:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,864
Активни 749
Страници 22,767
За един ден 1,302,066
Интервю

Контролът върху парите на партиите е формален

Дейността на едно министерство не се проверява всяка година, твърди председателят на Сметната палата Валери Димитров
Снимка: Николай Дончев
ВИЗИТКА

Валери Димитров e роден на 2 юни 1954 г. в София. Професор по административно право. През 1980-1984 г. е юрисконсулт в "Пътни строежи", София. От 1984 г. досега работи в УНСС, преподава финансово, банково и борсово право. От 1991 до 2001 г. е правен съветник на управителния съвет на БНБ. Депутат в 39-ото НС, председател на комисията по икономическа политика. На 7 април 2005 г. е избран от НС за председател на Сметната палата. Женен, с две деца.





- Г-н Димитров, вашият екип дойде през пролетта с амбициозната задача да промени начина на работа в Сметната палата. Какво направихте досега?

- Доста неща се промениха, но има и приемственост. От председателя и 10-имата членове на ръководството на Сметната палата само г-н Кадир Кадир остана от стария екип.

Първото, което направихме, беше да преустроим дейността на палатата по отделения. Тя има одиторски състав, разпределен в 10 отделения в София и одитори в 6 териториални поделения в окръжните градове. Преустроихме работата на отделенията. Обособихме близки по дейност групи от разпоредители с бюджетни средства и за одита върху тях е отговорен ръководителят на съответното отделение.

Бих казал, че не сме се ръководили от волунтаристични мотиви, напротив, консултирахме се и с бившите членове от палатата и имахме професионалната им подкрепа.

Имаше две отделения, които се занимаваха с т. нар. одит на изпълнението - това е модерен одит, на политиките на одитираните институции. Ние въведохме принципа, че всяко отделение ще бъде отговорно и за този вид одит. Той е различен от традиционния финансов одит.

Промените не са радикални, но подобряват дейността ни.

- Всяка година партиите забавят отчетите си, как реагирате ?

- Всяка партия сама си носи отговорност за това. По отношение на политическите партии не бих казал, че контролът на Сметната палата е дълбок. Той е по-скоро формален, контрол по документи, доколкото те са си представили финансовите отчети и отчетите, свързани с изборите. Ние можем да кажем дали те са си представили отчетите и дали те отразяват вярно състоянието им.

- Това бяха най-скъпите избори досега...

- Така е, но сега отчетите на партиите тепърва ще се анализират. Като втората картина - за състоянието на имуществото на политическите партии, техните приходи и разходи по време на изборите, може да бъде получена следващата година до 31 март, когато трябва да се представят заверените финансови отчети и трябва да се направи одит. Той ще се съпостави с отчетите на партиите, които те са представили на изборите. В момента проверката на разходите на партиите за изборите е формална. Сметната палата няма правомощия да прави специални одити колко е изразходвано по време на кампаниите.

- В докладите ви одиторите винаги дават някакви препоръки при нарушения - да се рационализират разходите, да има повече счетоводна яснота и т. н. Какво става след тези препоръки - примерно в регионалното министерство или в околната среда?

- Все още е рано да се каже, защото заварихме текущи одити. Но по принцип Сметната палата прави и т. нар. последващ одит - проверка за това доколко са изпълнени предходни предписания и препоръки на Сметната палата. Това обаче изисква по-дълъг период от време. Защото министерствата не се проверяват толкова често, още повече че препоръките могат да са и в областта на финансовия одит, и в одита на изпълнението. Там се проверява доколко самото министерство или друга институция са водили икономична и разумна политика от гледна точка на данъкоплатците. Но заключенията могат да се получат в по-дълъг период - 2-3 години.

- Не е ли дълъг този период, това е почти един мандат?

- Дълъг е, защото дейността на едно министерство не се проверява всяка година. Финансов одит като бюджетна организация се прави всяка година, но одит на определен тип политика не се прави ежегодно. Прави се проверка, оповестяват се резултатите от проверките, но как и защо министерствата изпълняват или не предписанията на одиторите се решава от парламента. Сметната палата разполага с едно мощно оръжие - публикуването на резултатите от одитите.

- Прокуратурата заема ли се с нарушителите?

- По много доклади прокуратурата е проверявала дали няма данни за извършени престъпления. Мисля, че има заведени дела. Традиция е одитният екип на Сметната палата, ако има съмнения, че определени действия или бездействия могат да са вредни, да изпраща сигнали в прокуратурата. Липсва обаче база данни доколко прокуратурата е завела дела и как те са приключили. Такава статистика не се води.

- Какви са най-честите нарушения, които откриват одиторите?

- Най-честите нарушения са свързани с обществените поръчки - както на институции от централната власт, така и от местната. Много често се нарушават. Заобикаля се законът, а това е свързано с изразходване на публичните средства.

Другият въпрос е свързан не толкова с нарушения, а с това дали в рамките на закона се провежда политика от даден министър, която е ефективна и икономична от гледна точка на интересите на обществото. Модерните сметни палати провеждат този одит на изпълнението.

- Правите ли такива одити?

- В програмата ни за следващата година ще се опитаме да направим точно такъв тип одити. Тук работата ще е по-сложна, защото ще се обсъждат показатели, измерители, по които да се прави одитът на изпълнението.

- Ползвате ли чужд опит?

- Да, от сметните палати на Великобритания и Холандия. В момента работим със сметните палати на Германия и Испания.

- Какво планирате за следващата година?

- В европейските държави одитиращият и одитираният са в по-различни отношения - одиторите дават препоръки и проверяваните виждат в това възможност да си подобрят работата. У нас контролът все още се приема с резерви.

Предстои одит на инспекторатите към отделните министерства.

Ще поставим акцента на този тип одит, в който се дава оценка на политика, а не само дали законосъобразно си изхарчил едни пари и финансовият отчет е достоверен.
4
610
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
17 Август 2005 10:58
*****

Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума

Редактирано от - bot на 17/8/2005 г/ 11:04:07

17 Август 2005 13:04
Нулев форумен интерес към сметната палата...
Докато на практика тя би трябвало да предизвиква най-много дебати, провокации и обществен шум.
...ако работеше...

_______________________
"Ако народът не вярва на управниците си, те не могат да останат на власт." Конфуций
17 Август 2005 16:47
Kaily, някои от нас не могат да четат вестника по всяко време на денонощието...

По темата... как всъщност се назначава шефът на Сметната палата, че да искаме от човек на такава длъжност обективна ревизия на партийните парии - както казва интервюираният - резултати - на 31.Март - а дотогава: битият - бит...

сигурен съм, че финансовият анализ е една нелека задача, особено за организация от типа на българските политически партии, но според мен трябва, стига да е възможно да се действа по-бързо...
освен това какво точно означава "партиите сами носят отговорността за забавяния", е очевидно, че те носят и отговорността за измами във финансовите отчети, но как точно се носи тази отговорност от партиите - дали санкциите (предвидени от някакъв нормативен акт) са макар сравними с размера на средствата с които партиите работят???
17 Август 2005 17:08
Още един евреин А-ха-ха-хаааааааааа
Абе не мога да разбера като имат толкова много пари и са толкова могъщи, защо са все намусени.
"Сърдитко Петко, празна му торбата"
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД