И най-старият университет у нас - Софийският, прибегна до въвеждането на такси със съмнителни основания. Алма Матер изнамери вратичка в закона за висше образование и реши да се възползва от нея за сметка на студентите. Според експерти обаче решението на вуза противоречи на духа на закона.
Академичният съвет на университета реши тази седмица да събира такси от студентите за административни услуги. 1 лв. ще струва издаването на уверение за БДЖ, общежитие, военните и пенсионните власти. 15 лв. е цената за издаване на академична справка. 250 лв. струва прехвърляне от друг вуз в СУ.
Университетът се е позовал на спорен текст в закона. Той позволява на вузовете да акумулират собствени приходи от непосочени конкретно дейности, свързани с учебния процес. Според Алма Матер тази дефиниция включва административните услуги.
Обратното тълкуване обаче направи депутатът от ОДС и член на просветната комисия в НС Иван Иванов. Според него административното обслужване на студентите е задължение на вуза и не може да се третира като източник на собствени приходи. "В закона изрично е записано кога могат да се събират средства от административни услуги - ако от тях се нуждаят вече дипломирали се и напуснали вуза лица", обясни Иванов. Българският студентски съюз също настоя таксите да се отменят.
Административните такси бяха премахнати през 1999 г., когато се въведоха държавни такси за обучение, припомни и зам.-министър Камен Велев. "Логиката тогава бе държавната такса да покрива и тези разходи", обясни той. Юридическият екип на МОН ще разгледа казуса.
В същото време обаче експерти се опасяват, че починът на СУ може да бъде последван и от други университети. В момента останалите вузове не събират пари за издаване на уверения и академични справки. Голяма част от тях обаче са въвели такси за други дейности. Разследване на "Сега" установи, че немалко вузове искат големи суми за прехвърляне на студенти. УНСС например гласува официално 3000 лв. такса за това. УАСГ иска 5000 лв. В Медицинския университет таксите за прехвърляне са различни според факултета. Според юристи обаче тази практика може да се атакува в съда, защото по конституция такси се въвеждат само със закон.
Таня, много харесвам статиите ти за образованието и напълно споделям мнението ти
Искам обаче да те светна как стоят нещата с "уверенията" и "академичните справки" в СУ. Първо, изумена съм, че пишеш, че такъв закон едва сега е въведен. Моята академична справка, издадена през септември, струваше 15 лева. Тъй като ми трябваше за чужд университет, тази справка трябваше да бъде преведена на английски език. Условието е следното: преводът НА ВСЯКА ЦЕНА трябва да бъде направен от унивреситета. За парите няма проблем, но "специалистите" така го преведоха, че на един американски администратор нищо нямаше да стане ясно от превода.
Мога да напиша цяла книга какво ми косваше самото получаване и на справката, и на transcript-ите, но няма смисъл. Та искам да ти кажа, че се възхищавам от нещата, които пишеш, но, повярвай ми, нещата са толкова непоправими и ужасяващи, че всеки, който е разочарован от българският вариант на наука и образование, е най-добре да се спасява в чужбина.
Сърдечни поздрави, въпреки че не те познавам!