Сряда, 10 ч. Един по един в сградата на "Съборна" 9 пристигат членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС). След най-много 15 мин. кадровият орган на съдебната власт е готов да заседава.
Допреди няколко месеца заседанията на ВСС бяха закрити. Журналистите получаваха информация за това как са протекли на пресконференция след края им. С промените в Закона за съдебната власт от миналото лято обаче съветите станаха публични. Но висшите магистрати не се предадоха лесно и се наложи репортерите да водят дело във Върховния административен съд, за да извоюват вече даденото им право.
Първоначално журналистите бяха допуснати в залата, където заседава ВСС. Няколко заседания по-късно достъпът ни бе забранен по искане на главния прокурор Никола Филчев. Но пък ни бе осигурена отделна зала на долния етаж с два монитора и предаване на живо. И шоуто започна.
То не е и шоу - нещо като бюрократичен пир по време на съдебна чума. След като България е постоянно критикувана за буксуващата съдебна реформа, логично е да се предположи, че тези 25 най-мъдри магистрати умуват именно върху това по време на заседанията.
Но не това е горещата тема за ВСС. Любимата им разговорка е как върви реконструкцията на Съдебната палата.
Прокуратурата неведнъж обвини шефа на Върховния касационен съд Иван Григоров, който стопанисва сградата, че бави ремонта и злоупотребява с парите за него. Положението е самоуправно, никъде по света върховните съдии не се занимават с ремонт, обобощи позицията зам. главният прокурор Митьо Марков.
Постоянни са и оплакванията, че не се ремонтират прокурорските кабинети. Ситуацията провокира и поетичните заложби на магистратите. Паркетите ни играят като развълнувано море, ходим като патенца, вдъхнови се неотдавна висшият прокурор Николай Ганчев.
Григоров не остава длъжен. Вади отчети и сметки. Сочи обвинител N 1 Никола Филчев като основна причина да не се ремонтират прокурорски кабинети. Главпрокурорът пък настоява, че Григоров не предоставя на съвета никаква информация за ремонта и само хвърля прах в очите му. Стигна се дотам, че от прокуратурата поискаха отделни телефонни кабели от тези на съда, за да не се смесват връзките... Така часове наред висшите магистрати се въртят в омагьосан кръг и си играят на "на ти куклите, дай си ми парцалките", както един от тях много точно определи. Стигна се дотам, че веднъж зам. главният прокурор Христо Манчев демонстративно напусна заседателната зала, докато Григоров му обясняваше подробности около ремонта.
Понякога Манчев не е толкова сърдит. Веднъж във видимо добро настроение извади фотоапарат и помоли висшите магистрати да си направят снимка за спомен.
"Колеги, моля ви. Нека ви припомня все пак, че Биг брадър наблюдава," намеси се в един такъв разгорещен момент правосъдният министър Антон Станков, който председателства съвета, но няма право на глас. Репликата му трябваше да напомни на магистратите, че макар и да са сами в залата, са наблюдавани с интерес.
Но има ситуации, по които членовете на съвета бързо постигат консенсус. На 9 февруари за пореден път в дневния ред на ВСС бе предложението на председателя на Софийския районен съд Иван Колев дъщерята на районния прокурор Славчо Кържев Цветелина да бъде назначена за съдия в СРС. Изпитвам известно неудобство, че вече няколко пъти се налага да гласуваме за Кържева, започна съдията от ВАС Андрей Икономов. Нека не бъдем емоционални и да не се подвеждаме, като знаем кой е баща й, чувал съм добри неща за нея, продължи Икономов. Подкрепям предложението, изказа се и Иван Григоров. Че кой е баща й?, невинно попита и Филчев преди ВСС да гласува "за" назначението на Кържева. В този ден в СРС бе назначен и още един магистратски наследник. Само че този път на върховен съдия - Антон, син на Николай Урумов от ВАС.
По принцип обаче ВСС не губи време за назначения. Не че не гласува. Напротив. Дори може да се похвали с доста голяма скорост. По време на последните две-три заседания например висшите магистрати назначават и повишават със замах. Ей така, за 5-6 минути, между две глътки кафе, се приемат по няколко предложения. Задължително има и някой, който говори по мобилния си телефон или пък пуши в коридора.
Финансовите въпроси са друго нещо. Те се оказаха много по-вълнуващи за висшите магистрати от кадровите. На миналото заседание ВСС повиши заплатата на младшите съдии, прокурори и следователи от 634 на 672 лв. Сумата периодично се преизчислява на базата на средното възнаграждение в обществения сектор. Със заплатата на младшите магистрати обаче е обвързана тази на останалите. Затова в сряда те гласуваха 6% увеличение на парите си. Идеята обаче увеличението да влезе в сила не със задна дата от 1 януари, от 1 април, събуди силно негодувание у някои членове на съвета. Има недостиг от 14 млн. лв. за заплати, опита се да обясни шефът на финансовата комисия на съвета Андрей Икономов. Икономията, която ще направим, ако повишим заплатите си от април вместо от януари, ще бъде глътка въздух за бюджета. А ще покрие ли недостига, поинтересува се Панайот Генков. И щом получи отрицателен отговор настоя, че така или иначе в бюджета има дупка, затова е логично магистратските заплати да се увеличат от януари, а не чак от април.
По време на същото заседание, захласнати от трудната задача коя от няколкото предложени скулптури да изберат за журналистическа награда за отразяване на съдебната реформа, висшите магистрати пропуснаха да попитат какво става с депутатското искане за оставка на главния прокурор. То бе внесено от министъра на правосъдието в комисията по жалбите на съвета още в края на януари. И някак си потъна там. Оказа се дори, че членовете на комисията не знаят за него. Приближеният до Филчев Николай Ганчев, който ръководи комисията, е получил сигнала на народните представители, уточниха от деловодството на съвета.
12.30 ч. Ако не са се карали за ремонта на Съдебната палата, висшите магистрати вече са приключили със заседанието си и един по един напускат сградата на "Съборна" 9. Ще се върнат следващата сряда, за да решават въпросите на съдебната власт.
За всяко заседание на съвета те получават по 50 лв. Тези, които идват от провинцията, вземат и командировъчни.
Преди време Иван Григоров лансира идеята кадровият орган да бъде разделен на две части - Висш съдебен съвет и Висш съвет на прокуратурата. Аргументите му бяха, че така ще се избегне ненужното противопоставяне на двете части от съдебната система, ще се разграничат отговорностите и ще се гарантира независимостта на отделните звена... Какво ли ще има тогава? Може би шоу на квадрат.
Натиснете тук
Редактирано от - bot на 11/3/2005 г/ 11:02:09