:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,712,693
Активни 702
Страници 23,623
За един ден 1,302,066
Политекзотика

Румъния на крак срещу "далматинците"

Става дума за опетнените политици. Един политик може и да не е доказано корумпиран, но защо не погледнем къщата му, преди да гласуваме за него?
Снимка: Интернет
В румънските вестници през последните дни непрекъснато пише за далматинците. Но не става дума за симпатичните бели кучета с черните петна. Далматинци в Румъния е лоша дума - така днес наричат опетнените политици, които са известни с тъмно минало, със скорошни далавери, с честа "смяна на боята" или с комбинация от тези неща. Проблемът е, че твърде много такива "далматинци" са записани в листите на предстоящите парламентарни и президентски избори на 28 т.м.

-------------

Инициативата е на едно сдружение на 12 неправителствени организации, нарекло себе си Коалиция за чист парламент. В края на октомври то публикува списък с над 130 политици, в това число шестима министри, определени като "несъвместими" с идеята за чист парламент. Според неправителствените организации, изготвили списъка, макар и съдът да не е доказал вината им, за посочените лица има достатъчно данни, че са корумпирани, че имат конфликт на интереси, че са били свързани с бившата политическа полиция Секуритате или са променяли партийната си принадлежност по няколко пъти.



Далматинци има от целия политически спектър,



но закономерно най-много са в управляващата Социалдемократическа партия (СДП). За разлика от България, където властта по-често се е сменяла, бившите комунисти в Румъния почти никога не са изпускали управлението на страната.

Коалицията се ангажира да разпространи два милиона листовки, които да призовават гласоподавателите да не гласуват за лица от списъка. Напоследък румънската преса се осмели да публикува снимки на внушителните сгради, които са частна собственост на различни представители на властта и на членове на техните семейства. Внушението е много силно, защото в Румъния реституцията още не е доведена докрай (2 милиона собственици все още чакат да им бъдат върнати имотите и се опитват да водят дела в Страсбург). На този фон придобиването на скъпи имоти от управляващите, чиито официални доходи не са високи, изглежда твърде скандално. Именно такава е философията на Коалицията за чист парламент: вижте им къщите и решете сами дали са корумпирани, или не, и дали ще гласувате за тях.

Не е учудващо, че ударът от страна на "опетнените" не закъсня. Те търсят правата си по съдебен ред, разчитайки, че системата ще застане на тяхна страна. Председателят на Сената (горната камара на парламента) Николае Вакарою, шефът на предизборната кампания на управляващата Социалдемократическа партия Дан Ника и делегираният министър по обществената администрация Габриел Опря вече заведоха дела срещу Коалицията с искове за по 1,5 милиарда леи обезщетение за нанесени морални вреди. Тази сума е равна на 73 000 лева.

Яростта на тези, които видяха имената си в списъка, достигна параноични форми, писаха румънските вестници. Пресата е солидарна с Коалицията, още повече, че почти всички данни за нечисто минало, злоупотреби и пр. са почерпени от страниците на печата.



Войната, обявена на гражданското общество



от сегашната власт, повдига големи въпросителни относно степента на демократизация на една страна, писа в. "Евениментул зилей". Мотивът според вестника е ясен - опетнените политици не желаят избирателите, особено тези от селските райони, да получат достъп до информация, разкриваща богатството им, как са се възползвали от постовете, как са скачали от една партия в друга или са наливали държавни пари в собствените си фирми. Нивата на информираност на населението се различават драстично в селата и градовете в Румъния, а Коалицията планира да разпространява листовките именно в най-затънтените райони.

Друг вестник - "Зиарул де Яш" - писа, че лидерите на СДП не си дават сметка за действията на гражданското общество, защото не вярват, че има такова. Но напоследък в Румъния ролята на опозиция започна да играе именно гражданското общество. Много активна е организацията, неутрално наречена "Академическото дружество". Преди 4 години в румънския парламент не можа да влезе нито една от десноцентристките партии, които се бяха изпокарали жестоко, подобно на днешната българска десница.

Днес в Румъния за поста президент се борят 12 кандидати. Ако се съди по публикациите в румънския печат,



те се състезават главно по богатство



Премиерът Адриан Нъстасе, кандидат на СДП, притежава значителна недвижима собственост и скъпи колекции. Наскоро бе публикувана снимка на негова сграда в най-скъпия квартал в Букурещ, която даже не е записана в имотната му декларация. Неговият основен съперник Траян Бъсеску, кмет на Букурещ и председател на опозиционния съюз "Справедливост и истина", също има скъпа недвижима собственост и валутни сметки. Другите кандидати с по-малки шансове са декларирали, както следва: Джиджи Бекали - собственост на стойност 450 милиона евро, Мариан Милуц - 53 милиона долара в акции, Радж Тунару - 62 милиона долара, Георге Дину - 560 000 долара...

Голям скандал в Румъния предизвика спечеленият бас от Адриан Нъстасе, който преди две седмици му донесе подарък "Мерцедес С 500". Подари му го Йон Циряк, бившата звезда на тениса, днес най-богатият човек в Румъния, милиардер в евро. Нъстасе беше обещал, че ще изгради 400 спортни зали, когато дойде на власт преди 4 години. Циряк беше казал тогава, че ако изпълни това обещание, ще му подари "Мерцедес". В действителност пресата писа, че Нъстасе е откривал с предизборна цел зали, които изобщо не са готови, но бройката наистина бе достигната. Според пресата в Румъния има практика, когато някой бизнесмен иска да корумпира даден политик, да му предложи да купи негов имот на стойност десетократно или стократно по-голяма от пазарната.



Басовете също са подобен трик



Днес, с наближаването на изборите, понеже истинските теми, които вълнуват обществото, са неблагоприятни за политиците, те предпочитат да отклоняват вниманието някъде другаде. Най-новото е, че Нъстасе и Бъсеску водят полемика на тема отношението към хомосексуалистите, съвсем в американски стил. С малка разлика, все пак. Макар и да принадлежи към европейската левица, известна като защитник на сексуалните малцинства, Нъстасе се обяви против браковете между хомосексуалисти и против осиновяването на деца от такива двойки. Траян Бъсеску пък, нищо, че е консерватор, подкрепи браковете между хомосексуалисти и даже се изхвърли, като каза, че броят на хомосексуалистите в Румъния е голям - 20 процента. Кой от двамата ще стане президент, ще научим след 10 дни.
 
Румънски селянин размахва листовка, разпространена от Коалиция за чист парламент, предупреждаваща, че много от кандидатите са опетнени.
 
Траян Бъсеску, кмет на Букурещ и председател на опозиционния съюз Справедливост и истина, е другият фаворит за президент на страната. Тази снимка е направена преди дни на предизборен митинг в Плоещ.
 
Нъстасе целува дубликат на сабя, принадлежала на националния герой от XV век Щефан Велики, която турският премиер Ердоган (вляво) му подарява през май. Сабята несъмнено ще влезе в личната колекция на Нъстасе.
2
875
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
20 Ноември 2004 04:29
Румънците са се размърдали .. а у нас само кучетата лаят по форумите. Предлагам всички да общуваме с държавни служители само с включен микрофон и камера. Не могат да ни вкарат всички в панделата. Трябва да им обществен натиск срещу мерзавците
20 Ноември 2004 13:19
Мдааа докторе, верно казваш няма ги.
Еле и журналя вземат да показват къщята
и хотелите на наще тикви избори няма да има.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД