:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,786
Активни 744
Страници 21,351
За един ден 1,302,066
Александър Бебов:

Държавата ни не умее да се предлага

Снимка: Александър Михайлов
Александър Бебов заминава за САЩ през 1990 г. Учи 6 години в Харвард и в Ню Йорк Юнивърсити. От 1993 г. работи на капиталовите пазари с книжа на нововъзникващите пазари. Занимава се с външни дългове на страните от развиващите се пазари. През последните 5 години живее и работи в Лондон - 2 години в JP Morgan, а след това в Salmon Smith Barney Citi Group се занимава с финансови институции в цяла Източна Европа и Африка. На 1 март започва собствен бизнес в Болкан адвайзъри къмпъни, която нарича инвестиционен бутик за Балканите. Вярва, че възможностите за бизнес на Балканите ще се увеличават.



- Г-н Бебов, кои според вас са основните проблеми на икономическата ни политика?

- Те са няколко. Аз ще започна с един от тях, който ме занимава като човек, работещ в "Продажби и маркетинг" от 1991 г. Според мен в България уменията да продаваш и да преговаряш не са на достатъчно ниво. Не маркетираме добре, изчакваме чужденците да дойдат тук, в много случаи решенията се взимат далеч в чужбина.

Преди беше проблем, че чужденците не идват защото България е на Балканите. Но сега се откриват много възможности за бизнес в Югославия. Аз съм там на всеки две-три седмици. И виждам, че възможности има и те се увеличават. Ако държавата не отиде да се предлага директно в големите финансови центрове, които са и големи корпоративни центрове, загубва част от клиентите, които биха я забелязали. В това отношение се прави много малко или почти нищо.

Компаниите също не си правят директен маркетинг. Малко се знае за българските компании в чужбина. Правителството може да прави маркетинг на своята индустрия. България например има сериозен потенциал във високите технологии. Но страни като Индия, Китай или Унгария просто много добре се предлагат, имат си държавна политика. Това е сериозен проблем, на който следващото правителство ще трябва да обърне внимание.

Другият проблем е на индустриалния сектор. Все още има проекти в енергийния сектор, с мениджмънт контракти, с приватизация, които се бавят. От друга страна трябва да се прецени дали да се продава бързо БТК, след като не стана сделка досега. Ситуацията в телекомуникационния сектор по света е лоша. Може би е по-добре да се сключи договор за управление с опции за придобиване на малка част от акциите, тъй като сега оценката ще е ниска. Мисля, че това са неща, които много бързо трябва да тръгнат. Бих искал енергийните проекти - "Марица-Изток", "Горна Арда" - да стартират по-рано.

Аз знам, че всяко правителство прави по-малко неща непосредствено преди изборите. Искрено се надявам, което и да е новото правителство, да погледне сериозно на тези две големи групи проблеми.

- Какви са страховете на инвеститорите, свързани с бъдещия кабинет?

- Инвеститорите изчакват да видят кой ще управлява след изборите. Ако преди време имаше по-силни очаквания, че СДС има по-голям шанс да спечели с малка разлика пред БСП и това донякъде определяше следизборната ситуация, сега има три големи политически сили и това създава по-голяма неопределеност.

Когато работех в Салмън брадърс, посетихме България преди 4-5 месеца и се срещнахме с всички лидери на по-големи партии. Извън политическите различия, по отношение на икономическата реформа не видяхме особени разлики. Според мен голяма част от западните инвеститори мислят, че бизнесът си е бизнес и повечето не чакат, а продължават да си работят в страната.

Въпросът е колко бързо ще стане нещо, а не дали ще стане. Повечето сериозни компании не чакат, а действат. И ако не става тук, отиват в Румъния, в Сърбия и т.н. Това, което е липсвало досега на България, е активността. Ние да търсим, да привличаме, да каним инвеститори. А не да чакаме и да мислим какви са причините да не идват.

- Защо според вас досега България не излезе на международните финансови пазари с емисия евробонове?

- Аз съм работил на тези пазари от 1991 г. Познавам голяма част от клиентите в Европа, в Америка, в Азия, които са държатели на български брейди облигации. Мисля, че политиката по отношение на управление на дълга е много успешна, може би най-добрата част от държавното управление. Недаването на държавни гаранции, драстичното намаляване на лихвите по вътрешния дълг и обратното изкупуване на дълга към бившите банки на СИВ на цена 25 цента, се оценяват от инвеститорите като много положителни стъпки.

- Участвате в "Българския Великден 2". Има ли смисъл от подобни сериозни дискусии 2 месеца преди изборите?

- И да, и не. Определено има шанс част от технократите, които участват в срещата, да останат и в следващото правителство. Нито Пламен Орешарски, нито Мартин Заимов са били свързани с определена политическа сила.

От друга страна, като се има предвид, че правителството ще се смени след два месеца, определено има риск част от това, което си говорихме тук, да отиде на вятъра.
845
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД