:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,168
Активни 692
Страници 21,733
За един ден 1,302,066
Интервю

Илия Петров: Най-черният сън на Костов е царят, Бисеров и Доган заедно

Няма особено значение дали ще бъдем република или монархия, казва депутатът от ЕКИП
Снимка: "Сега"
---------

36-годишният Илия Петров е философ по образование. Беше депутат от СДС, докато не напусна синята група заедно с Христо Бисеров. Избран е за член на националната камара на консервативен съюз ЕКИП.

----------



- Доста необичайно е едно Народно събрание да приключва с искане на оставката на неговия председател, г-н Петров. Защо вашата група гласува за свалянето му?

- Подкрепихме искането най-вече по 2 причини. Първата е, че през последните 2 години председателят превърна Народното събрание в пряк придатък на изпълнителната власт, в параван за всичките й недомислия. Председателя се държеше не като пръв сред равни, а като началник на административно звено. Той намали до минимум както собствения си авторитет, така и авторитета на парламента. Освен това е факт, че г-н Соколов си служи с клевети и лъжи, които изобщо не доказва.

- Например?

- Само ще припомня как на Боровец той публично обвини Евгений Бакърджиев във връзки с руската мафия. Не си спомням нито да се е извинил за това, нито да е опровергал твърдението си. При създаването на новата парламентарна група за диалог и партньорство сподели слухове, че сме били раздавали пари на други народни представители, за да се присъединят към нас. Всъщност той ни нарече престъпници. Нито го е доказал, нито се е извинил. Когато председателят на събранието работи с клевети, това е достатъчно основателен повод по чисто знаков и политически начин в последния работен ден на парламента да бъде показано, че той е един от основните виновници за отслабването на законодателната власт.

Сещам се още нещо. В началото на септември м.г., преди началото на сесията на парламента Соколов въобще не спомена, че трябва да почетем паметта на загиналия наш колега Петър Стоянов. Наложи се Емилия Масларова от БСП да му го припомни, за да почетем паметта му. Аз си спомням какъв ропот настъпи в средите на СДС и как всички се почувствахме унизени, защото очевидно, че за председателя на НС всеки един от депутатите е просто невидима пешка, която няма никакво значение дали съществува или не.

-------------------------

Впрочем Соколов вече е като камък на шията на СДС и е въпрос на време отстраняването му. Затова ако се изживява като капитан на кораба, много се лъже. Той беше боцман, който наказваше моряците, вкарваше ги в трюма зад решетките и изпълняваше поръчките на капитана. Но капитанът, за добро или за зло, ще остане в историята, а боцманът ще бъде забравен.

------------------------------

- Вие поискахте Конституционният съд да разтълкува дали правителството може да продължи да изпълнява функциите в предизборната кампания.

- Буквалният превод на нашето искане е дали министрите са на държавна служба. Не става дума за МС като цяло. Той по конституция подава оставка пред следващия парламент и тук няма две мнения по въпроса. Но не е ясно дали министрите са на държавна служба и ако са, не би ли трябвало да си вземат отпуск по време на кампанията, ако участват в нея. Казусът не е решен. Пък и няма да имаме възможност да атакуваме самия текст от избирателния закон, защото парламентът се разпуска. А СДС обеща в актуализираната си програма за управление да приеме този закон преди година. Използваме последната си възможност. Ако отговорът на съда бъде "да" - министрите са на държавна служба, тогава ще има проблем. Ще се зададе вторият въпрос - а защо те не са си взели отпуска по време на предизборната кампания.

Правим всичко това, за да може членовете на кабинета, които участват в изборите, да слязат на земята. Да не се държат като недосегаеми, като хора, на които предстои 100-годишна политическа кариера.

- Активността ви не е ли прекалено закъсняла?

------------------------------

- Никога не е късно да се прави политика. Може да разполагаш с години наред и въпреки това да не правиш политика. Друг е въпросът, че парламентът по първоначална идея би трябвало да се разпусне на 7 май. Аз мисля, че след появяването на нашата парламентарна група разпускането му се забърза и се уточни датата 12 април. Защото много от нещата, които досега по един или друг начин бяха прикривани, сега можеше да бъдат казани ясно. Когато човек скъса въжето и стане свободен, много малко неща могат да му попречат. В същото време няма политик, който да не е наказан заради добрите си намерения.

-----------------------------

- Много дълго късахте въжето.

- Сгрешихме, че не го скъсахме по-рано.

- Очакваше се, че и други депутати от СДС ще се присъединят към вас.

- Още след учредяването на Консервативен съюз ЕКИП казахме, че не е необходимо да се увеличава групата. Това би дало напразни надежди на някои колеги, които се надяват приютяването в нея да се свърже с някаква по-нататъшна политическа кариера. В крайна сметка решението и изборът се взимат веднъж, а след това да се присламчваш към взето решение говори за изкуствен, привнесен избор.

- Как оценявате шансовете си на изборите?

- Зависи в каква конфигурация ще се появим. Но искам да кажа съвсем ясно, че ЕКИП ще участва на изборите. Разбира се, в коалиция, ние си даваме сметка за нашите ресурси. Вариантите са разнообразни, но няма да формулираме коалицията преди параметрите на останалите партии, които са десноцентристки, да се оформят окончателно.

- Десноцентристки са СДС и Народен съюз.

- Национално движение "Симеон II" също притежава параметрите на десноцентристко движение, макар че е общонародно. Няма лява монархия в света, няма ляв монархист.

- Симеон не говори за монархия.

- Аз говоря по принцип. Всеки свързва царя с някакъв вид политическа система, а лява монархия няма.

- Значи движението на царя е възможен ваш коалиционен партньор?

- Разбира се. Аз не вярвам "Симеон II" да направи коалиция с БСП.

- Симеон не е казал, че ще направи коалиция за изборите.

- Аз говоря за следизборна коалиция. Ако ние не участваме в "Симеон II" като личности или като част от ЕКИП, след изборите е естествено движението заедно със СДС и другите десноцентристки партии да направи коалиция. Тогава БСП няма да има възможност въобще да участва в политическия живот.

- Но за да влезете вие в парламента, очевидно трябва да се коалирате с някого.

- Вариантите са три, обаче е рано да се говори за тях.

- Значи предполагате, че след изборите Симеон, Костов и Бисеров могат да направят коалиция и да управляват държавата?

----------------------------

- Напротив. Най-черният сън на Иван Костов е царят, Бисеров и Доган заедно в коалиция. Не срещу него, а срещу концентрацията на власт, която той по много успешен начин извърши в последните 2 години. Така че става дума за коалиция между СДС, Национално движение "Симеон II" и ДПС, в която е почти изключено Костов да бъде министър-председател. Не може да не ви прави впечатление, че всички медии, които по един или друг начин се ползват от благословията на Костов, се държат по такъв начин със Симеон II, по какъвто не би се държал никой възпитан човек. Големият страх на Костов от една страна е царят, а съдейки по непрекъснатите въпроси дали царят би възприел Бисеров като част от своето движение, стигам до извода, че другият голям страх е именно коалицията между двамата. Защо, след като СДС се стреми да спечели изборите и вижда в лицето на Симеон II конкурент, не го остави да приеме компрометирани фигури при себе си, а непрекъснато го заплашва и съветва "Внимавайте, да не би там при вас случайно да попадне Бисеров"? Това вече звучи подозрително. Това вече е политическата изява на страховете на Костов, че при такъв съюз той ще бъде абсолютно безсилен. ---------------------------

- ДПС би могло да се съюзи и с левицата в следващия парламент.

- Това няма да стане. Флиртът на БСП с ДПС беше необходим на социалистите, за да се легитимират като европейска партия. Когато БСП водеше интензивен диалог с ДПС, тя демонстрираше евроатлантическа и пронатовска тенденция. Но това се случи, защото на ДПС беше създаден образът на вечния враг от СДС.

Искам да спомена едно мое съмнение по отношение на изборните резултати. Вие виждате Евролевицата с каква неподправена радост подкрепя напоследък Костов. Не мога да си го обясня при положение, че социологическите изследвания сочат едва около 1% за Евролевицата.

-----------------------------

Ситуацията в ЦИК говори, че изборите биха могли да бъдат фалшифицирани именно на национално ниво, а не на ниво секционна или районна комисия, където наблюдателите колкото и да ходят, ще видят, че всичко е наред. Достатъчно е с 0,50% да бъдат променени резултатите и то не в полза на Костов. Представете си хипотезата - ДПС получава 4,2%, а някой умен математик по поръчка прави така, че ДПС получава 3,9%. Какво означава това на Балканите в този момент и с една етническа партия? Или пък Евролевицата получава действителен резултат от 2,5% и в един момент се оказва 4,3%.

--------------------------

- Нали има избран с конкурс математически колектив.

- Да, обаче няма кой да контролира този математически колектив освен ЦИК. А на президента му беше забранено със закон да определя хората в ЦИК.

- Значи се съмнявате в почтеността на членовете на ЦИК и на предишните избори, така ли?

- Не, съмнявам се, че в момента, при тази ситуация, едни такива малки цифри биха могли да решат нещата по абсолютно превратен начин. Очевидно е, че Евролевицата се държи, сякаш влизането й в парламента е абсолютно категорично. А и за неизкушения от политиката човек е ясно, че това сега е невъзможно. Ако тя влезе, какво бихме си помислили? Че тя се държи така, защото й е обещано, че това ще стане. Аз твърдя, че начинът, по който се прие изборният закон, и начинът, по който се намества в момента политическата шахматна дъска, дава възможност изборите по един или друг начин да бъдат манипулирани.

- Защо не отправите критиките си към президента? Той би могъл да наложи вето на изборния закон, ако се освободи от моралните си предразсъдъци.

- Неговите предразсъдъци не са само морални, а и технически. Отказът му да наложи вето на закона е свързан с времето. Той се съмнява, че ако върне закона, ще има време да се направи нов ЦИК, ще има време да се изготвят нови изборни документи и че новият ЦИК, ако изцяло бъде сменен, трудно би могъл да се справи с предизвикателствата на закона. Ако върне закона, изборите не могат да се проведат по стария закон поради елементарни причини - смяната на картите, деноминацията на лева и куп други неща, които са се променили от 4 години насам. Той не иска да върне закона, за да не бъде обвинен, че е станал причината изборите да се провалят. И ние го разбираме.

- На срещата си с президента вие също му казахте, че е оставен извън реалната политика.

- Нашата теза беше, че чрез отнемането на двете му основни права - да наложи вето на закона и да назначава ЦИК, са му отнети права по конституция и по този начин е направен опит той да бъде изваден от реалната политика по време на изборите. Защото има разлика между политика Стоянов и президента Стоянов. Чрез тези ходове на мнозинството двата механизма, чрез които той можеше да се намеси като политик в изборите, бяха неглижирани.

- Как приемате идеята след 2 години Велико народно събрание да промени формата на управление на държавата?

--------------------------------

- Ако 800-те дни, за които говори Симеон II, свързани с управление на програмно мнозинство, са успешни, мисля, че никой няма да се учуди, ако въпросът за референдум бъде поставен. Това е много ясно.

-----------------------------

- Вие лично бихте ли подкрепили връщането на монархията?

- След едно успешно управление на България в следващите 2 години само българите могат да кажат кое би било по-добре за тях - монархия или република. Аз не виждам особено значение в това дали ще бъде монархия или република.

- Няма прецедент в този и миналия век република да се превръща в монархия.

- И какво от това, че няма прецедент?
1382
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД