:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,790,012
Активни 738
Страници 16,886
За един ден 1,302,066

Пловдив - от Освобождението до сецесиона и сталинизма

СНИМКА: АРХИВ "СЕГА"
Пловдив има стари традиции в устройството на територията и един от най-старите градоустройствени планове - от 1968 г. Още в края на XIX век се инвестира в строежи на големи обществени сгради и паркове, някои от които са запазени и до днес. Оттогава е и трилъчевото свързване на жп гарата с центъра, рамката от булеварди в днешната централна градска част. До 30-те г. на миналия век архитектурата е под влияние на сецесиона.



Развитието на града обаче излиза извън контрол,



когато след Ньойския договор в края на Първата световна война в Пловдив пристигат вълни от бежанци от Тракия, Македония и Родопите. Проблемът с бездомничеството се решава стихийно, чрез самоволно заемане на парцели и строителство без архитектурни планове и регулация. Градоустройственият хаос се задълбочава и след голямото земетресение през 1928 г., когато са разрушени над 1/3 от сградите.

Не му върви и на новия градоустройствен план от 1944 г. - заради промяната в обществено-политическото устройство на България той е изоставен. А през 50-те години архитектите



вече търсят близост с тогавашната сталинистка архитектура



През 60-те години на мода идва и голямата промишленост. Започва да се мисли за уплътняване на съществуващата градска територия, строителство на многоетажни сгради, свързване на новите жилищни комплекси с промишлените зони. Така се появява последният генерален план на Пловдив от 1968 г., по който градът се развива и до днес. Като основен недостатък на този план се сочи пренебрегването на река Марица като елемент от градския център.

С годините картата на Пловдив отесня за бизнеса. Вече няма неоткупени парцели по входните артерии на града. Част от тях са застроени, празните чакат ред за строителни разрешения или преобразуване на статута на земеделската земя. В средата на 90-те цената на кв. м селска нива стигаше до 3 долара, в момента наддаването започва от 18 евро.

Причината за големия интерес е, че община Пловдив няма свободни терени, тъй като преди време от нейната територия изкуствено бяха откъснати и обособени 2 нови общини - Марица и Родопи. На града не достигат обществени сгради и зеленина. Най-ощетен е район Северен, където се падат по 18 кв. м зеленина при норматив от 25 квадрата.

В Пловдив също започна процедура по изготвяне на нов устройствен план, през юни обществената поръчка спечели консорциумът "Ситиплан". Колективът започва проучване, което трябва да приключи за 2 г. До края на 2007 г. планът трябва да бъде утвърден от общината, ОбС и Министерството на регионалното развитие.

Проблемите пред урбанистите са много. Пловдив е изчерпал възможностите си като компактен град, защото няма свободни площи за първостепенна улична мрежа, социална инфраструктура, зелени площи и жилищни терени, смятат специалистите от "Ситиплан".



Развитието на града зависи от 500 фактора



Дотук вече са набелязани най-сериозните проблеми с устройството на територията. Според урбанистите Пловдив в сегашните си граници е една от най-малките общини в страната - 5000 хектара е градът и още толкова - землището. Градът не може да си разреши проблемите, ако не се намери компромис с общинските администрации на съседните общини Родопи и Марица, чиито територии някога принадлежаха на Пловдив. Като пример специалистите дават входовете и изходите за магистралата, които са в окаяно състояние, но са извън юрисдикцията на община Пловдив. Там, както и на Карловско шосе има хаотично застрояване.

Друг сериозен проблем са комуникациите. Както Варна, и Пловдив ще прави "анкета на подвижността". Една от причините за задръстванията е в това, че градският център е преуплътнен, казва инж. Георги Селенски от "Ситиплан". Там са повечето обществени сгради и учрежденията, а жилищните райони, които заемат 51% от територията на Пловдив, са просто "спални". Новият план предвижда



в кварталите да се направят "вторични центрове"



обществени сгради, места за забавление и почивка. 80 на сто от общественото обслужване хората трябва да получават в района си, а не в центъра на града, твърдят от общината.

Ще се мисли и за строителството на нови жилищни райони - подходящи са терените около Гребната база, кв. "Остромила" и подножието на Родопите. Пловдив няма големи възможности за реконструкция, призна обаче инж. Селенски. По думите му строежът на нови кооперации е "изнасилване" на територията. Още повече че под тях вместо гаражи се правят магазини и така вместо да се решава проблемът с паркирането, той расте.

Екипът от "Ситиплан" смята, че има пълна парализа по въпроса за почивката на пловдивчани и не е ясно как ще се реши този проблем. Местата за отдих - почивни бази и хижи, са на територията на новата община Куклен.

Един от вариантите, които екипът урбанисти смята да предложи за съвместната работа със съседните общини, е да се направят административни коалиции, наречени метрополии. При правенето на новия общ устройствен план на Пловдив трябва да се има и още нещо предвид - градът да запази идентичността си - всичко ново трябва да бъде в духа на старото.
16
2918
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
30 Август 2005 01:04
Вие първо си оправете кочината в София и Варна, пък тогава закачайте пловдивчаните
30 Август 2005 03:26
бе кви тез 3 дописки з а ърбан дизайна на прованса?

днес на ишлеме за некой архитект лоби ли са спретва??
30 Август 2005 05:52
Мола градо-устройствените планове да се съгласуват ЗАДЪЛЖИТЕЛНО (да не повтарям) с Доган........
30 Август 2005 07:32
Къде за идеш, че нема да молАш, бозичке...
30 Август 2005 08:53
Най-гъсто населеният град в България, не може разширение на никъде, граничи с други общини, хората на които работят, учат и се лекуват в Пловдив, ако някой открие и минимален резон е Айнщайн
30 Август 2005 09:40
СЕГА, що за кръпка е тойзи матреал. Докарва на кръстоска между анотация от едновремешните реферати, дето ги пишехме за училище, ама и в них имаше повече живец, и некакъв доклад за енското поделение.
30 Август 2005 11:45
Зоране, къв е този местен патриотизъм. МолА не не слагай Варна в Софийската кочина..., на нас и морето ни помага, па и пречиства всичко, все пак 17 кила сол на тон вода.
30 Август 2005 15:23
Много добре подготвен материал и отговарящ на действителността! Бравона автора!
Жалко, че както сред форумци, така и сред целокупното българско население се срещат многознайковци, които не познават чувството за критика. Не познават и други усещания, та затова ровят главите си като щрауси в пясъка . Е, нямаме нужда от такива, по-добре да млъкнат, а не да хабят мястото на ФОРУМ СЕГА за безпочвено критикарство
30 Август 2005 16:32
.....А през 50-те години архитектите вече търсят близост с тогавашната сталинистка архитектура....................
Такова нещо като Сталинска архитектура си е наша измишльотина. Има НЕОКЛАСИЦИЗЪМ и най-много сгради в този стил са в САЩ. Архитектите от СССР са копирали от там. Почти всеки град в САЩ (изключая може би Ню Йорк и Вашингтон) има Маркетстрийт след което се нареждат улиците с имена на дървета - Честнътстрийт, Черистрийт, Уолнатстрйт и т.н. и т.н.
Сградите по тези улици строени преди 50-те години, както и тези строени по 5-то авеню и Броудуей в Ню Йорк са в този стил и приличат страшно много на ЦУМ и хотел "Балкан" (само дето са по-височки). Ако застанете под Емпаър Стейт Билдинг имате чувството, че сте под колонадата на ЦУМ. Височината не се вижда. Новата архитектура се развива през 50-те след архитекта Райт.
30 Август 2005 16:34
Статията е прекрасна и трябва да има повече подобни текстове – да вдигат настроените и да напомнят за самочувствието ни. Неразбираемо е озлоблението на някои форумци към текстове с подобна нагласа – КАТО МОЖЕТЕ ПО-ДОБРЕ – напишете го вие! Всъщност такива форумци сигурно живеят в България, но очевидно е, че отдавна плюят по нея повече отколкото враговете на България... Нищожества! А та автора Браво! cherno nigro 08.8.2005 г

Редактирано от - Пейчо Пеев на 30/8/2005 г/ 16:47:21

30 Август 2005 16:39
Най-тъжното е, че тази нова архитектура много бързо уфехтява.
Вървете вижте новата опера в Франкфурт на Майн строена през 50-те или 60-те и я сравнете със старата строена през 19-ти век. Старата си остава вечна пък новата с нейния сив алуминий и стъкло вече е вехта.
30 Август 2005 18:18
Густу, майна, Филибето... добре, че на оня луд градоначалник не му позволиха да разруши "Альоша" и парка около него!...А точно под паметника от източната страна на тепето имаше едно вълшебно ресторантче, от което са останали вече само основите и една стена май...тъжна гледка(това лято минах)...а едно време и в Марица имаше вода...
30 Август 2005 19:30
Наздраве МАЙНИЧКИ Хубаво си ви е градчето.
30 Август 2005 19:54
Наистина - Един от най-хубавите градове в България.
Последните години - западнал доста.


31 Август 2005 02:43
Марксе, Емпайър стейт билдинг (1931) май е по-скоро в стил Art Deco, като Крайслер билдинг (1930), виж темата ми Ню Йорк, Ню Йорк в Теми на форумците, и не прилича много на софийския ЦУМ, а няма и колони. Сталин копирал по-старите псевдоготически нюйоркски небостъргачи като Уулуърт билдинг (1913) при проектирането на седемте московски небостъргача от началото на 1950-те (МГУ, х-л Украйна, МИД и т.н.). Е, Уулуърт (около 55 етажа) си останал по-висок от МГУ. Франк Лойд Райт има построена само една сграда в Ню Йорк, музея Гугенхайм, който сега влиза в ремонт - живеем недалече и минаваме оттам всяка вечер. Мийс фан дер Рое обаче има много сгради и дошъл в града още в 30-те години.
*
Съгласен съм, че центъра на Пловдив трябва да се развива и покрай Марица, не само по "главната". Да има крайбрежна алея (като на Микролимано в Пирея) между пешеходния и панаирния мост и повече оживление на гребната база. Да удълбочат и леглото на Марица с един метър. Но "разтоварването" на центъра не ми се вижда необходимо - и сега не е особено задръстен. Това лято главната улица беше разкопана и прашна, щяха да слагат нови павета.
*
Колегата рицар Тамплиер, който организира конкурс за млади оперни певци в Пловдив, ни се оплака, че в града нямало нито една свястна зала, не само с акустика, ами с чисти тоалетни, и можело да местят конкурса.
*
Някой знае ли какво става с плана Алея първа във Варна?
31 Август 2005 16:04
Марксе, като застана под (най-точно до) Емпайъра имам само едно чувство, че съм до...Емпайъра. Никави мисловни навеи за ЦУМ и хотелът срещу него. Сградата е изключително красива - отвътре и отвън. Прекарах там поне 5 години от живота си, включително имам ярки спомени от пушека на двете кули след 11 септември, щото бюрото ми беше точно до един огромен прозорец с лице на юг.

Пловдив е хубав и...малък. Гледам на него винаги с радост. Места по центъра се продават и до днес. Дори родния брат ми се завърна със собствени имоти (закупени преди няколко години) на любимите си места, където се е родил - близо до "Капитан Райчо" и с изглед към "Тримонциум" и Античния театър.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД