Колкото повече се опитват управляващите да изяснят хронологията около смъртта на рейнджъра Гърди Гърдев в Ирак, толкова повече несъответствия излизат на бял свят. Може би защото не се казва цялата истина. Може би защото се търси оправдание за забавена реакция или неадекватни действия - в Ирак или в България. Може би защото не всички факти са известни. Така или иначе има няколко логични въпроса, които са без отговор. Засега.
1. Три американски хамъра пътуват по магистрала. Единият губи връзка с базата. Другите два как са поддържали връзка - с базата и помежду си? Те нямат ли GPS-система, та се е наложило да се спира, за да се оправя повредата?
2. Възможно ли е американци да не разпознаят три джипа хамър, особено ако са разполагали и с уреди за нощно виждане? Според версията на нашите военни иракският джип е загасил фаровете на 30 метра от българите. Как така до този момент американците не са ги видели и разпознали?
3. Според ген. Никола Колев екипът с трите хамъра тръгва на север по магистралата "Тампа", а след това обръща и поема на юг. Това означава, че кортежът вече се е връщал и че вече е минал веднъж покрай американския пункт. Защо тогава и американците, и българите са изненадани?
4. Защо командването на батальона не е информирало личния състав за разположените около пътя "Тампа" US постове, при условие че е имало тази информация поне ден по-рано - на 3 март е имало среща на тази тема?
5. Защо българите са стреляли по иракската кола, след като са имали заповед да не се дава дори предупредителен огън около американски точки, особено на пътя "Тампа"? С какво тя е застрашила екипа?
6. Имали ли са войниците ни прибори за нощно виждане? "При сумрак тези уреди не са полезни", казва ген. Колев. Нощ или сумрак е било в 19.30 часа в Ирак?
7. Възможно ли е нашите войници да не разпознаят, че срещу тях се стреля с американска картечница? И почти единодушно да твърдят, че са попаднали на иракска засада?
8. Възможно ли е при масирания картечен обстрел по българската група да има един убит и нито един ранен?
9. Какви са пораженията на американците при завързалата се престрелка?
10. Преследвали ли са американците нашите хамъри?
11. Армията твърди, че простреляният Гърди Гърдев е натоварен и патрулът поема към базата, като в същото време за инцидента са информирани групата за бързо реагиране и медицински екип. Как е станало това? Нали не е работила радиосистемата?
12. Към мястото на инцидента е изпратен и вертолет, който поради тъмнината не открива хамърите, твърдят военните. Вертолет не може да открие движеща се кола по пътя "Тампа"?
13. Куршумите от американската картечница "Уинчестър" - калибър 7х62, са намерени от вътрешната страна на бронежилетката на убития. Защо въпреки това армията се е доверила на 12 от рейнджърите, които смятали, че престрелката е резултат от иракска засада?
14. Всъщност колко куршума от "Уинчестър" са били намерени от вътрешната страна на бронежилетката?
15. Кой е виновен за снаряжението на бойците ни в Ирак - 30-килограмови бронежилетки, които не са в състояние да предпазят войник?
16. Защо министърът на отбраната иска да съкрати 60 души от контингента ни в Ирак, и то от логистиката? При положение че всичко случило се говори за проблеми в логистиката.
17. Ще бъдат ли поискани компенсации от американската страна за семейството на убития Гърди Гърдев?
18. Съмненията, че става дума за "приятелски огън", са се появили на 5 март, в 8 часа сутринта. Защо военните не предупредиха правителството, парламента и президента за тези съмнения - поне да не излизат тези институции с декларации с абсолютно грешни заключения?
19. След като са се съмнявали за причините за инцидента, защо военните не използваха общоприетата в такъв случай формулировка "при неизяснени обстоятелства", а веднага заговориха за иракски бунтовници?
20. Защо върховният главнокомандващ - президентът Георги Първанов, е бил уведомен за "приятелския огън" последен? Колев твърди, че Първанов е запознат в неделя вечерта, а Свинаров - в понеделник сутринта.
21. Продължава ли шефът на парламентарната комисия по отбрана и сигурност Венко Александров да твърди, че е научил за американското участие в инцидента в събота сутринта от министър Свинаров, който пък казва, че е узнал за "приятелския огън" в неделя вечерта?
22. Продължава ли президентът Първанов да твърди, че виновните трябва да бъдат наказани?
23. Как могат да се коментират думите на министър Свинаров: "Ние не носим отговорност." Защо генерал Колев разграничава моралната, дисциплинарната и съдебната отговорност?
24. Защо военните продължават да искат да накажат този, който изнесе пред обществото истината за инцидента? При условие че фактите в анонимното писмо се оказаха верни.
25. След като е установен човекът, който изнесе информацията, защо военните не обявяват публично името му? Нали ген. Никола Колев се закани да направи точно това?
Може пък днес американците най-после да въведат ред в трагичните събития от 4 март. А може и да внесат още повече объркване със своята версия за събитията. Логичните, но неудобни въпросите обаче показват пробойните в комуникацията между властите в България, между съюзническите войски в Ирак и в самия български батальон в Дивания. Ако те не бъдат анализирани и отстранени, това няма да е последната българска жертва в Ирак.
|
|