:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,360
Активни 741
Страници 28,925
За един ден 1,302,066

Бойко Рашков: Трябват спешни мерки срещу уличния бандитизъм

Снимка: Красимир Юскеселиев
Бойко Рашков е директор на Специализираната следствена служба и е втори в пазарджишката листа на Коалиция за България.



- Как лявата коалиция ще се бори с престъпността, г-н Рашков?

- В програмите на почти всички партии фигурира промяна на Наказателния кодекс и на Наказателно-процесуалния кодекс. Въпросът е дали мандатът на следващия парламент ще стигне за такава изключително трудоемка задача. По сегашния НПК, който е от 1975 г., е работено 12 г. А хората ги интересува какво ще се направи за тяхната сигурност сега, а не след 5-6 г. В програмата на Коалиция за България са набелязани няколко не толкова мащабни, но належащи задачи.

- Кои са те?

- Първо трябва да се изясни действителното състояние на престъпността. Бяха представени данни, от които едва ли не излизаше, че сегашният кабинет е строшил гръбнака на престъпността. Но това очевидно не е така. Свидетелство е и изказването на главния секретар на МВР Славчо Босилков - проверка в 2 софийски РПУ-та установила, че не е регистриран 70% от заявителския материал на гражданите, потърсили помощ. По данни на МВР от 1999 г. са регистрирани около 130 000 криминални престъпления и около 12 000 от т. нар. "икономически престъпления". Ако изчислим поне 20% нерегистриран заявителски материал върху тези цифри, нещата стават съвсем различни.

Надявам се, че в парламента ще влязат хора, които ще искат да се реши този проблем. Никой няма полза от укриването му - това е отправната точка за анализ, а оттам и за справяне с престъпността.

Сериозно внимание трябва да се обърне на взаимодействието между институциите. В последните години отговорността за престъпността безпринципно се прехвърляше единствено върху съдебната система. Не чухме нито една критична бележка за работата на МВР. В програмата на Коалиция за България изрично се предвижда преодоляване на условията за конфронтация на институциите, като се спазва принципът за разделение на властите. Трябва да се възвърне доверието на гражданите към правозащитните институции и другите структури, противодействащи на престъпността.

- Къде все пак е най-наболелият проблем с престъпността в момента? Обсъждала ли е коалицията наркотрафика, наркоманията?

- Сериозно внимание изисква най-напред т. нар. масова, улична престъпност. Тя най-пряко засяга интересите на отделния човек. Има редица планирани мерки - например ограничаване на незащитените от престъпността територии и застрашените места. Има селища, където изобщо липсва полицейско присъствие.

Много сериозен е проблемът с наркоманиите. По данни на експерти през през последните 2-3 г. злоупотребяващите само с хероин са 25-30 хиляди. А общият брой на зависимите от наркотичните вещества през 2000 г. е около 120-140 хиляди българи и то на възраст от 14 до 30 години. Особено тревожна е констатацията, че средната възраст на злоупотребилите за първи път с хероин е паднала от 21,4 г. на 18,4 г. Изследване сред учениците от средните училища в София е установило, че 24% от тях са опитвали марихуана, което е 3 пъти повече от 1995 г. Броят на лекуваните от наркотична зависимост се е удвоил през последните 5 г. Налице е епидемия в злоупотребата с наркотични вещества.

Затова предвиждаме мерки за контрол над наркоманите, изграждане на терапевтични комуни, осигуряване на висококвалифицирани специалисти. В момента липсва утвърдена схема на лечебни заведения с такава ориентация. Това са част от мерките за обща превенция.

- Наркоманите обаче си купуват дрога. Какво ще направите за разкриването и осъждането на снабдителите?

- От 1997 г. до 2000 г. 4 пъти е увеличен броят на водените разследвания по придобиване и разпространение на наркотични и упойващи вещества. 3,5 пъти е увеличен и броят на обвиняемите за тези престъпления лица. 1,5 пъти - броят на задържаните. По нашите граници само през м. г. са заловени 1961 кг наркотик.

Струва ми се обаче, че с проблема не са ангажирани достатъчно висококвалифицирани разследващи. С промените в НПК Специализираната следствена служба беше отстранена от тези дела. При положение че е много важно да се установи къде е придобит и произведен наркотикът, откъде е тръгнал и закъде пътува.

Основният изход е да се пресекат наркоканалите, а не непрекъснато да се увеличават санкциите, както беше през последните години. Те не се оправдаха на практика. Ще дам и пример за законодателно недоразумение - лекар, който е предписал без нужда наркотични вещества, се наказва по-леко при повторно извършване на такова престъпление. Т. е. повторението е смекчаващо вината обстоятелство, което е абсурдно. Така че и тук има какво да се направи.
586
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД