Едно от важните права на учениците - да сменят училището си при наличие на свободни места в други учебни заведения, стои необезпечено години наред. Информацията е труднодостъпна и липсата на прозрачност създава предпоставки за корупция, предупредиха експерти. Учениците имат право да се местят по време на цялата учебна година, в случай че се записват в паралелка от същия вид.
Директорите на училища са длъжни да обявяват всяко свободно място до 3 дни след отписването на ученик. Информацията за това задължително се обявява в самото училище, подава се и на инспектората. На пръсти се броят обаче регионалните звена на МОН, поддържащи интернет-сайтове и добра система за информиране на гражданите. Така родителите са принудени или да обикалят и да питат по съответните училища, или да търсят информация от инспектората по телефона. Това създава сериозни опасения, че за определени училища, към които има интерес, свободните места се крият, коментират специалисти.
Липсата на подобна информация затруднява най-често семейства, преместили се в столицата. Потокът към София е голям и така постоянно възниква необходимост от извънредно записване на ученици. Те могат да се приемат по изключение и при липсващи свободни места със заповед на министъра. Както "Сега" писа, и с тези изключения се злоупотребява. Смяна на училището нерядко се налага и при възникнали конфликтни ситуации.
Учениците имат право да правят и резки промени - като например да минат от непрофилирана в профилирана паралелка или да сменят общообразователната подготовка с професионална. Това обаче е забранено в XII клас и ограничено в XI.
|
|