На пръв поглед смяната на властта в МВР мина без сътресения. Новият министър остави целия професионален ръководен екип на ведомството, обяви готовност за бързи изменения в Закона за МВР, подписа споразумение с куп ведомства за мерки, с които би трябвало да бъде ударена във финансовото сърце организираната престъпност. Но това е само на пръв поглед.
Съвсем естествено е всяко ново ръководство, включително и на МВР, да тръгва с голяма кошница от надежди, обещания, претенции и амбиции. Очевидно е и че точно вътрешното министерство ще продължи да бъде във фокуса на общественото внимание - защото такава е традицията, защото напрежението в подземния свят се нагнетява и защото битова престъпност се увеличава и вече засяга почти всеки българин. В МВР е концентрирана най-много и най-деликатна информация в цялата държава и не е без значение как се набира и използва тя.
Затова е по-добре още от сега да се признае очевидното - в МВР има напрежение, игра на нерви и тече подготовка за овладяване на територии.
И предстои дълъг период на безвремие
Доказателство за това е намерението на новия вътрешен министър Румен Петков да внесе промени в Закона за МВР, с които да бъдат направени големи структурни промени. В най-общи линии те се изразяват в почти тотална девоенизация и в създаването на полицейска мегаструктура под наименованието Генерална дирекция, в която ще влязат сегашните национална полиция, гранична полиция, жандармерията и НСБОП. Предвижда се и създаването на специална главна дирекция "Криминална полиция" за дознателите и оперативните работници, върху които след влизането в сила на новия НПК ще падне разследването на целия спектър от престъпления. В предлагания управленски проект сегашната Национална служба "Сигурност" и пожарната ще бъдат обособени в централизирани структури в МВР. Това е концепцията в най-груб вид. Тепърва ще стават ясни детайлите й, предстоят и спорове около целесъобразността на промените.
Дори само идеята обаче поставя множество въпросителни и очаквания за засилване на напрежението вътре в системата. Проблемите ще са поне в няколко посоки. Ясно е, че предлаганата нова структура бе обявена и за да посрещне наблюдателите от Еврокомисията, които започнаха мониторинга по глава 24 - "Правосъдие и вътрешни работи". Може би и точно затова бе пуснат вариантът, който беше подготвян през последните две години съвместно от експерти от Брюксел и от старото ръководство на МВР, а не моделът, който БСП лансира преди изборите в програмата си за национална сигурност. Освен това тази структура, особено що се отнася до криминалната полиция, е задължителна според постановките на приемания в момента нов Наказателно-процесуален кодекс.
В същото време обаче е очевидно, че
тези промени няма да минат бързо и безболезнено през парламента
Нормалният процес около приемането на даден законопроект е поне половин година - внасяне, насрочване, разглеждане от комисии, гласуване на първо и второ четене, подпис от президента, обнародване, влизане в сила. И дори най-оптимистичните срокове не са по-рано от Нова година, а по-вероятно е процедурата да се проточи до пролетта на следващата година. А дотогава?
Не трябва да се забравя, че МВР подобно на съдебната система е една от най-консервативните структури. И винаги ще се намерят хора, включително и с депутатско лоби, които няма да съгласни да се промени статуквото. Освен това е повече от сигурно, че напрежение ще дойде и от някои от националните служби, които досега се радваха на законов разкош с гарантираната си самостоятелност.
Да вземем например НСБОП. Тази служба бе създадена още през 1991 г. с т. нар. пръв демократичен закон за МВР - тогава като ЦСБОП. Няколко години по-късно бе написан специален устройствен закон за нея. Многократно се предлагаше нейното закриване и вливане в полицията, но така и не се стигна до това. През 1997 г. тя бе направена национална служба с новия закон за МВР. На няколко пъти отново се заговори за вливането й в полицията, но отново неуспешно. Затова ще е наистина интересно да се види как ще бъде вкарана все пак тя в бъдещата Генерална дирекция на полицията. Сигурно е, че ще има напрежение в тази посока.
Ще има недоволства и в чисто кадрови план. Тоталната девоенизация в МВР ще доведе да махането на генералските лампази на сегашните директори на националните служби. Нещо, което едва ли ще е по вкуса им, макар че ги уверяват, че нищо от статута и заплащането им няма да се промени. Не бива да се пропуска и обстоятелството, че ако сега шефовете на гранична полиция, национална полиция, жандармерията и НСБОП имат над главата си само министър и главен секретар, то сега вече ще си имат и генерален директор и зам. генерални директори.
Целта на промените в закона за МВР може наистина да не е кадрова чистка,
но ако минат, със сигурност ще доведат точно до това. И то поне в половината от сегашните национални служби. Макар че Петков остави всички шефове на служби и дори ги похвали, само 4 от общо 7-те професионални ръководители на МВР могат да се чувстват сравнително спокойни. Двама от тях още от времето на Георги Петканов минават за хора на Петков (директорът на национална служба "Полиция" ген. Илия Илиев, който преди това бе шеф на РДВР-Плевен, и шефът на НСБОП Валентин Петров, който е състудент на Петков), третият няма да бъде мръднат поне докато ДПС е в управляващата коалиция (директорът на НСС Иван Чобанов), а четвъртият оцелява при всички ръководства на МВР (пожарникар N1 Кирил Войнов).
Съвсем различно е положението на главния секретар. Макар че Бойко Борисов запази поста си, определено започна игра на нерви между него и Петков. Вече вървят залагания кой ще издържи по-дълго време. От огласените досега проектопромени в закона става ясно, че
главният секретар на МВР изобщо няма да е това, което е сега
Неговите правомощия ще бъдат орязани за сметка на министъра и на генералния директор на полицията. Така той ще бъде приравнен с колегите си на тази длъжност от останалите министерства - ще се занимава с комендатурата, секретарките и т. н.
Повече от очевидно е, че Борисов явно има забрана да говори от името на МВР и това също ще нагнети напрежението. За първи път откакто е главен секретар, той не се появи на мястото на разстрела на крупен бос от подземния свят - Георги Илиев, и остави друг да дава изявления за версиите и обстоятелствата около убийството. Това е толкова необичайно, че дори роди шеговити слухове. Според един от тях Румен Петков го предупредил, че Борисов ще внася в специална касичка по 5 стотинки за всяко споменаване на името си в медиите, по 2 лв. - за снимка, 5 лв. - за изказване по собствена инициатива, и 12 лв. - за интервю. Парите щели да отидат за подпомагане на пострадалите от бедствията.
Шегата на страна, дори да има план за бавното и безболезнено отстраняване на Борисов, орязването на правомощията му влиза в сериозен конфликт с духа на Закона за МВР. Там идеята е главният секретар да е професионалният ръководител, а министърът - политическото лице и част от гражданския контрол в МВР. Но по всичко личи, че вече няма да е така. Борисов едва ли ще се примири с ролята на безгласна кукла. Проблемът е, че вече няма да може да прави какво реши, позовавайки се на близостта си с премиера. Сергей Станишев не е Симеон Сакскобургготски и едва ли ще вземе страната на генерала при негов конфликт с Румен Петков.
Ясно е, че
Румен Петков иска да е силен, а не само силов министър
А МВР дава страхотни възможности - мастодонт, в който работят близо 60 000 души, с огромни правомощия и възможности, с бюджет от близо 1 млрд. лв. (който, разбира се, никога не стига), с достъп до деликатните тайни на цялата държава, с възможност да се нарежда подслушване на всеки човек, с власт над контраразузнаване, НСБОП, пожарна, национална полиция, с достъп до всяка оперативна разработка. И това ако не са изкушения.
На новия МВР шеф обаче няма да му е лесно. Той е изправен пред друга опасност - да му натресат за заместници хора, с които той няма да е особено щастлив да работи. Поне трима от зам.-министрите ще бъдат посочени от други политически сили, а не трябва да се пренебрегва и генералското движение в БСП, чийто апетит също е изострен. Пред него има и куп рискове, капани и проектоскандали - от управлението на сложната система на МВР, възможностите за политически атаки, фирмите на вътрешното министерство, липсата на пари и т. н. Сигурно е и че никой няма да му даде 100 дни толеранс, атаките ще започнат при първи сгоден случай. Затова трябва да е ясно, че е много сладко да кадруваш, управляваш и контролираш мастодонта на вътрешните работи, но трябва да носиш изцяло и отговорността. И че няма да има прошка при грешна стъпка - нито от опозицията, нито от обществото, нито от медиите, нито от своите дори.
Престъпниците са навън, защото разследване, прокуратура и съд не работят. МВР са най-малко слабото звено във веригата. И това е така от дълги години. Не случайно в. Сега ги дъвче тях преди всичко. Пък и по други обесними причини.
Редактирано от - gosho5 на 29/8/2005 г/ 23:31:31