:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,336
Активни 771
Страници 21,901
За един ден 1,302,066
Хайде да помислим

Хватката Сун Цзъ

В края на 1989 Джон Льо Каре и Том Кланси се бяха отчаяли. Как да пишат шпионски трилъри, като ги няма демоните на студената война? Фредерик Форсайт и Робърт Лъдлъм напразно си смучеха палците за сюжети. Става ли сюжет без КГБ?

Но за шпионите винаги ще има утре. Тогава не знаех това, но президентът Джордж Буш-баща като предишен шеф на ЦРУ сигурно го е знаел.

"Очарован съм, че ще преведете книгата ми, писа ми той. Пращам ви едно кратко обръщение към българския народ вместо встъпление."

Преди това Кеворк излъчи във "Всяка неделя" обръщение на Роналд Рейгън към българите. Предаде ми го Джери, приятен младеж от щаба на демократите, който ни учеше да си служим с компютри в Сдружението за честни избори. Другият ни консултант беше Том и двамата все ни питаха защо се смеем, а то беше, защото се сещахме за котарака и мишока Том и Джери в едноименния анимационен сериал, заради който и децата гледаха "Всяка неделя".

Джери тайно ми предаде касетата със записа на Рейгън на кюшето на "Сан Стефано" и аз го преведох, преди да го излъчим. Вярвах, че времето на шпионите си отива. Излезе, че то започвало.

Ако имах по-изострени сетива за тези неща, още тогава щях да се замисля над едно кратко съобщение, че в университета Бъркли в Калифорния астрономът Клифърд Стол открил грешка за 75 цента в свръхмощния компютър в лабораторията си. След едногодишно наблюдение се разбра, че Маркус Хес, хакер от Германия, влизал в компютъра в Бъркли, чрез него във военните компютри в Алабама и през тях в компютрите на Пентагона, от които източвал секретна информация и я продавал на руснаците. Така се роди една нова наука - компютърната криминалистика.



Добре е да се шпионира добре



По начало британският парламент гласува бюджета само на някои от разузнавателните направления - на службата за вътрешна сигурност Ем-Ай-Файв, на Сикрет интелиджънс сървис Ем-Ай-сикс, която е за външни операции, и на Главната квартира за правителствени комуникации в Челтънхъм. В реално изражение разходите им от тогава до сега са увеличени от 703 млн. на 859 млн. лири. Нарастването е с 4,3% годишно и превишава нарастването на обществени разходи. Заедно с военното разузнаване и сателитния шпионаж сумата става към 2,5 млрд. лири.

САЩ, Китай и Русия също шпионират по-интензивно от преди. След като екипажът на американския шпионски самолет бе освободен, млади китайци обясняваха на американските си събеседници в киберпространството: Вие ни смятате за комунисти или за будисти, а ние сме като вас.

Но Джордж Буш-баща казваше: За да разбереш китайците, първото, което трябва да разбереш, е, че те са китайци.

Възможно е да се сбъдне прогнозата на Бжежински, че конфронтацията Вашингтон-Пекин ще е доминантна в следващите десетилетия. Това няма да е добре за нас, за македонците и за другите балканци, понеже ще ни избута в периферното зрение на Вашингтон.



Вебер срещу Конфуций



Но сега има насърчителни признаци. САЩ вече разбраха, че бе грешка да подкрепят всеки враг на Милошевич - бил той хърватски или великоалбански шовинист. Жалко, че службите не им го обясниха по-рано. Добре е и за нас, и за македонците, че в Скопие държавният секретар на САЩ Колин Пауъл обеща на Македония политическа, икономическа и военна подкрепа.

Все пак Бжежински остава неопроверган. Той вижда американската политика като мисионерско налагане на хегемонията на САЩ ("американската политика трябва да бъде мисионерска"*) и отрежда на Китай ролята на регионална, не на глобална сила.

В университетите се преподава, че - както казва Бжежински - "китайците имат вкоренено чуство за културно превъзходство, основано на конфуцианството". Конфуций (Кун Цзъ, който живял преди 2500 години) имал "усет за йерархична хармония", несъвместима с модела на протестантската трудова етика, която Макс Вебер обясни на света и която САЩ "по мисионерски" щели да разпространяват. На бъдещите дипломати, бизнесмени и шпиони обясняват, че още по-опасни от конфуцианството са стратегиите за надиграване на противника, които Сун Цзъ, съвременник на Конфуций, е изложил в своето "Военно изкуство".

При дипломатическите преговори за уреждане на инцидента с американския шпионски самолет, консултантите много старателно били препрочели Сун Цзъ, да не би китайците да приложат някоя от неговите хватки.

Ще разберем. Има едни американски разрушители от клас "Арли-Бърк" със система за управление на огъня "Егида", следяща едновременно 100 обекта - ракети, кораби и самолети. От това дали тайванците ще получат "Егида", ще проличи дали някой някому е извил ръката, или страните са се разбрали.

-----------------------------------

* The Grand Chessboard. American Primacy and Its Geostrategic Imperatives.
1416
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД