Ако изолирането на Съединените щати в Ирак е основната цел на терористите, тогава можем да направим предположение къде ще бъде следващата им цел. Мнозина очакват следващият терористичен удар да е в Италия или Дания, отчасти защото двете страни имат военно присъствие в Ирак и отчасти заради заплахите, отправени срещу тях след атентатите в Лондон.
Германия обаче, където живеят 3,2 милиона мюсюлмани, също може да стане потенциална мишена. Въпреки че се противопостави на войната в Ирак, Германия е изпратила 2000 войници в Афганистан и тяхното присъствие е също толкова провокиращо за "Ал Кайда", колкото това на американските войници в Ирак. Един германски офицер ми каза, че е видял ненавистта в очите на афганистанците, докато млада германска военнослужеща ги е накарала да се отместят от пътя й.
В Италия и Дания има потенциално междуетническо напрежение, но в Германия то е по-силно. Повечето от мюсюлманите в Германия са пристигнали от недобре развити райони на Турция. Много от тях не говорят немски, живеят в затворени мюсюлмански квартали и нямат много социални контакти с етнически германци. Безработицата и липсата на висше образование сред мюсюлманите в Германия достига много по-високи от националните, които и без това са депресиращо високи.
Някои проучвания определят като най-тревожен факта, че младото поколение турски германци
изразяват учудваща враждебност към Европа и към Запада.
В едно проучване социологът Вилхелм Хайтмайер и колегите му от университета "Билефелд" са разкрили, че почти една трета от участниците в анкетата са били на мнение, че ислямът трябва да стане основна религия във всяка държава. Въпреки че живеят в Европа, 56% от мюсюлманите са заявили, че не бива да се адаптират твърде много към западните порядки и трябва да живеят по правилата на исляма. Повече от една трета са готови да използват насилие срещу хората от други религии, ако това е в полза на ислямската общност. Почти 40% са посочили, че ционизмът, САЩ и ЕС са заплаха за исляма.
Посещавайки няколко джамии в населения главно с мюсюлмани берлински квартал "Кройцберг", събрах няколко листовки. Всички бяха на турски и повечето бяха от ислямската организация "Милли гьоруш" (Народен мироглед). Организацията беше създадена преди 10 години в Германия от поддръжници на турската ислямистка Партия на добродетелта, която е забранена в Турция. По-умерената й фракция - Партията за справедливостта и развитието, е управляващата партия на премиера Реджеп Тайип Ердоган.
Въпреки че Партията на добродетелта беше разпусната, "Милли гьоруш" все още съществува и се развива. В нея членуват около 87 000 души в Европа, от които 50 000 в Германия. Организацията помага при ръководството на около една пета от 2500-те джамии в Германия, където разпространява ислямистката си литература.
Сред материалите, които събрах, имаше листовка, съобщаваща за среща в нечий дом, на която да бъдат обсъдени "зверствата в Ирак и Палестина". "Каним всеки - мъж или жена, млад или стар, който се противопоставя на потисническите империалистки стремежи", пише в листовката.
Лондон стана доказателство за това, че дори най-внимателното наблюдение на известни терористични клетки
не може да предотврати планирана атака.
Най-добрата защита тогава трябва да бъде силна офанзива, но не само срещу терористите. Войната трябва да бъде насочена срещу идеологията на терористите. Студената война не беше спечелена с преследване до крак на всеки комунистически войник. Комунизмът се срина, когато хората отхвърлиха комунистическата идеология. Докато Западът не инвестира същото количество средства и убеждения, за да се противопостави на идеологията на ислямските екстремисти, избухването на бомби в Европа ще стане болезнено банално.
(По БТА)
|
|