В медиите има анализи. Никога синтези. Защо ли? (Ако не ви интересува, моля, не четете по-нататък - б. а.)
Така е, защото ние анализираме и фрагментираме. Малцина синтезират или дефрагментират нещо друго освен онова, което им е на харддиска. Сред малцината е Цветан Тодоров. Той писа:
"Онова, което ме интересуваше, се оказа пръснато в различни дисциплини, които не виждах защо трябва да са разделени: логика, теология, реторика, херменевтика, естетика, лингвистика... Когато изследвах черти на човешкото поведение, черпех от антропологията, социологията, психологията и разбира се, историята във всичките й разновидности."
Мансър Олсън (Mancur Lloyd Olson) също беше синтезатор и дефрагментатор. Аз го наричах Ман от прерията, понеже той се е родил през 1932 в една ферма в Северна Дакота, където баща му отглеждал твърдата червена прерийна пшеница. Той твърдеше, че Мансър било местно име, и предполагаше, че то идва от арабската дума Mansour, което означава победител (Виктор), но не знаеше как такова име е попаднало в Red River Valley и на лицето му - хем брадато хем момчешко - се изписваше недоумение.
Да отидеш да помагаш на хора в далечна земя е американска добродетел, и то най-възхитителната: Мансър беше в Армения, когато там нямаше осветление и отопление и беше студено нощем. Той не се оплакваше, казваше, че и в Северна Дакота ставало студено. Но през февруари 1998 имейл от Ереван разнесе вестта за смъртта на човека, номиниран за Нобелова награда за икономика.
Не му я дадоха, понеже бил правел синтез от икономика и политика, а - както знаете - няма Нобелова награда за политика. Най-близкото нещо до такава награда е наградата за мир и Ясер Арафат я получи през 1994, което бе тъжно; също и Хенри Кисинджър, което беше голям майтап, понеже му я връчиха през октомври 1973 и на другия ден започна третата израелско-арабска война.
Мансър Олсън не се трогна от това, че в Нобеловия комитет го бяха сметнали за прекалено интердисциплинарен; той не уважаваше парцелирането нито в науката, нито в държавата. "Виждаш нещо важно и задълбаваш, все едно в коя дисциплина ще го сложат", казваше той с равната си, немодулирана интонация на американец от прерията.
Според мен същинската причина Мансър Олсън да не стане нобелист бе друга. Той беше човекът, който обясни, че лобирането е спирачка за икономиката, а това е тема табу за лобистите. През 1998 "Икономист" писа, че лобистите са 13 хиляди само в Брюксел.
През 1965 излезе книгата на Мансър Олсън "Логика на колективното действие" (The Logic of Collective Action), а през 1982 - "Възход и залез на нациите" (The Rise and Decline of Nations).
В първата той обяснява, че колкото повече са хората, които искат едно нещо, толкова по-малка е вероятността те да се обединят за общо действие, за да го направят. Примерът, който той даде, е класически: вероятността 5 компании, произвеждащи автомобили, да направят картел, за да завишат цените или да се доберат до държавна субсидия, е голяма, защото от това те ще спечелят много. А вероятността 50 милиона купувачи на автомобили да се обединят срещу петте е малка, понеже всеки поотделно би спечелил малко и предпочита a free ride - другите да теглят каруцата на общото действие, а той да се вози.
Мансър Олсън не казваше дали способността за колективно действие клони към нула, когато клони към сто процентът от хората, желаещи нещо, което е добро за тях и е неизгодно за т. нар. елит. Но аз мисля, че ако в последните избори вие не сте гласували, то е било не от безразличие, а защото сте били убедени, че за когото и да гласувате, вероятността вашият избраник да се разбере с другите избраници в общ интерес на избраниците е по-голяма от вероятността той да изпълни обещанията, които ви е дал. Ето как настъпва обществена парализа. Според Мансър Олсън обществото може да излезе от нея едва когато - и ако - изпадне в агония.
Защо ли най-видният от бащите, основатели на САЩ, казвал, че дървото на демокрацията трябва от време на време да се напоява с кръвта на тирана? Не зная. И Ман от прерията не знаеше.
Аз зная за жабата. Ако потопиш жаба във вряла вода, тя мигом ще изскочи. Но ако я потопиш в тенджера със студена вода и почнеш бавно да я загряваш, жабата не реагира и се сварява.
Във втората си книга (The Rise and Decline of Nations) Мансър Олсън обясни, че пазарната икономика бързо се затлачва от паразитни формирования - лобита, сплитащи се интереси. Втората световна война ги прочисти в Германия и Япония и след войната те се развиха по-бързо от страните победителки.
Ала някои лекарства са по-лоши от болестта.
Vale!
Редактирано от - Пейчо Пеев на 13/7/2005 г/ 12:24:56