:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,062
Активни 749
Страници 29,627
За един ден 1,302,066
Интервю

Георги Първанов: По-естествено е да сме в опозиция

Поемам отговорността за изборните резултати, но не смятам, че има място за оставка. Коалицията между НДСВ и СДС е най-тежката мина, която Симеон и екипът му могат да си заложат, смята лидерът на БСП
Снимка: Николай Дойчинов
- Г-н Първанов, какво се случи на изборите с БСП - загуби, победи или...?

- Получихме определено един незадоволителен резултат, който се разминава с предварително поставените от БСП и от коалицията цели. Това бе резултат, за който поемам политическата отговорност. Резултат обаче, който при цялата си неудовлетворителност създава една добра база за по-ефективни действия в парламента и политическото пространство.

- Защо?

- Фактически Коалиция за България остава единствената лява сила в парламента и тотално доминираща в лявото пространство.

- Да разбирам ли, че ситуацията след изборите в БСП е по-различна от тази в СДС?

- Определено да. СДС загуби в тези избори милион и половина избиратели.

- Но и БСП губи около 200 000 гласоподаватели в сравнение с 1997 г., когато партията изживяваше най-тежката си криза?

- Има различни причини за този отлив.

- Какви са те?

- На първо място това е много силното включване на Симеон II в политическия живот. На второ място ние не успяхме да се впишем в медийната и социологическата война. Загубихме темпо след едно силно представяне на коалицията. Изгубихме много енергия по време на номинацията за кандидат-депутати. А това са неща, които без съмнение влияят на избирателите. Факт е обаче, че в момента на включването на Симеон II в политиката се получи едно пречупване, едно стъписване не само сред избирателите, но и сред актива, което ние така и не успяхме да преодолеем, независимо че финалната ни седмица беше много силна.

- Но закъсняла?

- Така е. Трудно възстановихме ритъма.

- Не се ли притеснявате, че на изборите успяхте да мобилизирате само твърдото ядро на БСП?

- Не мога да не се притеснявам от факта, че не успяхме да мобилизираме по-мобилния електорат, онези, които обикновено търсят силата, атрактивността, престижния вот. В техните очи очевидно не сме олицетворявали тази представа. Това са неща, върху които ще трябва да си направим солидни изводи.

- Как преценявате ситуацията, която се случва в СДС?



------------------

- Това е ситуация, твърде близка до положението в БСП в края на 1996 г. И тогава при нас имаше едно радикално крило, и тогава обкръжението на Виденов отстояваше неговата фигура като лидер до последните часове на конгреса. По моему обаче по-вероятното е Костов да запази позицията си с цената на евентуално разцепление на СДС.

-----------------



- Няма да подаде оставка?

- Да, освен ако не си нарочи някой, за когото да смята, че ще продължи линията и няма да посяга на наследството. Но това е заблуда. Всеки следващ лидер на СДС ще търси разграничението и даже по-тежката форма - търсене на отговорност.

- Какво е личното ви мнение - Костов трябва ли да подаде оставка?

- Нашият интерес изисква запазването на Костов.

- Защо?

- Костов в момента е най-удобният лидер за нас. Защото той не може да се реабилитира на върха. Това може да стане след един дълъг престой в по-задните редици на СДС и на политическия живот.

- В неделя на пленума на ход е обсъждането и на вашата оставка. Възможно ли е това, което се случва в СДС, да се случи и в БСП?

- Едва ли. Отдавна вече в БСП не се действа огледално на това, което става в СДС. Във всеки случай няма да организирам агитки в моя подкрепа. Ще потърся честната и политически действена оценка. Сигурен съм, че и Висшият съвет, и представителите на областните и общинските структури най-добре могат да преценят кой каква отговорност има в тази ситуация и моята роля за постигнатия резултат и за неуспеха в крайна сметка.

- Казахте неуспех. Това ли е думата, която е най отговаря на представянето ви на изборите?

- Могат да се намерят много понятия, които да квалифицират резултата. Но аз съм против както прекаленото драматизиране на ситуацията, така и против излишното помпане на самочувствие. Защото просто нямаме основание за това.

- Ще си подадете ли все пак оставката?



----------------------

- Не, не смятам, че има място за оставка. Много бих искал да разбера как точно ще формулират своето предложение моите вътрешни опоненти. Впрочем създава се впечатление, че някои са стояли сякаш в засада през цялата кампания и са си писали тежките фундаментални статии. Ако водехме с такъв хъс и кампанията срещу нашите опоненти, може би резултатът щеше да бъде по-добър.

---------------------



- Димитър Иванов ли имате предвид?

- И Димитър Иванов, и интервютата на Красимир Премянов.

- Критикуват ви и младите социалисти. Според тях лошите резултати от изборите се дължат на старите муцуни по върховете на партията и в листите?

- Приемам нормално критиките, въпреки че в някои от тях се чувства личното огорчение. Във всеки случай голямата задача пред БСП е да формира ускорено новия си елит. Защото за тези 7-8 години, след като нашето поколение влезе в политиката, има тотално запушване на средно равнище. На ниво среден ешелон не успяха да пробият силни и млади кадри. Сега наша основна задача е това да стане. Но младите трябва да се доказват в работа, а не да залагат на квоти и да търсят статут на коалиционен партньор.

- В неделя вероятно ще ви обвинят, че сте се опитали чрез подреждане на листите да отстранявате стари кадри? Имам предвид Александър Лилов, който не влиза в парламента.

- Напротив, точно аз бях този, който предложи бившия председател Александър Лилов за водач в един стратегически район, какъвто е Добрич. Аз съм и един от онези, които най-остро протестират срещу това завъртане на Д`Онт, който така и не мога да разбера, който води до елиминирането на проф. Лилов и лишаването на Добрич от депутат. Има и други подобни случаи, в които по мое предложение бяха поставени за водачи на листи хора, които минават за опоненти на линията, а не само на личността Георги Първанов. Имам предвид Янаки Стоилов например.

- Спомням си, че една седмица преди изборите заявихте, че БСП ще смята, че е удържала победа на тези избори, ако се включи в следващото правителство. Имате ли някакви реални шансове за това, или всичко опира само до надеждите на БСП да бъде поканена в управлението?

- Нямам предвид коалиционно споразумение.

- И аз нямам това предвид.



-----------------------

- Не става въпрос за коалиционно споразумение, защото новите управляващи все по-ясно се идентифицират като част от дясното пространство. Предстои голяма битка за наследството на десницата, на СДС. Като че ли по-естественото е ние да бъдем в опозиция.

----------------------



Разбира се, ако държат на думата си за едно правителство на технократи и експерти, каквото впрочем е и нашето виждане, то неизбежно новите управляващи ще трябва да стигнат и до някои от предложенията, направени в лявото пространство. Това са доказани управленци, от които едно управление не би трябвало да се лишава.

- Да разбирам ли, че предпочитате да сте в опозиция?

- Това е по-естествената ни роля в настоящата ситуация. И вероятно на пленума в неделя първата ни стъпка ще е да изработим една ясно очертана стратегия, да подготвим един набор от законопроекти, с които да стартираме преди всички.

Но това не пречи ние да бъдем конструктивен фактор по националните приоритети. Ще формулираме вижданията си за тези приоритети, така както го направихме с хартата си преди изборния ден. Държим на няколко неща, за които със сигурност ще подкрепяме правителството, ако то е готово да възприеме една национално отговорна позиция.

- За какво говорите?

- За войната с корупцията, приватизацията на монополите, запазването парламентарния характер на републиката.

- Доста се говори напоследък за промяна на конституцията. Вие бихте ли подкрепили едно предложение за изменение на основния закон в частта му за това кой може да е президент?

- Според мен ще бъде грешка, ако този парламент с първите си стъпки се хвърли в конституционни дискусии. Казали сме, че сме готови да дебатираме и да подкрепим промяна на конституцията единствено в духа на изискванията за хармонизация с европейското законодателство. Разбира се, винаги съм смятал, че всеки български гражданин трябва да има право да участва в изборите - да избира и да бъде избиран. Това е една постановка от конституцията, която рано или късно трябва да бъде изчистена.

- Какво става впрочем с вашата кандидатура за президент? Ще търсите ли коалиционните си партньори, с които да издигнете една обща кандидатура, или ще имате своя отделна?

- След 5 юли ще стане ясно. Ние имаме готовност и за двата варианта. Коалиция за България е достатъчно широка. Но ние смятаме, че би могло да се търси подкрепа и от други формации. Разделението на властите предполага на върха да стоят представители на различни сили. Така, че нормално би било да се борим да получим подкрепа за президентската институция.

- А обратното може ли да се случи - левицата да подкрепи нечия друга кандидатура?

- Не виждам засега цената, на която бихме го направили.

- Ще дадете ли 100 дни толеранс на новия кабинет?

- Нормално е да ги има. Ако НДСВ направи коалиция със СДС, ако в изпълнителната власт попаднат част от онези, които са виновни за провала, то тогава едва ли ще чакаме 100-те дни, защото всъщност става дума за същия модел управление. Ако обаче има ясно разграничение, ако се потърси друг тип икономическа политика, ако се откроят социалните параметри и ако се потърси отговорност на досегашните управляващи, то тогава това управление може да разчита на повече от 100 дни толерантност.

- Смятате ли, че трябва да има коалиция между НДСВ и СДС в бъдещото управление?



----------------------

- Това ще означава да се прехвърли тежестта на провала върху новите управляващи. Това е може би най-тежката мина, която Симеон и неговият екип могат да си заложат.

----------------------



- Някои ще кажат, че говорите така, защото към вас няма оферта от НДСВ?

- Не говоря от някаква ревност. Напротив, ние ще бъдем доволни, ако НДСВ продължи да се идентифицира като дясна формация, която да разбива монопола на СДС в дясното пространство. Но няма да е добре пък, ако се формира един идеологически монолитен кабинет. Това предполага идейно-политическото противопоставяне, което за мен е отживелица.

- А има ли вариант, при който СДС и БСП могат да са единни в опозиция?

- Не виждам какво би ме накарало мен и колегите ми да постигнем някакво трайно взаимодействие с екипа на Костов. Но не изключвам априори възможността за инцидентно взаимодействие по отделни проблеми. Ако се посегне на конституцията в частта за републиканския характер на държавното устройство, възможно е по този проблем да намерим общ език със СДС.

- Добре, а ще се запази ли голямата ви коалиция след изборите?

- Коалиция за България премина през много изпитания. Изборите са най-голямото от тях. След 17 юни съм по-убеден, че ще се запази, отколкото преди това.

- Защо мислите така? Не всички мераци бяха удовлетворени?

- Защото отшумя неудовлетворението. Страстите се успокояват. Сега големият въпрос е свързан с отношенията "Нова левица"-Коалиция за България. Това са едни вътрешни спорове, които ще отшумят, защото трябва добре да се разбере, че "Нова левица" е един солиден стратегически проект, който не противоречи на стабилността на Коалиция за България. В крайна сметка социалистическите, социалдемократическите формации трябва да намерят формата за своето политическо и организационно взаимодействие и дори в перспектива - за своето обединение. Според мен всеки, който потърси място извън коалицията, ще го сполети съдбата на Евролевицата и на крайната левица.
632
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД