Вчерашната статия в "Сега" за физиотерапевта от Русе, получил 6400 лв. от здравната каса, предизвика взрив от недоволство в интернет-сайта на вестника - според повечето читатели тя не трябва да е на първа страница, защото е популизъм да се гледа в портфейла на лекарите и да се завижда. Интересното е и друго - самият факт, че статията е на първа страница, се възприема априори като критика, а не като изтъкване на добра практика, например.
Наистина 6400 лв. на месец са фрапиращо
много пари на фона на бедстващата ни здравна система.
И на фона на далеч по-ниските официални доходи на лекарите в болниците - не повече от 2000 лв. може да стигне заплащането на шеф на отделение в голяма болница. Горе-долу толкова получават и личните лекари, а средният доход на физиотерапевт е около 1800 лв.
От друга страна обаче е напълно възможно лекар да си изработи тези пари. Системата го позволява, и то съвсем законно. Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) плаща за лекуван пациент и, колкото повече работи докторът, толкова повече печели. И в това няма нищо лошо - когато лекарите са добре, и пациентите са добре. И не бива да се търси сметка на медиците откъде-накъде ще имат толкова добри доходи. Не това бе целта на "Сега". Напротив - посочено бе и съвсем логичното обяснение за високата сума. В Русе има твърде малко физиотерапевти. Което значи, че пациентите им са повече, съответно - и работата, и заплащането. Освен това 6400 лв. е сумата, която касата е платила. Чистият доход на медика е по-нисък, тъй като той трябва да плаща на рехабилитатор. А ако е назначавал физиотерапия на толкова болни, за колкото му е платила НЗОК, значи би трябвало да работи с доста повече от един рехабилитатор. Според касата в случая нещата стоят точно така и не може да се говори за злоупотреба. Няма причина да не й вярваме.
Проблемът е друг -
системата по принцип позволява некоректност
от страна на лекарите. Здравната каса почти няма механизми, с които да засича злоупотреби. Благодарение на което те са масови и растат ежегодно. Отчитат се неизвършени дейности - изследвания, прегледи, лечение, касата обаче невинаги успява да ги "хване" и плаща за нелекувани хора.
Проблемът би могъл да се ограничи с наличие на информационна система, но такава касата ще има най-рано след година и нещо, и то в най-оптимистичния случай.
Дори и НЗОК да успее да ограничи злоупотребите, в здравната система има и друг, доста по-опасен проблем -
сериозните разлики в заплащането на лекарите
в различните нива и специалности. От 5 години в доболничната помощ вземат добри пари. Доскоро в болниците заплатите обаче бяха 300-400 лв. В "Бърза помощ" все още са такива, мизерни са доходите и на медиците, които работят в отделенията за хемодиализа, например. А допреди 5 години, преди старта на здравната реформа, всички вземаха еднакво малко.
Постепенно, с навлизането на касата в болниците, доходите на част от работещите там се увеличиха. Ситуацията на сериозен дисбаланс обаче продължи няколко години - достатъчно, за да разврати някои от работещите в лечебниците. При заплата от 300 лв. те просто се научиха да си докарват останалото лично от пациентите. Или да работят тясно с фармацевтични фирми, от което също капят дивиденти. Или да ползват болницата като капан за пациенти за частен прием.
А
разликата между кражбата от здравната каса и изнудването
на пациента за пари е само в това, че при първото страдат всички, които ползват системата, а при второто - само конкретният пациент. И че в първия случай съмнителният доход излиза наяве, макар и никой да не успява да го докаже. Във втория печалбата е анонимна.
Никой не може да каже каква част от 30-те хиляди лекари у нас се възползва от пробойните на системата. Абсолютно сигурно е обаче, че кражбата и изнудването на болни хора не са чак толкова масови. По болници и поликлиники има достатъчно съвестни и честни лекари. Лошото обаче е, че всеки, който носи бяла престилка, все по-автоматично получава етикета "мошеник". Това води до липса на доверие, а то може да бъде фатално и за пациенти, и за лекари.
|
|