:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,452
Активни 449
Страници 22,355
За един ден 1,302,066
Хайде да помислим

Eдна журна, един журньо

"Журналя" май не е само наша дума; уважаваното списание "Икономист", което от 1843 година насам нарича себе си "вестник", нарече стачниците в чешката телевизия "самозазидали се журни" (the self-immured JOURNOS).

Не е само наш и изводът, че журналистите заместват политическата опозиция, когато тя е липсваща или опозорена.

"Журналистите са черногледи" - оплака се онзи ден министърът на информацията в Зимбабве. Същото казват властници в България, Чехия, Русия и Сърбия.

50 хиляди души протестираха в Прага срещу политическото назначение на Йежи Ходач начело на чешката държавна телевизионна мрежа. Той се оттегли и това беше победа на журналистите над политическата класа.

Журналистите от руската НТВ (част от Медиа-мост) се жалваха, че Кремъл търси реванш срещу собственика й Гусински, понеже миналата година те не подкрепиха кандидатурата на Путин, нито войната в Чечения. Проблемът им е, че те бяха под чадъра на Гусински, който не е гражданинът над всяко подозрение. Путин склони да ги приеме; те склониха да са по-умерени.

В Сърбия 13-годишният контрол на Милошевич върху държавната телевизия завърши с това, че на 5 октомври демонстрантите я подпалиха. Сега телевизията приглася на Кощуница. Повечето зрители намират това за естествено, докато повечето чехи отстояват правото си на информация, необслужваща властта. Чехите пак са пред българите, сърбите и руснаците.



Мушанов



При казионни медии липсата на истински медии се запълва от самотни непокорници - поети, учени и писатели - и колкото по-жестока е цензурата, толкова повече тежи думата им. Литератори твърдят, че французите нямат велик писател, откакто имат превъзходни журналисти. Те казвали la peninsule Volcanique (Вулканският полуостров, както и Никола Мушанов, който следвал право в Екс ан Прованс). Наскоро припомниха, че по наполеоново време казвали lа Bien-aimee ("Любимата" вместо Любляна). Няма да обяснявам този прозрачен намек за балкански пристрастия и избирателност в бомбардировките; читателите ми не са по-неинтелигентни от французите.

Политическите назначения в нашите електронни медии и в НСРТ (Националния съвет за радио и телевизия) не са просто остатък от комунизма, а част от политическата игра в Европа. Режимът Костов усеща европейската рамка на тази игра и не прекалява. Той не иска тотален контрол над медиите, а само върху по-влиятелните от тях, главно електронните (идват избори). Но и това бе достатъчно, за да опозори НСРТ.

Докато на Вулканския полуостров и на изток от него се стига до стрелба, пожари, позор или съдебна разправа на властта с "журните", в Чехия те победиха, а на Запад критикуват какво ли не. Примери - безчет:



Конспирации



- САЩ, които претендират, че са моралният водач на света, настояват да замърсяват планетата повече от другите, въпреки че парниковият ефект и стопяването на полярните шапки вещае редуциране на сушата и разпростиране на световния океан; това е "екологически тероризъм" и "пазарен фундаментализъм"*.

- Играта САЩ - ЕС загрубява; екипът Буш вкарва САЩ в контролирана рецесия, така че страната да е в мощен стопански възход, когато на хоризонта се зададат следващите избори. Тъкмо това целят паникьорските думи на президента Буш, че "икономиката пада в неконтролируем тирбушон" (going into a tail-spin).

- Гуверньорите на централните банки се събраха миналия август в Jackson Hole, Wyoming ("Дупката Джаксън", щом Любляна може да е "Любимата" - б.а.). Там, в луксозната дупка, те изглежда се наговориха как централните банки да интервенират. Ако намесата на централните банки е ефикасна, защо те тъй рядко се намесват? А ако не е, защо трупат планини от валутен резерв? Представата, че трябва да имаш голям валутен резерв, датира от годините на Бретън-уудската система. Въпреки това сега резервите са двойно по-големи: тогава те бяха колкото вноса на държавите за 7 седмици; сега в държавите от еврозоната резервите са колкото вноса им за 13 седмици. Конспирацията е:

Когато валутният ти резерв е извън страната (както е българският- б.а.), от него ти получаваш по-ниска лихва, отколкото са лихвите по твоите заеми и така ти източват парите. Елементарно.

- Ограничавайки паричните потоци, Индонезия излезе права в скандалния си спор със Сорос.

- Сорос свали Милошевич, финансирайки "Отпор".

- В завода за спецпродукция в Кентъки в бронебойните снаряди влагат рециклирано ядрено гориво, което не е само обеднен уран.

Такъв е тонът на световните медии, а в Зимбабве и България от журналистите се иска да мучат от възторг пред календара на успехите. Като лудата крава на Кройцфелд-Якоб. Нищо лично.

--------------------------

* Перифразите са от сп."Икономист", в."Лос Анжелис таймс", "Би Би Си", в."Индепендънт", в."Обзървър".
1090
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД