Според статистиката само 8,6% от българските семейства са многодетни. За съвременните стандарти такова е всяко семейство с повече от две деца.
Някак случайно между тази "малцинствена" група преди близо 3 години се озовава и шефът на дирекция "Информационни технологии" в "Глобул" Кирил Тодоров. През януари 2002 г. съпругата му Валентина ражда двете близначки Мария и Магдалена. А първата им дъщеря Евелин тогава е вече на 11 години.
--------
Първоначално бях стресната, когато разбрах, че нося близнаци, признава Валентина Тодорова. Уплахата й идва най-вече от неизвестността. И двамата със съпруга й нямат никакви близки или познати с близнаци, от чийто опит да се поучат. Тогава семейство Тодорови получавали само най-общи съвети, каквито и сами биха могли да открият в специализираната литература. А и реакциите на околните никак не ги успокоявали. Те варирали в твърде широки граници - от "Олеле, това е бич божи!" до "Това е дар божи!"
Въпреки всички обещания и заклинания за всякаква помощ, която ще им бъде оказвана, когато близнаците се родили, двамата съпрузи останали напълно сами. А отглеждането на две малки деца едновременно е двойно повече работа. Когато едното свърши с яденето, чак тогава другото започва, например. За денонощния режим да не говорим - той е характерен за отглеждането на всяко бебе. Но все пак има известно време, в което, докато то спи, родителите да се поотпуснат. При близнаците такива мигове са рядкост.
Сега, почти 3 години след появата на още две деца, семейство Тодорови с опита си би могло да дава съвети за това
как се отглеждат близнаци
и 11-годишна кака едновременно. Защото смятат, че до момента се се справили чудесно.
След като най-трудните изпитания са отминали, фамилията се забавлява, наблюдавайки характерите на Мария и Магдалена. Мария е нарочена за манекенка, родителите виждат в нея и наченки на позиране. Детето, като по интуиция, знае как да застане пред обектив, а по думите на майката - и доста по-дълго от сестра си се тутка с дрешките си за обличане.
Библейските им имена са се получили случайно. Мария, втората според времето на раждане близначка, е кръстена на отдавна починалата майка на Кирил Тодоров. Тогава спонтанно решават да кръстят първото близначе Магдалена. Името на каката Евелин пък се произнася с ударение върху първата сричка. Когато тя се ражда, по телевизията вървяло първото излъчване на сериала "Гулденбургови".
Евелин е в 7-и клас и създава съвсем различни по характер грижи на родителите си - образователни. Актуалният спор в момента е дали да кандидатства в езикова гимназия. Не държим особено да е в елитна езикова гимназия, защото не съм убедена, че тя дава много добра общообразователна подготовка, твърди майката. И двамата родители не са завършили езикови гимназии, но не мислят, че това е пропуск. Аз даже не си спомням да съм учил официално английски, а смятам, че се справям доста добре, твърди Тодоров.
Вероятно за млад български специалист отглеждането на три деца в днешни дни е непосилно от финансова гледна точка. Но Кирил Тодоров не дава вид, че нещо го затруднява. Навремето мечтаех да бъда в най-горната скала за облагане на личните доходи. Тогава тя беше 40%, но аз разсъждавах, че при такива доходи дори такъв данък е нищо.
Е, сега съм в най-високата скала за облагане,
а тя е само 29%, сравнява той. При това положение не е чудно, че спирането на детските не е направило впечатление на семейството. Освен комично, разбира се - за три деца те са 45 лв. на месец, докато памперсите на двете бебета - във времето, когато са ги използвали - са стрували по 160 лв. месечно.
Кирил Тодоров е роден през 1965 година в София. Учи в 7-о училище, а казармата му всъщност е следване в Полувисшия железопътен институт (ПЖИ). Още докато следва по специалността "Информационно-измервателна техника" в Техническия университет, започва работа като програмист в същото ПЖИ, вече Висше транспортно училище "Тодор Каблешков". След това работи в "Гебо 92" - фирмата, която направи първия софтуер на Спортния тотализатор. Работи за малко и в друга частна фирма, докато през 1998 година започва в "Мобиком". В "Глобул" е от 2001 г. Постъпва на работа дни преди мрежата на втория GSM-оператор да започне да действа.
Според Тодоров
причината за местенето от една фирма в друга
може да бъде само една - парите. Но до известна степен и сигурността или нейната липса. Когато се мести от "Мобиком" в "Глобул", жена му е бременна с близнаците. Малко след като гръцката ОТЕ получи лиценза, наблюдавах как много колеги от "Мобиком" започнаха да напускат. А не бях видял никъде да има обява, че новият GSM-оператор е започнал да набира кадри. Усетих се доста по-късно, разказва Тодоров. По това време той силно се съмнявал, че първият, даден от лиценза срок - 6 месеца, за покриване на територията на София и Пловдив със сигнал, ще бъде спазен. Чак когато постъпил там, разбрал, че всъщност във фирмата се е работело тихомълком и усилено. На интервю за работа се явил на 12 юли 2001 г., а първият разговор, проведен в мрежата на "Глобул", бил на 19 юли.
Както за много други хора от това поколение, първият компютър, с който е работил Тодоров, заемал едва ли не цял апартамент, притежавайки само 64 килобайта оперативна памет. Днес компютър с 1 гигабайт памет се счита за средноголяма машина за домашни нужди. От началото на 90-те, когато Тодоров се занимава с изграждане на система за прием на студенти в транспортното училище, до момента, в който става директор на "Информационни технологии" в GSM-оператор, техниката се е развила с шеметни темпове. Но все пак най-важни са хората, които боравят с нея.
Аз сега разбирам, че въпреки славата ни на страна с много добре подготвени компютърни специалисти подборът на нови кадри пак е изключително труден. В този бранш, като седнеш да поговориш с някой човек, веднага разбираш с кого си имаш работа. А при назначаването на млади хора се сблъсквам с феномена, че те не могат да обяснят с какво са се занимавали до момента. Никой, разбира се, не очаква професионален опит от 20-годишен човек, но
купуването на дипломи вече почна много да си личи,
смята Кирил Тодоров. В "Глобул" той отначало е ИТ специалист. Цялата дирекция тогава била само от 8 души. Внедрявали системата за отчитане на сметките на клиентите. От 1 януари 2002 г. става началник на отдел "Телефонни сметки и услуги". А от 27 януари тази година оглавява цялата дирекция.
Работата му с клиентите не го е срещала с нищо фрапиращо досега. Подозираното от мнозина надписване на сметките при GSM-операторите, според Тодоров, е напълно изключено и е по-вероятно да е някаква обществена заблуда. Една от задачите му напоследък например е въвеждане на система, която проверява сметките по няколко параметъра след изготвянето им, за да се види дали някъде нещо не е пропуснато или има някаква неточност. Жалбите чувствително са намалели. Преди месец например е минала първата седмица без нито едно оплакване.
|
|