:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,795,098
Активни 548
Страници 21,972
За един ден 1,302,066

ГИТ иска регистрация и за гражданските договори

Инспекцията по труда настоява за по-високи осигурителни прагове в строителството
Да се въведе задължителна регистрация за гражданските договори в строителството. Това ще предложи шефът на Главна инспекция по труда (ГИТ) Тотю Младенов на социалния министър Емилия Масларова. Сега в НОИ се регистрират само трудовите договори, но гражданските договори са много разпространени в строителния бранш - над 30% от 76 649 проверени работници.

Много работодатели сключват граждански договор със задна дата, когато разберат, че инспекцията ще ги проверява, аргументира се Младенов. За да се избегнат бюрократични усложнения, той предлага регистрацията да става в бюрата по труда, а не в НОИ. Според работодатели задължителната регистрация на договорите прави по-тромав пазара на труда.

Подобно начинание крие рискове трудно да се разграничава видът на гражданските договори, коментира зам.-председателят на Българската стопанска камара Дикран Тебеян. Често строителните фирми сключват такива договори с едноличен търговец или самоосигуряващ се, а в такива случаи регистрация не е нужна, уточни той.

Ако пък гражданският договор е с физическо лице, което не се осигурява на други основания и просто е наето във фирмата, това си е чисто укриване на договор, категоричен е Тебеян. В тези случаи инспекцията има права да го обяви за трудов. Затова и регистрация не е нужна, защото само ще увеличи бюрокрацията, смята той.

Младенов настоя и за въвеждане на специален регистър на всички строителни фирми у нас. Сега всеки може да строи, а никой не знае с какви кадри разполага и колко строителни фирми има, уточни той. Преди време същото предложиха и от Българската строителна камара.

Шефът на инспекцията по труда предложи още осигурителните прагове за най-нискоквалифицираните строители да се повишат. В момента този праг е 130 лв., но фирмите вписват към него и по-квалифицирана работна ръка. В същото време експертите отчетоха липса на подготвени работници за строителството, което неведнъж се отбелязва като проблем на пазара на труда.

Травматизмът и смъртните злополуки в отрасъла продължават да са високи. Строителните компании все още не са готови да изпълняват европейските изисквания по безопасност на работа, призна Младенов. От началото на годината досега смъртните злополуки са 13. Проверките са установили 12 370 нарушения. Най-много са тези с безопасността на труда - 6169. В 38% от проверените фирми шефовете не са осигурили лични предпазни средства за работниците.

При проверките са спрени 31 строителни обекта, 405 машини и 131 строителни скелета. Тази година ГИТ направи две проверки в строителството на 1750 фирми. Засечени са 100 служители без трудови договори, за всеки е наложена глоба от 1000 лв.



ИНЦИДЕНТ

Още една трудова злополука отне живота на работник в строителството. Вчера инспекторите разследваха случая, при който 49-годишната Димитричка Денчева загина на строеж на бул. "България" в София. Тя е паднала от строителна площадка на 6-7 метра височина в неделя вечерта. Въпреки съвременно изграденото скеле причина за инцидента е нестабилно укрепен парапет, на който се е облегнала загиналата. Първоначалните проверки сочат, че тя е била на трудов договор от 23 август във фирма "Ибера строй".
2
803
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
29 Август 2005 22:44
Гражданският договор е договор за отбиване на номер.Осигорителен праг 130 лв. в строителството е направо смешен.В моя град общ. работник взема минимум 15лв. на ден , а майстор 25лв.Направете си сметка какви луди печалби правят стр. фирми. Квадрата гони 1000 евро.
30 Август 2005 17:43
Аз като правих ремонти цяло лято разбрах, че строител на договор направо си няма. Работят си 'на частно', както му викат. Което ще си рече ' както се договорят, без данъци и социални вноски' - и де юре, и де факто.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД