Уникални находки от Перперикон могат да се видят за първи път от днес в столичния Археологически музей. В изложбата са включени и открития в Източните Родопи през последните 15 г.
В експонатите се оглежда почти 7-хилядното съществуване на скалния град, твърди ръководителят на разкопките ст.н.с. д-р Николай Овчаров. Оръдия от кремък и полускъпоценни камъни, каменни брадви и култови предмети представят късната фаза на каменно-медната епоха (V-IV в. пр.н.е.). Могат да се видят и бронзови посребрени огледала и пластини с образите на Херакъл и Хермес. Изложен е единственият по рода си в римската металопластика бронзов катинар с човешки изображения.
В изложбата са представени и материали от разкрития под Перперикон административен комплекс. Стоте оловни печата, открити в архива, съдържат невероятна информация за исторически личности от 9-12 век. Според археолозите те показват, че през Средновековието Източните Родопи са били лични имперски земи, а Перперикон - административен център на областта Архидос. Жителите на града по това време са живели в лукс - за това свидетелстват сребърните украшения, блестящата трапезна керамика, бронзовите нагръдни кръстове и амулети, уникалната рисувана керамика.
В експозицията са и най-новите находки от тракийското светилище при с. Татул, Момчилградско, за което се предполага, че е на Орфей. Сред откритията от други райони на Източните Родопи пък са 2 фрагмента с една от най-старите човешки писмености, т.нар. линеарно писмо А. Изложбата ще бъде в София 2 месеца, след което вероятно ще бъде представена и в други градове.
"7-хилядното съществуване" може да се изрази на езика на математиката така: "7*10^3-то съществуване". Така ще го разберат и други народи, дето не отбират от лютературян бугарски.