:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,712,721
Активни 701
Страници 23,651
За един ден 1,302,066

МС сближава позиции със синдикатите

Кабинетът склонен "да вкара" в затвора неизрядните работодатели
Ден след националната стачка кабинетът даде знак, че е готов да отстъпи пред синдикатите по 6 техни искания. Четирима министри и един зам.-министър вчера са обявили пред социалните партньори, че са склонни в закона да се запишат по-строги санкции за работодатели, които не плащат заплати на работниците. Няма обаче напредък по други 6 искания от проектоспоразумението, предложено от КНСБ и КТ "Подкрепа".

"Готови сме да работим в посока повишаване на отговорността, включително и наказателна, за работодатели, които не плащат заплати и осигуровки", обяви социалният министър Христина Христова след продължилата над 2 часа среща, поискана от синдикатите. Срещу тях на масата за преговори седнаха още вицепремиерът Николай Василев, министрите Игор Дамянов, Славчо Богоев и заместникът на Милен Велчев Любомир Дацов. Решено е да се създаде работна група, която да предложи текстове в НК за отговорността на работодателите. Промените трябва да влязат в парламента до март.

Сближаване на позициите има и по искането на синдикатите правителството да декларира, че няма да пипа класа за прослужено време. Дори да има промяна в тази посока, тя трябва да е съгласувана със социалните партньори и трябва да е ясно, че няма да се орежат заплатите на работниците, обясниха синдикалните лидери д-р Константин Тренчев и д-р Желязко Христов.

Кабинетът склонил и да търси спешни механизми за решаване на въпроса с неизплатените заплати в "Балканкар", "Булгартабак" и "Терем". В отговор на искането за значителен скок на минималната заплата министрите напомнили, че планират тя догодина да стане 150 лв. Те обаче запазили хладно мълчание по конкретните искания за повишаване дела на парите за образование и здравеопазване. Другата седмица преговорите ще продължат с ресорните министри.

Въпреки компромисите синдикати и правителство и вчера не спряха да си прехвърлят язвителни реплики и да се дразнят взаимно. След като Желязко Христов призна, че дълго са се питали що е то национална стачка, вицепремиерът Николай Василев отново обясни пред журналистите, че продължавал да не разбира смисъла й. "Съжалявам, че сте пропуснал този час от дневния ред на обществото", клъвна го Христов.

Соцдепутатката Емилия Масларова пък се възползва от участието на премиера в парламентарния контрол и му предаде в червена папка исканията на работниците от "Балканкар".



ПОЗИЦИИ

Финансовият министър Милен Велчев коментира от Пловдив, че част от исканията на стачкуващите са абсолютно основателни и изпълними. "Изобщо не поставяме под съмнение законовото право на стачни действия", заяви той. Вицепремиерът Лидия Шулева обаче бе по-рязка. "Синдикатите за пореден път влизат в политическа употреба", обяви тя пред Би Ти Ви. "Проблемите трудно могат да се решат на масата на преговорите, защото вече са решени", коментира тя.
4
553
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
19 Ноември 2004 23:57
Пак съгласни демек да гръмнат неколко бушона, за да запазят читава системата.
А докато ги издирят, докато им пратят призовки, докато се наболедуват, докато двокатите им се върнат от коледни, великденски и летни ваканции и току виж и тоя век отминал поживо поздраво.
20 Ноември 2004 04:37
"Стачкуващите" пак ще са прецаканите жертви на усвояването на активност от синдикалните водачи.
*
1. "Неплащането " на заплати, а само на аванси, не означава, че реално не се плаща възнаграждение за труда на работниците.
Това означава единствено, че се предпочита все пак на хората да се плати възнаграждението, вместо да се чака първо да се съберат пари за да се платят осигуровките, а после ако останат и заплатите. (Който изплати заплата, преди да е внесъл първо осигуровките, подлежи на 20 000 лв. глоба).
Затягането на това, в сегашната бизнессреда ще означава само едно - незабавни съкращения на работниците, които ще изгубат възможността да си получават заработеното под формата на "аванси".
*
Запазването на добавките за стаж, при положение, че стажът не създава продукт, от който да се изплаща (и тук приказките за по-голямата производителност на по-старите работници са ала бала) ще значи само едно - по-възрастните да бъдат периодично системно подменяни с по-млади и да се простят с надеждата, че някой ще ги наема.
*
Кой печели и кой губи от имитацията на синдикална активност ?

Редактирано от - ole-le на 20/11/2004 г/ 04:40:00

20 Ноември 2004 12:26
Ole-le,
Твоите разсъждения за добавките за трудов стаж, които не повишавали производителността на труда са доказателство, че мнението ти не се основава на позитивно отношение към решаване на проблема. Знаем го и твоето мнение
за това, че според теб в държавните фирми работещите не работели добре.
Твоите аргументи се основават на максимата "Така както дяволът чете Евангелието".
Пожизненото наемане на работа в Япония в продължение на десетилетия се
е използвало за да бъдат мотивирани работещите за по-висока производителност на труда. Заплащането на техния труд зависи от това дали
един японски работник е доказал във фирмата, в която работи, че може да
се развива върху основата на обогатяване на своя личен професионален опит.
Оle-le, в трудовата психология е доказано отдавна, че ако извършваш дадена
операция или операции в производството с течение на времето работника или
служителя заделя по-малко време за да произведе един и същи продукт. Това
е един от факторите за да се увеличи неговата индивидуална производителност на труда. Друг е въпроса, че тази производителност би
била похабена, ако произведената от него с по-голяма производителност на труда продукция не се продаде "по-бързо" и по-изгодно, за да може да има ресурси, с които да се разширява и обновява самото производство.
За твое сведение в най-високо развитите в икономическо отношение страни
няма такова противопоставяне между труда на младите и труда на по-възрастните работници. Всеки си има своето място. На по-младите се разчита
за да се използва техния жизнен потенциал и новите знания, които имат, а на
по-старите работници се разчита главно заради техния опит. И няма такива
разсъждения, а още по-малко действия в които да се прилага афиширания от
теб принцип, че по-възрастните не трябвало да ги вземат никъде на работа.
Това на български звучи така: Дрън-дрън-ярина.
Докато такива като теб не спрат да дрънкат глупост след глупост няма да
има достатъчно почва за популярността на работата в екип на работещите в реалната икономика. А работата в екип е мястото, където всеки, независимо от това дали е млад или стар дава своя принос за една обща цел и по-високи резултати от труда.
Ето защо е крайно време да преосмислиш дали да пишеш по даден въпрос,
ако това ще е само от "спортна злоба и противопоставяне". Форумът не е място
за такива изяви. Както обича да казва човекът, с който работя в екип от
три години/а тази сентенция приляга на теб/: "Всяка жаба трябва да си знае
не само гьола, но и мястото в него".
20 Ноември 2004 16:29
Vyacheslav Popov,
Голяма каша си забъркал в горното писание:
*
1. "държавните фирми работещите не работели добре", е на друг форумец, а не моя теза но бих могъл да се съглася с нея;
*
2.България (и въобще западът) не е Япония (Азия). Тук сепукото не е на мода, а камикадзетата не се считат за достойни, а за глупаци.
Как мислиш, ако работодателят строи сутрин работниците да му пеят химна на фирмата, дали ще му го пеят или ще може да си направи колекция от цветисти псувни?
*
3. Трупането на опит в "дадена операция или операции в производството" е добре ако производството остава неизменно. А остава ли ? Колко то се променя само в рамките само на един трудов стаж ? В много случаи рутината има обратния ефект върху конкурентноспособността.
*
4. Работата в екип ? Какво по добро оправдание за за размиването на индивидуалната отговорност и носенето от кадърните на некадърните, които пък да ги спъват ?
*
5. "афиширания от теб принцип, че по-възрастните не трябвало да ги вземат никъде на работа".
Точно обратното - кадърността зависи от индивидуалността, а не от възрастта.
Аз искам да не се създава изкуствена пречка да бъдат наемани и външна причина да бъдат уволнявани.
*
И защо трябва "да има достатъчно почва за популярността на работата в екип" ?
Правилно колегата ти ти е казвал "Всяка жаба трябва да си знае не само гьола, но и мястото в него". Цензорските ти мераци доказват, че не го знаеш.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД