:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,196
Активни 484
Страници 17,126
За един ден 1,302,066
Интервю

Да строим спешно къщи, а не да преселваме бедстващите

Държавата да реши дали да не поеме имотните застраховки на бедните. Сегашният закон за кризите не се занимава със социално слабите, казва Красимир Мирев, шеф на Националното сдружение на общините
Снимка: Александър Михайлов
Визитка

Красимир Мирев е роден на 15 юли 1949 г. в Търговище. Завършил е Варненския медицински университет, специализирал е социална медицина и здравеопазване в Москва. Работи дълги години като хирург в окръжната болница в Търговище, на която е бил и директор. Бил е народен представител във Великото народно събрание. От 23 октомври 1999 г. е кмет на Търговище. В момента е председател на Националното сдружение на общините в Република България, член на управителния съвет на Асоциацията на кметовете на градовете за присъединяване към Европейския съюз.



- Г-н Мирев, защо сте против общините да изградят разрушените от наводненията къщи, щом държавата плаща?

- Явно се касае за около 300-400 къщи в цяла България. За да се покрие тази нужда, са необходими доста пари. Ако това е една национална поръчка, както ние, националното сдружение, правим общи поръчки за всички общини, може да се достигне ниска и приемлива цена. Освен това могат да се гонят и да се поставят реални срокове за изпълнение на задачата. Ако се стигне до решение и ако къщите са разглобяеми тип "сандвич", могат да бъдат направени за един, най-много два месеца. Ако се тръгне към строителство, работата ще се проточи. Говоря само за напълно съборените къщи. Там, където има нужда от ремонт, парите трябва да бъдат предоставени на общините, не на хората. Ако парите се предоставят персонално на хората, има голяма вероятност нищо да не се получи. Ако общините са отговорни - ние ще направим поръчката и ние ще проконтролираме изпълнението й. Гражданинът трябва да получи услугата в завършен вид.

- Има ли опасност да се затъне в спор между държавата и общините колко точно къщи трябва да бъдат изградени?

- Разбира се, че има такава опасност. За напълно съборените къщи сме на едно мнение с Гражданска защита. 95% от наводнените са кирпичени къщи. Те просто не подлежат на ремонт. Така че, към разрушените ние добавяме и къщите, които са оценени от комисиите като опасни за обитаване, защото могат да се срутят. Те биха могли да станат безопасни, ако са с тухлени конструкции, и подлежат на ремонт.

Затова казвам, че бройката е малко над 300 къщи. Защото сега допълнително вървят проверки. Твърде вероятно е да има много искове, но тук е мястото и на националната комисия, и на местните комисии много отговорно да преценят това, което се е случвало, резултат от бедствието ли е.

- Ще изникнат редица въпроси - хората ще си запазят ли собствеността на кирпичената къща и на имота, върху която е била тя?

- В това отношение общините бихме могли много активно да съдействаме. Ако те имат собственост върху парцела, за нас това е най-безболезнено - чрез решение на общинските съвети и по тяхно желание да предложим на хората да напуснат рисковите райони, като им предложим замяна. Ще заменим общински парцели с техните. А къщата ще я получат безвъзмездно от държавата. Така ще сме решили два въпроса. Първо, ние сме извели населението от рисковия район, и второ, удовлетворили сме го по един подходящ начин.

Вероятно ще са тежките решения в случаите, където хората нямат документи, нямат собственост, нямат нищо. Тогава вече законът дава право да им окажем възмездна или безвъзмездна помощ, като им дадем терен. Сега е изключително важно момент да тръгнем към напълно законно строителство.

- Според вас за колко време могат да бъдат изградени тези къщи?

- Държавата има резерв не само от храни, но и от дървен материал. Тъй че не всичко е пари в конкретния случай. Държавата може да участва не само с пари, за да ускори реализацията. Нещата биха могли да бъдат реализирани в рамките на няколко месеца. Големият проблем е какво ще правим през това време хората без покрив. Настанили сме ги в училища, кметства и т.н, но можем ли три месеца да ги държим там? Това е невъзможно, а идва и зима. Важен е въпросът, който вече поставихме - националната комисия по бедствия и аварии да има собствен мобилен фонд от такива къщи или фургони, подходящи за живеене.

- От националната комисия не казаха нито да, нито не за създаването на такъв мобилен фонд.

- Надявам се, че ще го обсъдят. И при тях ще бъдат много трудни отговорите, защото разполагат към момента с ограничен финансов ресурс. Нашата задача беше да направим така, че този ресурс да бъде увеличен значително, и второ, да бъде разпределен по прозрачен начин.

- Смятате ли в Сдружението на общините да поискате помощ едни от други, защото на много места има свободен жилищен фонд и временно могат да бъдат настанени там бедстващите?

- Това е много трудна ситуация. Сигурно има свободен жилищен фонд, макар че не сме го проучвали. Проблемът са хората. Те са изпълнени с недоверие. Няма да повярват, че сега временно ги настаняваме от община Търговище еди-къде си и някога ще се върнат по родните си места.

- Пред възможността да изкарат зимата в едно кметство ...

- Безспорно, ако това е единствената алтернатива, значи те просто няма да имат и избор. Но аз не смятам, че това е единственият начин, по който да се реши проблемът. Ако искаме да заобиколим проблема, може да мислим и за това. Но няма да бъде морално да извършваме велики преселения на хората. Това аз лично в себе си трудно мога да го приема.

- Имате намерение да предложите наложителни промени в закона за управление на кризи. Какви ще са те?

- Хората едва връзват двата края, особено тези в неравностойно положение. Тогава по какъв начин могат да застраховат имуществото си? Това са напълно безпомощни хора, или една част от тях. В това отношение мисля, че законът за управление на кризите ги изхвърля - за да ти помогнат при бедствие, първо трябва да имаш реална собственост, жилището да е единствено и да е застраховано. Задавам въпроса, ако е застраховано жилището, защо този гражданин да се обръща към комисията?! Редно е да потърси обезщетение от застрахователя.

Трябва много сериозно да помислими за това дали на тези, които ще получат нови жилища и са безработни в един продължителен период от време, да им бъде възложено обществено полезна работа, с която те да се отплатят за усилията на обществото. В никакъв случай не трябва да се очакват подаръци от държавата.

- Какво предлагате за застраховките, дали държавата или общината би могла да поеме част от тях за социално слабите?

- Както в момента се обмисля въпросът за здравните застраховки, там, където хората са доказано беззащитни, трябва да се помисли и в това отношение. Наистина, много й стана на държавата, на обществото, на работещите, но в края на краищата като един цивилизован народ, трябва да сме солидарни. И основните ни усилия да бъдат към ограничаване броя на тези хора, а те по друг начин да се отплащат на обществото. Но не можем сега да ги накажем, защото не са имали възможност да извършат тези операции по закона.

- Предлагате като превантивна стъпка национална комисия да огледа всички хидросъоръжения? Това не е ли задължение на постоянната комисия към МС?

- Много от язовирите и съоръженията, ако щете и канализациите, са изграждани преди 20-30-40 години при друга обстановка, с други критерии и виждания. Не казвам, че тогава неправилно са били изградени, но обстоятелствата налагат да бъдат отново прегледани, за да се каже - това отговаря на изискванията, а това не. Предлагаме част от парите от ЕС да бъдат насочени за техника и за оценка, и профилактични действия на кризисните райони. В тази комисия трябва да влязат национални и оторизирани институции, които трябва да подходят отговорно.

- Искате да се изчисли максималният риск и да се изградят съответните диги срещу приливните вълни в реките, или да се сметне може ли да издържат напорните стени на язовирите...

- Точно така. Да кажат какво трябва да направим - ще бракуваме ли това съоръжение, или ще го подсилваме. Последната мисъл, която трябва да е в главата ни, е да бракуваме съоръжения. Много хора смятат, че благодарение на язовирите станаха белите. Мога да кажа, че ако не бяха язовирните стени, щеше да има много загубени човешки животи. Те първи поеха ударната вълна, докато ние информираме и евакуираме хора.

По ред проблеми ще поискаме среща с парламентарно представените политически сили, защото започва подготовката за бюджет на 2006. Убеден съм, че дори да получим пари от ЕС, не би следвало те да се разпределят от една-единствена институция. Тук трябва да има пръст на парламента. Парите да се разпределят прозрачно и по предназначение.

Цитати:

95% от наводнените са кирпичени къщи. Те просто не подлежат на ремонт.
Къщите могат да построени в рамките на няколко месеца. Големият проблем е какво ще правим през това време хората без покрив.





Законът за управление на кризите не обхваща бедните. Той изисква да имаш реална собственост, жилището да е единствено и да е застраховано.
10
695
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
16 Юли 2005 10:58
Очевидно г-н Мирев е умен човек, има опит и е наясно с проблемите в ситуацията. Лично аз не мога да давам мнение. Пиша за друго:
Струва си, колеги, да се прочетат внимателно думите му. И някои неща да не се забравят, когато се разгорещяваме по други поводи. Защото тук са казани като реалност, а не като довод в защита на теза. Напр.:
- “Хората едва връзват двата края, особено тези в неравностойно положение.”
- “Това са напълно безпомощни хора, или една част от тях.”
- “Законът за управление на кризите не обхваща бедните. Той изисква да имаш реална собственост, жилището да е единствено и да е застраховано.”
- “Както в момента се обмисля въпросът за здравните застраховки, там, където хората са доказано беззащитни, трябва да се помисли и в това отношение.”
- “основните ни усилия да бъдат към ограничаване броя на тези хора,”


Редактирано от - Графът на 16/7/2005 г/ 10:59:53

16 Юли 2005 16:49
Аз пък не съм съгласен парите от моите данъци да отиват за ремонт на нечий частен имот.
Ако желая да помогна, предпочитам да има открита дарителска сметка, но избора дали да помогна или не трябва да е мой.
16 Юли 2005 17:07
Ювиги , оди да се ручаш в Америката -там има такива закони.
България е в Европа и ще възприеме европейските закони!
Графе
За целта всяка държава в Европа си има соцален фонд за бедствие и при природни бедствия помага от там на всички, независимо от социалното им положение.А който има отделно частна застраховха, от нея ще вземе допълнително.Така е в цивилизованите европейски държави...
И авторът си го е казал добре, ама само в първата част.
Не е намерил управленческо решение и не дава признаци за такова мислене. Това го наричам "Нищоговорене"..



Редактирано от - antiyuppie на 16/7/2005 г/ 17:09:11

16 Юли 2005 17:43
antiyuppie, ти пък за какъв се мислиш, че ще казваш на хората къде да ходят?
Отмина времето (колкото и да ти е неприятно), когато хора бяха изселвани, хвърляни в лагери и изселвани, ако не са съгласни с някой прост плебей, който има лунатични соц. въжделения.
16 Юли 2005 17:51
Като живееш в България ще се съобразяваш с нейните закони.България не е Америка да си нагажда живота по нея, България единствено трябва да си адаптира социалния и икономически модел по Европа.
Така и става- в България действа и се налага малко по-малко европейския модел, макар, че някои управленчески тикви я засилиха през прехода към Америка...
Та за теб -не ти казвам да се махаш насила, а да се съобразяваш, че живееш в демокрация и тази демокрация изисква мнозинството да управлява и налага модели.
А народът български, сигурен съм, че е предпочел европейския модел....

16 Юли 2005 18:11
аntiyuppie, не трябва да забравяме, че той отговаря на интервю, а не излага концепция по проблема. Освен това той, като кмет в случая е по-скоро от страната на изпълнителите, отколкото на даващите управленчески решения. И все пак има някои доста конкретни подсказки.
Ювиги, във връзка с първата Ви реплика:
Фондът за подпомагане при бедствия не е нещо новопоявило се, той съществува отдавна. Така че протестът Ви днес за използване на Вашия данък не по предназначение е неуместен – тази възможност е съществувала и когато сте го плащал и Вие не сте протестирал. Колкото до фонд за доброволно подпомагане, това в момента става чрез Червен кръст ако имате желание. Освен това основната сума не идва от нашите данъци, а от тези на европейците (както любезно Ви е обяснил аntiyuppie).
17 Юли 2005 10:23
когато хирурзите стават кметове; когато социалистите се сродяват с монархиите; когато поличаите се командват от разбойници, а войските - окупатори, ТОГАВА СЕ ПРЪКВАТ ТАКИВА "интервюта"
17 Юли 2005 14:00
Колеги, да ви напомня, че темата на СЕГА - бедствията, порои, политизиране....Това е! Но какво ще стори новото-старо българско правителство: каква зима вещае то и какво бъдеще за България? Вместо обединени пред природната стихия - отново се джафкаме. В Англия за 1 седмица Скотланд ярд набара бомбаджиите, а ние ще има да се влачим до Коледа с коментари кой да поеме огранизацията по възстановяване щетите от бедствията. А дотогава хорицата все ще си стоят без пари и хляб
17 Юли 2005 14:31
Може да се използва опита на Израел - много по-лесно ще е в силно засегнатите райони да се изградят бързо неща като кибуци:


В кибуца практически няма частна собственост. Земята е държавна и обикновено се преотстъпва за ползване за срок от 49 години срещу символичен наем. Техниката и произведената продукция също са общи. Стопанските решения се вземат чрез гласуване от общото събрание на общността.Членовете на кибуца имат собствени къщи, но не получават заплата, защото всичко необходимо за живот им е осигурено. Всички се хранят в обща столова, перат дрехите си в обща пералня и карат общи коли, за чието използване се прави предварителен график според постъпилите заявки.
В първоначалния си вид израелските кибуци са функционирали почти според класическия комунистически принцип "От всекиго според способностите, на всекиго - според потребностите". Основно занимание на хората в тези общности е било земеделието, в което израелците са постигнали смайващи успехи. Днес обаче има кибуци, които се занимават с туризъм, търговия и дори с машиностроене - тогава започват да раздават заплати на членовете си, изоставяйки някои от най-големите крайности на колективизма.
17 Юли 2005 15:16
@Doctora: Докторе, защо ли описаното от тебе ме потриса ? Нормално ли е подобно стадно общество като описаният от теб кибуц?

Макар че в крайна сметка най-важното е човек да е щастлив. А щастието... то е относително понятие... и като нищо може да е скрито в нечий израелски кибуц!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД