Кризата в държавата вече е в нова фаза след третия потоп - най-силния.
Политиците, които не успяха да сформират стабилна коалиция на принципна основа, като че ли се обединиха в бойкота на всяко усилие за координация в кризата. Още в петък през нощта стана ясно, че не природата, а дезорганизацията на институциите е причина за потопа в половин България. Нещо, което си го знаехме и отпреди. Но никой не допускаше, че домовете на хиляди българи ще бъдат удавени заради чудовищно и неконтролирано изпускане на язовирите.
Въпреки това премиерът в оставка не свика консултативния съвет по сигурността и не създаде национален кризисен щаб. Това изискване е записано в закона за управление на кризи, който е в сила от март. Според документа управлението при кризи е елемент на националната сигурност на страната и има 7 етапа: планиране и превантивна дейност, прогнозиране развитието на кризите, ранно предупреждение, анализ на кризите и определяне на алтернативи за реагиране, подготовка и утвърждаване на планове за управление при кризи, провеждане на операции за реагиране при кризи, връщане към състояние на стабилност.
Нито едно от тези изисквания не беше спазено. Отговорните фактори един през друг започнаха
да си признават пред медиите за липсата на всякаква превенция
Началникът на Гражданска защита ген. Никола Николов се съгласи, че предупреждението колко вода се стича от планините и какви количества идат към язовирите и реките е забавено. Шефът на дирекция "Води" в екоминистерството Асен Личев каза, че няма система за ранно предупреждение и за мониторинг на реките в реално време.
Правителството в оставка продължава да се държи така, все едно че няма никаква криза в държавата. А щетите вече надхвърлят един милиард лева. Напразни остават и усилията на президента да координира основните играчи в ситуацията. На свиканото от него съвещание в петък през нощта се яви само един министър. А е редно в такава ситуация лично премиерът да му докладва. През тези критични дни двамата нито се чуха, нито се видяха. Може би това е основната причина, заради която армията не се включи ефективно в спасителните операции.
Междувременно министрите и някои шефове на служби си
организираха нещо като потоп-тур през уикенда
Вицепремиерът Николай Василев обикаляше със самосвал бедстващите райони, в събота премиерът се качи на БТР в Елин Пелин, а министърът без портфейл Филиз Хюсменова превърна шефа на ГЗ в нещо като екскурзовод, който вместо да дава нареждания, я развеждаше да погледат пробити диги на реките и рухнали мостове. Ген. Бойко Борисов и този път беше във вихъра си.
Стихиите досега взеха над 20 български жертви - колкото и войната в Ирак. С основание жителите на наводнените пазарджишки села Калугерово и Лисичево искат съд за виновните, които вече не могат да гарантират за живота им. Още повече че в чл. 4 от конституцията е записано, че "Република България гарантира живота, достойнството и правата на личността и създава условия за свободно развитие на човека и на гражданското общество".
Не само НДСВ, но
и другите кандидати за управленска коалиция също останаха безучастни към потопа
От петък, когато стихията удави Ихтиман, а след него още 23 общини в 7 области, кандидатът за премиер Сергей Станишев се държи като ни чул, ни видял. Въпреки че кметовете на две от най-пострадалите общини - Ихтиман и Смолян, са червени.
От ДПС също се снишиха гузно. Поне двама техни министри имат пряко отношение към наводненията, а партията им се кълне, че е национално отговорна. И този път министърът без портфейл Хюсменова показа пълна безпомощност. След като проспа нощта срещу петък, когато Ихтиман стана езеро, на другия ден тя не можа да обясни защо одеялата за пострадалите, сред които 500 бебета, идват с 12 часа закъснение. Стигна се дотам софийският губернатор да призовава за дарения от храна и вода за пострадалите общини. Ако не друго, в такъв момент от резерва можеха да се деблокират храни и да се осигури поне вода за бедстващите над 10 000 души.
Земеделският министър Нихат Кабил, чието ведомство е собственик на прелелия яз. "Тополница", пък изобщо не се появи. Далаверите и партийните назначения около този язовир, които се размирисаха след трагедията в Тракийското поле, са само част от поведението на новосформиращата се коалиция на потопа. Тези три политически сили се канят да ни управляват още 4 години и
да ни вкарат в ЕС. Може би с плуване
От опозицията адекватно реагира само лидерът на Демократи за силна България Иван Костов. Той поне се възползва от възможността да разкритикува управляващите и да посочи конкретно слабите места.
Останалите десни партии дружно проспаха народната трагедия в напъни да вземат мандат. Дори войнствената "Атака" си почиваше тези дни и едва вчера се размърда с искане виновните да бъдат дадени на прокурор. С една дума - почти всички са кандидати за коалицията на потопа.
Като ответна реакция на политиците дойде инициативата на част от форума на "Сега" гражданите сами да започнат да събират информация за нивото на реките и язовирите, за прогнозите и опасностите и да си помагат. Да направят нещо като коалиция на държавата.
"Предлагам всички, които обсъждат мандати и бъдещи коалиции, да се съберат в Пловдив - на който и да е мост над река Марица - и там, над водата, да се коалират", предложи форумец под името Бакалин. Защо не.
|
|