:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,471
Активни 622
Страници 20,401
За един ден 1,302,066
На гости

Балетисти на квадрат

Премиер-солистите на Софийска опера Диляна Никифорова и Ясен Вълчанов пренасят белите си мебели от старото жилище
Всяко второ момиченце като малко е мечтало да стане "барелина". Да прави сложни пируети и еленов скок, да "плува" по земята в ефирни тоалети, да умира като бял лебед или да трака с кастанети като испанска циганка. Само някои обаче реализират мечтата си. Още по-малко са онези, които добавят пред името си титлата примабалерина. Точно от тях е Диляна Никифорова - премиер-солистка на балета на Софийска опера.

Сред момченцата се случва по-рядко някое да мечтае за тази професия. Което съвсем не означава, че те по принцип стигат по-лесно до признанието премиер-солист. Ясен Вълчанов е от тези редки птици у нас.

А какво става, когато двама балетисти се харесат не само на сцената, а и в живота? Балетисти на квадрат, шеговито биха отговорили някои.

Премиер-солистите на Софийска опера Диляна Никифорова и Ясен Вълчанов се харесали спонтанно. "Когато бях малка, ходех в балетна школа. Моята учителка ме заведе при една от неговите лели-близначки, която ме подготви за хореографското.



Там за първи път чух за Ясен



като име. Аз съм по-малка от него 13 години", признава Диляна.

Първата им професионална среща на сцената променила мнението й за него. "Той вече беше звезда, но се държеше като нормален човек. Това много ме впечатли", казва тя. Той пък е категоричен - харесал я, "защото изглежда прекрасно и има много качества".

Двамата обитават съвсем малък апартамент на таванския етаж в стара софийска кооперация. Домът е малък, но невероятно уютен. Дневна, трапезария, кухня и кабинет са едно цяло. Условно ги разделят колони, арки, шкафове. Проектът е на родителите на Диляна, които са архитекти. Такава е и сестра й. Жилището пък е наследство на Ясен от дядо му Иван Вълчанов, който е бил художник.



Учил е заедно с Чудомир



Дори е описан в един от неговите разкази. На една от стените е закачена негова картина. "Само тя ми остана. Всичко друго изкрадоха", обяснява балетистът. Запазила се, защото била навита на руло.

Друга картина виси на отсрещната стена. Автор е сестрата на Диляна. "Заради това небе направихме стените на кухненския бокс в синя тоналност", казва Диляна.

Всички мебели в дома са стилни бели шкафове. "Цялото оформяне тръгна от тях. Те бяха с нас в "Младост", после ги донесохме тук", обясняват двамата.

От старите мебели в таванското жилище останал само диванът,



само го претапицирали,



и един черешов гардероб, който бил временно изнесен на стълбището и изчезнал за отрицателно време. Наложило се Ясен да запретне ръкави и сам да измайстори голям вграден гардероб. "Идат му отръки тези неща", хвали го Диляна.

Именно той е измислил и необикновения полилей в единия кът на дневната, който е от хартиен чадър. "Купих го в Банкок. Докато се разхождах, плисна толкова силен порой, че се наложи да грабна първия чадър от една продавачка", разказва Диляна. И другият полилей над дивана пак тя донесла. Но от Норвегия, когато гостувала на националния им балет.

Диляна има богат опит с къщите. Като малка израснала в чудесен дом в столичния квартал "Лозенец". "Майка ми и баща ми искали да си купят жилище, но нищо не им харесало. И



накрая решили да си построят



Така майка ми проектирала тази кооперация, а баща ми я построил заедно с още няколко семейства. Апартаментът е много голям и красив, на два етажа, с вътрешен балкон. Със сестра ми живеехме на втория етаж. Майка ми постоянно трябваше да се справя с нашата разпиляност", припомня си балерината.

Първата й квартира, след като се дипломирала, била в Германия. "Имах едно много мъничко жилище в Щутгарт. Там беше страшен проблем да си намериш изобщо квартира. Помогна ми една българка. Но първо бях под наем в квартирата на един колега", спомня си Диляна. Живяла и на пъпа на Париж в "едно уникално жилище". "Бяхме 14 души - колеги. Квартирата ни беше



в центъра, близо до "Нотр Дам"



Беше невероятно удоволствие вечер да се разхождаш и да пиеш някъде кафе." След това я поканили в Антверпен, където случила на много хубава квартира в центъра на стария град. "Имаше огромни прозорци, които гледаха точно към катедралата." Но дошло време да се върне в София, където вече я чакал Ясен. "Той изобщо не ме пусна да се прибера при майка ми. Така заживях при него в "Младост 1". На мен лично много не ми се местеше в центъра."

За разлика от нея Ясен Вълчанов не може да се похвали с много сменени жилища. Първият му дом е и настоящият. После като ученик е живял в Санкт Петербург. След като се завърнал в България,



решил да се отдели на квартира



и се преместил в "Младост 2". А после купил жилището в "Младост 1", където с Диляна прекарали близо 6 години.

Двамата обаче имат възможност да отскачат и до две други прекрасни къщи - край Варна и в еленския Балкан. Първата е купувана от родителите на майката на Диляна и се намира на върха на хълма над курорта "Св. Константин и Елена". Има прекрасна панорама, много тераси, много входове и голям двор, разказват балетистите.

Другата е в с. Марян в еленския Балкан. Това пък е родната къща на таткото на Диляна. Преди време той я реконструирал и разширил. Именно тогава направили типичните за региона сини стени с бели шарки. "Наричат се сграфита и не са никак лесни за изпълнение. Тази например се прави от трима души за девет часа. А в къщата има пет такива. Най-напред се полага синята мазилка и отгоре бялата. Още докато бялата е мокра, се поставя шаблон с рисунка от художник. И започва пробиване с шило, за да се отпечата контурът. Всичко извън рисунката се маха", обяснява балерината тази сложна технология.
 
В малкия дом на балетистите дневната, кухнята, кабинетът и трапезарията са в едно помещение.
 
Хартиеният чадър се е превърнал в ефектна лампа.
 
От предишното жилище двамата пренесли стилните бели шкафове.
 
Диляна Никифорова
1
4557
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
20 Ноември 2004 18:01
Комплименти за балетистите, наистина и двамата танцуват прекрасно, но авторката опис на недвижимите имоти в семействата им ли прави? Каква връзка има това с таланта им или поне с тях самите като личности?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД