:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,517
Активни 760
Страници 29,082
За един ден 1,302,066

Емил Димитров: Имаме 22 законопроекта

Снимка: Борислав Николов
Емил Димитров е бивш ревизор, председател на Гражданско общество срещу корупцията. Водач на листите на ВМРО-"Гергьовден" в Бургас и Стара Загора.



- Как ще се борите с престъпността, ако влезете в парламента?

- Имаме 22 законопроекта. Особено държим на закона за финансовата полиция. Това е много добър проект, но беше замразен, щом разбраха, че действително ефективно може да се справи с престъпността и да даде широки правомощия на контролните институции, които да са независими от всички видове власти. Ние ще се постараем да бъде внесен и приет в следващото НС.

Другият закон е за омбудсмана или т. нар. обществен защитник. Когато Елена Костова имаше проблем дали е получила онези $ 70 000, те мафиотски ли са и тя за какво ги е похарчила, всички институции изведнъж казаха: "Нашият закон не ни позволява да я проверим, тя е добра, има МВР, има НСС, има икономическа полиция, има данъчни, има финансово разузнаване, има финансов контрол, ама няма кой да я провери и вижте какъв ни е лош законът!" Ако имаше омбудсман, той можеше да извърши такава проверка.

Друго нещо е законът за шерифската институция - ти сам да си избираш полицая, който те охранява. Гражданите се събират и от 5-те кандидатури, които отговарят на условия като образование, ръст, телосложение, доверие на хората, избират един и знаят, че те му плащат. След края на мандата му могат винаги да го махнат.

Искаме и ясно дефиниране на понятието корупция. Да се създаде интегрирана компютърна система, която да обхване всички институции - данъчна администрация, полиция, фирмен регистър. И да се отмени Законът за публичния регистър. Няма нужда да се създават особени правила за конкретна категория хора. Както вие, ако излъжете в данъчната си декларация, носите отговорност, същото да важи и за един депутат. А не за вас - глоба, за него - мъмрене. Нашето предложение е в Данъчно-процесуалния кодекс да се напише, че лицата, заемащи определени публични длъжности, носят всички санкции както останалите, но освен това са длъжни да оповестяват доходите си на 6 месеца.

- Какво застрашава сигурността на гражданите?

- Бедността и безработицата. Има толкова безработни, които трябва да живеят от нещо. Не може малцинства, които 10 г. не са хващали работа, да очакваш да умрат от глад. Ами ще крадат от полето, от вили, от сгради.

Трябва да се оправи цялата държава, а не да се прибягва до частични мерки. Хората ще продължават да гладуват и ще продължават да крадат, за да се нахранят, независимо какви наказания ще се въведат. Най-лошото е, че полицията през тези години беше използвана изключително за политически цели.

- Какво смята да прави "Гергьовден"-ВМРО срещу наркотрафика и наркоманията?

- Когато приеха закона за митническата администрация преди 2 години, казаха, че е най-добрият, най-европейският. И оттогава го променяха 5 пъти. Нямаме национална стратегия, която да обединява всички институции, занимаващи се с наркотрафика. Като се започне от МЗ, мине се през МвНР, през Министерството на просветата, и тогава опрем до митниците. Които са, разбира се, най-важното начално и крайно звено по отношение на това минават ли наркотици и биват ли залавяни. Защото ние хващаме 1/10 от преминаващия през България поток на наркотици. От друга страна, при самото разпространение на наркотиците винаги 10-15% се заделят, за да бъдат хванати. Да бъдат хванати 1-2 пратки, за да мине голямата.

- Как може да се реши проблемът?

- Трябва да има единна национална стратегия. Освен това всички служби, които се занимават с наркотрафика, да започнат по съвсем друг начин да се субординират помежду си. Трябва да се създаде специализирано звено, което обаче да не бъде само на национално, но и на регионално подчинение. Докато сега в София се казва нещо и на места не знаят какво става. Трябват ни ясни и точни правила, при които когото и да поставиш за шеф на митниците - Йордан Цонев или Майка Тереза, от тях да очакваш само едно нещо - да си свършат работата.
867
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД