:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,498
Активни 709
Страници 21,063
За един ден 1,302,066
София Касидова:

Проблемите на икономиката са на микрониво

Снимка: Александър Михайлов
София Касидова е директор за България в една от най-големите инвестиционни банки - Кредит Суис Фърст Бостън. Преди това е работила в Центъра за изследване на демокрацията, в БНБ, в чужди банки в България, специализирала е в Лондон.



- Кои са най-големите проблеми пред икономиката на България, г-жо Касидова?

- Аз като българка и като професионалист, чиято кариера е преминала в по-голямата си част в страната, мисля, че проблемът е предимно на микрониво. Смяната на собствеността, структурната политика и въвеждането на пазарни принципи все още се бавят. Макроикономическата политика не може да доведе до преструктурирането на икономиката, тя трябва да се извърши на микрониво.

- Как гледа Кредит Суис Фърст Бостън на България като място за инвестиции?

- Не случайно от тази година банката отдели ресурс и създаде екип за България, който се занимава с възможностите за бизнес тук. В ролята си на директор в банката за България, мога да твърдя, че нашето отношение към ставащото в страната е много положително. Ние сме тук, защото смятам, че има възможности, които ще използваме.

Кредит Суис Фърст Бостън е една от най-големите инвестиционни банки в света. От друга страна са нашите клиенти - пенсионни и институционални фондове, които са портфейлни инвеститори в дългови емисии на държавата. Ние постоянно ги информираме за икономическите процеси в България. Нашето отношение продължава да бъде положително. Ясна е целта на макроикономическата политика.

Единственият рисков фактор, който може да окаже известно неблагоприятно въздействие върху пазара в периода около изборите, е несигурността около бъдещия резултат от вота. Смятаме, че правителство, в което има представители на опозиционни фактори, би забавило темповете на провежданата сега икономическа политика.

- Има ли, според вас, смисъл от дебат по сериозните икономически проблеми с представители на държавната администрация два месеца преди изборите?

- Без да давам отговор, който да има политически нюанс, мисля, че дебат по тези въпроси би трябвало да има винаги. Това, че второто издание на "Българския Великден" съвпада във времето с предстоящите избори, е просто случайност.

- Но тези хора не могат да поемат реални ангажименти в такъв момент...

- Да, разбира се, че те не могат да поемат реални ангажименти за това, което предлагаме и за което разговаряме тук. Но аз мисля, че по високите нива в администрацията има приемственост. Независимо че следващият министър на финансите може да е от друга политическа сила, той не може да не се съобрази с нещата, които се предлагат тук.

Приемането на България в ЕС стои като котва и като дългосрочна цел на икономическата ни политика. И мисля, че от такава политика би могло да има съвсем малки отклонения.
1029
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД