височина. Очаквам проблеми с еколозите, тъй като тези сгради са предвидени в територията на природния парк, призна кметът на Самоков Ангел Николов. Най-голяма съпротива срещу проекта "Супер Боровец" се очаква от сегашните собственици, които ще направят всичко, за да защитят вложенията си. Единственото, от което кметът на Самоков не се притеснява, е свръхпретоварване на курорта. Макар проектът още да не е стартирал, тъй като не е минала оценката на въздействието върху околната среда, от община Самоков са категорични, че ще могат да се справят с желаещите да строят нови хотели. Който иска да отваря нови легла, първо ще строи туристическа инфраструктура, категоричен е кметът. Как ще стане това, когато заиграят пачките, тепърва ще се разбере.

И Самоков не е в по-добро финансово състояние от Банско. Затова общината измисли "Супер Боровец", за да може законно да поиска пари от държавата за инфраструктура. Проектът е на стойност над 300 млн. евро. Като голям инвеститор смесената фирма, която ще прави разширението на ски-курорта, ще кандидатства за сертификат от Българската агенция за инвестиции и да държавна помощ.

В Пампорово строителството не е проблем. Голяма част от легловата база се нуждае от обновяване, твърдят от "Пампорово 21 век" - дружеството, което обединява собствениците в комплекса. За сметка на това обаче общините



Чепеларе и Смолян отдавна търсят финансиране



за огромен инвестиционен проект, наречен "Перелик". Той датира още от 1960 г., има вече и ОВОС. Според кметицата на Смолян Дора Янкова има интерес към финансиране на проекта от местни предприемачи и на инвестиционни компании. Според плана на общината предвижда се в близост до Смолян да се изградят 28 км писти, които ще имат връзка със ски-съоръженията на Пампорово и Чепеларе. Янкова обаче е категорична, че няма да се строят хотели непосредствено до пистите, а само чайни, здравни пунктове, спасителна служба и ски-гардероби. Идеята е в селата около Смолян, в самия град и в Чепеларе да се строят само малки семейни хотелчета в самобитен български стил. Целта е да се създаде поминък на населението, без това да навреди на обичайния ритъм на живот. Това може да стане само с държавна стратегия и подкрепа на общините, които искат да развиват зимен туризъм в България.
 
Според плановете на община Смолян в близост до областния център ще започне изграждането на 28 км писти, които ще имат връзка със ски-съоръженията на Пампорово и Чепеларе.
 
Големият инвеститорски интерес към Банско радва общинската управа, но вече се налага тя доброволно да пренасочва инвестициите към съседните общини.
10
1282
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
11 Ноември 2004 23:06
Къде видяхте в САЩ да се строи БЕЗ ПЛАН? В България се строи по ГАНЬОВСКИЯ модел – първо се плаща съответната комисионна на съответния корумпиран чиновник, после се строи да дупка (без да се съобразява с нищо, вкл. и със самите туристи) и след това се чака да се съдерат по 2 кожи от турист.
Пълна дивотия е да няма лифт от Банско до Шилигарника, а да се строят 100 хотела...
А решението е много просто – всеки, който иска да строи – моля, ама плаща солен данък-инфраструктура – за ВиК, ел., пътища, почистване, ски-съоръжения, детски и спортни обекти, мед. пунктове, комуникации, еколкогия и т.н. За целта се прави курортен план (който СЕ СПАЗВА!), изчислява се колко земя има за продаване за хотели, колко средства трябват за инфраструктура и се изчислява данъка според това.
На който му е скъпо – да строи в Алпите. Нали е пазарна икономика?
Да, ама не, защото ВИНАГИ идеята на Ганьо е да лапне комисионна и след мен – потоп...
12 Ноември 2004 00:11
В Банско и към Шилигарника последните година - две, беше унищожена една от най-красивите гори, които съм виждал.
Безброй лифтове, писти, хотели, ресторанти и какво ли още не. С мръсни пари, нищо чисто не може да се постигне...
Просто е тъжно да гледаш голите хълмове... Ако държавата не се намеси спешно в ставващото там, просто незнам докъде ще се стигне... Дано на някой му просветне.
12 Ноември 2004 01:36
tova za amerikanskia model i e werno i ne e werno. I tam kakto i navsiakade drugade po civilizowania swiat pyrwo se pravi plan, prokarwat se woda/tok/telefoni/kanalizacia i tn i togawa se pochwa stroitelstwoto.

A inak razlikata mejdu "amerikanskia" i "evropeiskia" model, e che w evropa darjawata winagi se mesi s razni ogranichenia s cel zashtita na toia ili onia (bilo biznes, bilo "obiknowenite hora" i po tozi nachin spyva konkurenciata.

Osnovnata prichina amerikancite da sa po-napred ot evropata e che tam niama tolkowa silna regulacia. Tam nai-moshtnata regulacia e konkurenciata. I zatowa imat i niski ceni, i iako kachestwo na stokite i uslugite.

Taka che - az lichno predpochitam diwata konkurencia, wmesto nalojeni izkustweni prawila. Vav Ispania napr konkurenciata prinudi chast ot hotelite po brega da izkupiat i razrushat razni stari hoteli poradi swryh-zastroiawaneto, a prichinata be che horata po-skoro biha otishli drugade wmesto po svryh-pretapkanite ispanski kurorti....

Izobshto - svobodnata konkurencia e istinata!
12 Ноември 2004 03:27
vs3,
„Убиваме кокошката, която снася златни яйца.“
Кристина Нарбона, министър на околната среда на Испания

Испания смени туристическата си стратегия и въведе строги ограничения в новото строителство на Балеарските и Канарските острови. Започнаха реконструкции на съществуващите сгради с цел увеличаване на зелените площи, като мерките включват дори разрушаване на някои хотели. Седем големи курорта бяха подложени на цялостно реновиране, за да се възстанови природната среда след урбанизацията. Тя донесе мръсен въздух заради уличния трафик, ерозия на бреговете и замърсяване на морето от изхвърляния от хората боклук.

от в-к "Капитал" http://www.capital.bg/show/index.php?broi =2004-33&page=12-33-2&rubr=temab

Оставам с впечатлението, че и испанската държава има пръст, не мислиш ли? Плюс това няма защо да чакаме първо да се построят много хотели, после някои от по-успешните хотели да тръгнат да изкупуват останалите, да ги съборят и да облагородяват околната среда. Не мислиш ли, че е по-добре да се предвидят тия неща, докато все още не е оплескано всичко със строежи под път и над път?
12 Ноември 2004 04:48
Да за съжаление строи се доста. Затрива се национален парк Пирин. Всеки бута рушвет и прави бизнес . Нищо няма да се получи. Вече е достатъчно разрушено, замърсено и опоскано около Банско. Природа ли - природа няма в конспекта.........
12 Ноември 2004 05:20
бедна ми, бедна БЪЛГАРИО
храни деца, да те убиват...
12 Ноември 2004 05:48
Май само българите ОБИЧАТ да настъпват много пъти един и същи търмък/гребло/

12 Ноември 2004 07:59
Ама не бъдете толкова глупави - гледайте само колко платени статии излизат за да се помпа идеята за голямото сторителство. Защото има адвокати и агенции за недв. имоти които ПРОДАВВАТ иПРОДАВАТ, благодарение на тези статиии..
12 Ноември 2004 08:12
прав си бест баи , платената статия му е маиката , после кои бил на две заплати , а на тоя дето му било мъчно за дърветата на банско ще му кажа да се опита да се качи прес зимата с кола на шилигарника .

ХАБАКЪЛЪМ
12 Ноември 2004 08:48
Цялата работа е далаверата със зимна олимпиада в България, ако стане де. Що зимна ли, щото лятната трудно мой да стане само в София и околностите до Банско.Шопите си правят добре сметката, пък и агентите за недвижими имоти.Стигнали летните курорти, да ама само по безобразията в строителството.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД