Ден след националната стачка кабинетът даде знак, че е готов да отстъпи пред синдикатите по 6 техни искания. Четирима министри и един зам.-министър вчера са обявили пред социалните партньори, че са склонни в закона да се запишат по-строги санкции за работодатели, които не плащат заплати на работниците. Няма обаче напредък по други 6 искания от проектоспоразумението, предложено от КНСБ и КТ "Подкрепа".
"Готови сме да работим в посока повишаване на отговорността, включително и наказателна, за работодатели, които не плащат заплати и осигуровки", обяви социалният министър Христина Христова след продължилата над 2 часа среща, поискана от синдикатите. Срещу тях на масата за преговори седнаха още вицепремиерът Николай Василев, министрите Игор Дамянов, Славчо Богоев и заместникът на Милен Велчев Любомир Дацов. Решено е да се създаде работна група, която да предложи текстове в НК за отговорността на работодателите. Промените трябва да влязат в парламента до март.
Сближаване на позициите има и по искането на синдикатите правителството да декларира, че няма да пипа класа за прослужено време. Дори да има промяна в тази посока, тя трябва да е съгласувана със социалните партньори и трябва да е ясно, че няма да се орежат заплатите на работниците, обясниха синдикалните лидери д-р Константин Тренчев и д-р Желязко Христов.
Кабинетът склонил и да търси спешни механизми за решаване на въпроса с неизплатените заплати в "Балканкар", "Булгартабак" и "Терем". В отговор на искането за значителен скок на минималната заплата министрите напомнили, че планират тя догодина да стане 150 лв. Те обаче запазили хладно мълчание по конкретните искания за повишаване дела на парите за образование и здравеопазване. Другата седмица преговорите ще продължат с ресорните министри.
Въпреки компромисите синдикати и правителство и вчера не спряха да си прехвърлят язвителни реплики и да се дразнят взаимно. След като Желязко Христов призна, че дълго са се питали що е то национална стачка, вицепремиерът Николай Василев отново обясни пред журналистите, че продължавал да не разбира смисъла й. "Съжалявам, че сте пропуснал този час от дневния ред на обществото", клъвна го Христов.
Соцдепутатката Емилия Масларова пък се възползва от участието на премиера в парламентарния контрол и му предаде в червена папка исканията на работниците от "Балканкар".
ПОЗИЦИИ
Финансовият министър Милен Велчев коментира от Пловдив, че част от исканията на стачкуващите са абсолютно основателни и изпълними. "Изобщо не поставяме под съмнение законовото право на стачни действия", заяви той. Вицепремиерът Лидия Шулева обаче бе по-рязка. "Синдикатите за пореден път влизат в политическа употреба", обяви тя пред Би Ти Ви. "Проблемите трудно могат да се решат на масата на преговорите, защото вече са решени", коментира тя.
Пак съгласни демек да гръмнат неколко бушона, за да запазят читава системата.
А докато ги издирят, докато им пратят призовки, докато се наболедуват, докато двокатите им се върнат от коледни, великденски и летни ваканции и току виж и тоя век отминал поживо поздраво.