"Напоследък няколко пъти са ме спирали за алкохолна проверка полицаи, а не катаджии. Твърдят, че правят хайка. Не бях имал проблеми, защото по принцип не пия преди да шофирам.
Този път бях на гости на мой приятел и към 22 часа си тръгнах с колата към къщи. Бях изпил 50 грама ракия. Знам от опит, че от толкова алкохол никога не ми е показвало повече от 0.5 промила, т. е. разрешеният максимум, затова не се притеснявах от проверка. На около 500 метра от жилището на приятеля ми, на един остър десен завой зад Окръжна болница в "Младост", насреща ми изскочи човек с полицейска палка. Спрях. Бяха трима с полицейска лада, в тъмносини униформи. На този завой е абсолютно тъмно, а
те нямаха светлоотразителни елеци
и фаровете на колата бяха загасени. Един ми поиска документите и се направи, че ги разглежда, макар че не е ясно какво виждаше в тъмното. После ми каза да изляза и да отида при тяхната кола. Попитаха ме употребил ли съм алкохол. Съвсем честно си казах, че съм пил 50 грама. Единият ми подаде алкомат. Надух спокойно, защото бях сигурен, че няма да надхвърля допустимата норма. Полицаят дръпна алкомата, преди да успея да видя показанията. Каза, че показва 0.6 промила и "Имаш проблем". Заявих, че искам да видя какво показва дисплеят на алкомата. Даде ми да надуя отново. Видях, че показа 0.5, но той отново го дръпна и изтри показанията. "Нали ти казах, че е 0.6 и имаш проблем?", попита многозначително. Ядосах се и заявих, че искам да дам кръвна проба. "Нямаш проблем, каза полицаят, но кръвната ти проба ще покаже 1.6 и тогава ще имаш по-голям проблем", каза той.
Тримата се държаха така, сякаш могат да ме пребият веднага,
но не го правят от добро сърце. Тогава вторият полицай каза: "Абе нали знаеш в каква държава живеем. Дай 100 долара и си отивай вкъщи." Отговорих, че нямам толкова пари. "Иди да вземеш от твоя приятел и след 15 минути да си тук. С парите и сам. Иначе отпиши колата", каза той. Върнах се при моя приятел, взех назаем 100 долара, но бях много уплашен и не исках да забърквам и него, затова не му казах какво е станало. Мислех си да се обадя в полицията, но се отказах - те всички играят в комбина и се опасявах, че ще стане още по-лошо. И да ги арестуват, после ще ги пуснат. Какво можех да докажа, а и всичките ми документи и ключовете от колата бяха в тях. Върнах се бързо и им дадох парите. Сигурен съм, че аз не съм единственият с такъв случай, но хората се страхуват и предпочитат да си плащат, пред това да имат още по-големи проблеми".
Този разказ е автентичен, но по разбираеми причини името на потърпевшия не се цитира.
Друг аналогичен случай. Служител в частна фирма е "глобен" 100 лева. Действието се развива в късните часове на Околовръстното преди Горнобански път. Отново действащи лица са полицаи без светлоотразителни жилетки и стоп палка. Човекът се кълне, че с нищо не е нарушил правилата за движение, а колата била в абсолютна изправност. "Нали не искаш да си усложняваш живота, дай да уредим въпроса", му казали полицаите. Човекът нямал 100 лева лични пари и дал от служебни, които носил със себе си. "Имах около 2000 лева, добре, че в тъмното не видяха. Сигурно нямаше да мина така тънко", твърди той. И също не желае да каже името си или фирмата, в която работи.
Вероятно всеки шофьор може да разкаже подобна история. Общото е, че проверките стават по късни доби от полицаи без стоп-палки, без светлоотразителни жилетки, с изгасени фарове на колите, спрени на неосветени улици.
Различни са само тарифите, "за да няма проблем".
Съмнителни проверки в малките часове на нощта се правят по Околовръстното, особено под Драгалевци и Симеоново, по Цариградско шосе, в кварталите "Люлин", "Младост", на завоя за "Дружба" и по неосветени улици.
От пресцентъра на СДВР заявиха, че имало нормативна уредба, която позволявала освен КАТ-аджии и полицаи да спират автомобили за проверка - за алкохол, за документи. В повечето случаи те се осъществявали при рутинни полицейски акции и хайки, когато има извършен явно престъпление или се преследва извършител на криминално деяние.
Оттам не отхвърлиха възможността за ченгета-издънки на професията. Обикновено тарифата била между 50 и 100 лева.
Колегите им от пресцентъра на МВР пък уточниха, че полицаи могат да спират автомобили само и единствено, ако има полицейска акция. Шофьори, които са спрени под друг предлог, трябвало да изискват служебните номера на полицаите, да научат от кое РПУ са и да подават сигнали. По закон проверките са в прерогативите само на КАТ и ДАИ. Охранителните полицаи знаят това. Според шофьори, именно
мотивът "полицейска акция" се използвал най-често,
когато се спират автомобили.
От всички 2924 нарушения на служебната дисциплина през миналата година случаите на корупция са 1,98 на сто. За първите девет месеца на годината по сигнали за корупция са направени 72 служебни проверки срещу 77 служители на МВР. 26 от тях са били уволнени - 11 са офицери, 14 сержанти и 1 цивилен служител. Цифрите оповести вътрешният министър Емануил Йорданов по време на парламентарния контрол на 6 октомври 2000 г.
В прокуратурата са образувани 8 дела за корупция.
В борбата с полицейския рекет се включиха и от Асоциация на младите юристи в България. На 14 ноември 2000 г. те стартираха проект "КАТ и шофьори - доверие и толерантност", който първоначално ще продължи 10 месеца. На доброволни начала ще се набират групи, които ще осъществяват граждански контрол върху вземането на пари кеш. Проектът се финансира от Комисията по демокрация към Държавния департамент на САЩ и посолството на САЩ в България. Отпуснатите 8700 долара ще отидат за подготовка на доброволците, издаване на информационни брошури, стикери. На ангажираните няма да се плаща, а ще им се осигуряват закуски и напитки. В специална приемна на "Пиротска" 7 и на тел. 987 31 79 се приемат сигнали за полицейски рекет, като анонимността е гарантирана.
Гражданският контрол ще се осъществява на различни места в столицата, като случаите ще се документират. С тях ще се търси промяна в законодателството и прекратяване на рушветчийството.
Според Борислав Цеков, председател на асоциацията, големи далавери се въртят около т.нар. "паяци", администрирани от фирма "Паркинги и гаражи". Там много трудно можело да се докаже, че са взети пари на ръка, защото не се издавал констативен акт за нарушение, а само квитанция за превоза на колата. В повечето случаи проблемът се решава на място. Как ли?
|
|