:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,159
Активни 764
Страници 29,724
За един ден 1,302,066

Пламен Панайотов: Наказателният процес не може да трае 10 години

Снимка: Борислав Николов
Доц. Пламен Панайотов е специалист по наказателно право, преподавател в СУ, практикуващ адвокат, секретар на Национално движение "Симеон II"



- Как ще се преборите с престъпността, когато влезете в Народното събрание?

- Считаме, че ще направим необходимото, щото най-напред да бъдат предприети законодателни мерки, които да ни дадат възможност да направим това. Трябва да се стигне до приемането на нов Наказателен кодекс и нов Наказателно-процесуален кодекс. Разбира се, след необходимата за това обществена дискусия и след професионално отношение към тези въпроси.

Трябва да се осигури възможност традиционните за наказателното право институти да бъдат съвместими занапред с това, което е новата уредба преди всичко на икономическите отношения в страната. Сега в НК има разпоредби, които са взаимнопротиворечиви и които водят до невъзможност на практика да се прилага наказателното законодателство. В НПК пък трябва да се оптимизира наказателно-процесуалната дейност. Според нас в момента сроковете за развитие на различните производства не са достатъчно стриктни, те винаги са инструктивни и дават възможност наказателният процес да трае години. В тази връзка е недопустимо занапред правата на гражданите да бъдат ограничавани чрез привличането им като обвиняеми - 5 или 10 години едно дело да не бъде придвижено до съда.

- Това ли е основният проблем при престъпността? Кое е главното, застрашаващо сигурността на гражданите?

- Приемането на нова законодателна рамка е необходимо, но очевидно недостатъчно. По-нататък е нужно тази рамка да осигури и такива отношения между институциите при борбата с престъпността, че да позволи те да бъдат един тим - да имат обща готовност и цел. Затова не е толкова важно да се преценява сега една или друга магистратура дали да бъде в изпълнителната или в съдебната власт, а е необходимо по-скоро изясняване на функциите им. Законодателно трябва да се предпостави те да единодействат.

- За отделните хора битовите престъпления са най-голям проблем. Къде е мястото на полицията?

- Полицията, както навсякъде по света, е естественият сътрудник на всички магистратури и затова нейните функции ще бъдат наша основна задача . Очевидно е, че магистратурите без решително съдействие от страна на полицията не могат да изпълнят своите задачи. Затова ние считаме, че полицията трябва да бъде пряко ангажирана в борбата с престъпността.

- В момента не е ли ангажирана?

- В момента сме свидетели по-скоро пак да се правят опити тя да се натовари не с чисто полицейски функции, а да се ангажира в осъществяване на разследване в рамките на наказателния процес. Което от една страна, разбира се, е положителна тенденция, но от друга в редица случаи води до невъзможност ефективно да се осъществява самият наказателен процес.

- Какви идеи имате срещу наркоманията и наркотрафика?

- България е ратифицирала конвенцията от 1988 г. за борба с незаконния трафик на наркотици и тя е част от вътрешното ни право. Този задължителен вече за нас международно-правен режим трябва да намери и съответен израз в действащия Наказателен кодекс. Опити в това отношение, не мога да отрека, и досега са правени. Само че обикновено не системни и не в съзвучие с целите на самата конвенция. Дори в тази област и сега действа разпоредба, която е уникална за нашето материално наказателно право. Тя предвижда по-тежка наказателна отговорност за основния случай на престъпление с предмет наркотични вещества и по-лека наказателна отговорност, ако деянието е по-тежко квалифицирано.
1187
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД