Полк. Алекси Кесяков е завършил Технически университет - София. Работил е като научен сътрудник в Института по криминология по проблемите на движението. Бил е на служба и в СДВР. От 2 години е началник на направление "Пътна полиция" при ДНСП. Женен, с двама сина.
- Г-н Кесяков, защо според вас катаджиите имат славата на едни от най-корумпираните държавни служители?
- Това отношение е неправилно. Най-често за корумпирани наши служители само се говори, няма конкретни данни от гражданите.
- Но има сигнали, нали?
- Да, има. Има ли сигнал, извършва се проверка. За такива сигнали имаме гласова поща, която обаче не се използва. Имаме и телефони - в МВР може да се сигнализира на 988 52 39 и 982 22 12, а в ДНСП - 982 30 37.
- Колко сигнала е имало миналата година, колко са уличени и уволнени?
- Ние не крием тази информация. Пак повтарям, че не може да има сигнал за корупция и да няма действия по него. В "Пътна полиция" има наказани 198 служители за миналата година. От тях 4 души са уволнени за тежки нарушения на служебната дисциплина. Останалите са уличени в пропуски в работата, а 18 са наказани заради грубо поведение спрямо граждани. Има и пропуски в оформяне на документи, има и дисциплинарни наказания за загубена карта или пистолет.
- Има само четирима уволнени?!
- Да, само толкова са. Но какво значи корупция? Да се изготви документ с невярно съдържание какво е? Каква е дефиницията за корупция?
- Пари на ръка, използване на служебното положение...
- Ами ето, ние ви казваме, че има 198 наказани, което е по-малко от 5% от служителите в направление "Пътна полиция". В същото време 450 служители са наградени, което е двойно повече. Това показва, че командният състав по места се занимава сериозно с личния състав и си гледа работата. Значи, пак повтарям, че няма случай на сигнал за корупция, където системата да не е захапала и да не са започнали дълги проверки. Искам да ви кажа, че след анализ на жалбите от миналата година се оказа, че 25-30% са основателни. По всяка основателна жалба, която се проверява от няколко инстанции, е взето отношение. След изясняване и доказване, някои от документите се пращат в прокуратурата. Няма доказан случай на нарушение, който да не е санкциониран. Никой не иска да носи на врата си този, дето нарушава, дето смущава и смачква имиджа на службата. В нашите служби работят предимно честни хора.
- И все пак, само 4 уволнени. Мисля, че хората ще се усмихнат и няма да повярват.
- А вие колко очаквате да бъдат? 100% ли? Трябва да се знае, че често хората не могат да различат КАТ-аджията от другите служители на МВР или пък от фалшиви проверители. Затова винаги корупцията по пътищата се свързва с наши служители. А когато казват, че са им взели пари, не казват защо. Не казват, че сами са дали, защото са карали пияни и искат да си спестят неприятности.
- А защо служителите на КАТ приемат тези подкупи?
- Това е ваше твърдение. Нека хората дават конкретни сигнали, за да ги проверим. Когато човек ни информира, той не носи отговорност и анонимността му е гарантирана, да не се притеснява, че уличеният ще го търси, за да му отмъсти. Ние не искаме да работим с такива, които петнят професията. Затова и вие можете да ни помогнете, призовете хората да използват телефоните ни, да дават сигнали, но достоверни. А не да казват, че не са видяли номера на колата или служебния номер на униформения.
- КАТ-аджии съдействат и на паяците, когато се вдигат неправилно паркирани коли. Не един и два пъти обаче вдигната кола се връща, след като собственикът размени няколко думи с униформените. Това не е ли корупция?
- В наредбата, която регулира тази дейност, е уточнено, че дойде ли собственикът, колата се сваля срещу съответна такса, има си глоба на място.
- Значи тук няма корупция?
- Нищо не мога да ви кажа така оттук, от кабинета. Работи се по наредба. Но съм съгласен и този въпрос да се дискутира и, ако има сигнали, ще ги проверим.
|
|