:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,132
Активни 723
Страници 23,697
За един ден 1,302,066
ПАЗАРНА ИКОНОМИКА

На запад стигат и до $ 100 000 за снимка

Да си майстор фотограф някъде из белия свят е мечта, постижима за малцина. Дори да си редови фотограф в някоя от световните столици на модата е трудно. Там, оказва се, хората зад обектива са почти толкова, колкото и манекенките, ако не и повече, твърдят запознати. А на подобна конкуренция не всеки би издържал.

Може би това е една от причините, поради които услугите на Запад са с твърде нееднородни цени. Ако една манекенка например реши да си направи фототест в Милано, Париж или Лондон, в най-добрия случай това ще й струва около 500 долара. Въпросната сума обаче е валидна само за фотографи от най-нисък или среден клас. По-ценените вземат поне по 1000-1500 долара хонорар, а големите имена в бранша - над десет пъти повече.

Последните се броят на пръстите на едната ръка и не снимат всеки. Сами си избират обектите, предпочитат да работят за големите списания. Великите рядко правят фототестове, но ако все пак се навият, цената излиза доста солена. Говори се, че навремето Ричард Аведън е взел $ 100 000 само за една снимка. Син на руски емигранти в Ню Йорк, той започва кариерата си през 40-те години, налагайки нови стандарти на снимане в списания като "Харпър'с базар" и "Вог". През 1975 г. Аведън става първият фотограф с изложба в прочутата галерия "Марлбара" в Ню Йорк.

Друг прочут майстор на модни снимки е Хелмут Нютон, роден през 1920 г. Той е сред малкото модни фотографи, които могат да се похвалят, че са снимали абсолютно всички звезди на подиума - Линда Еванджелиста, Клаудия Шифър, Ел Макферсън, Наоми Кембъл, Кристи Търлингтън, Надя Ауерман, Кейт Мос...

Днес обаче Аведън и Нютон са стара слава. Списъкът с модните фотографи е почти безкраен, а сред най-успелите попада името на италианеца Марио Тестино. Прочул се като любимия фотограф на покойната принцеса Даяна, той е снимал и една българка - Гергана Полежанова. Красивата нашенка е работила и с друг известен фотограф от световен мащаб - Марино Паризото. Той е италианец, който живее в Ню Йорк, а срещата му с Полежанова бе неотдавна по повод снимките за "Плейбой" заедно с Адриана Скленарикова.

Сред българките, работили с други именити фотографи, са 18-годишните близначки Деси и Александра Павлови. Още при първата си поява в Париж през 1998 г. те попадат в студиото на Патрик Демаршилие - фотографа на Наоми Кембъл и Линда Еванджелиста.

В списъка на известните специалисти в бранша попада и една интересна личност - Оливиеро Тоскани. Името му се свързва с рекламните кампании на "Бенетон", повечето шокиращи и скандални. Като автор на подобни снимки е известен и дизайнерът Тиери Мюглер.
567
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД