Парашутист прелита над щабквартирата на НАТО в Брюксел с лозунг "Спрете звездните войни!", докато вътре лидерите на страните-членки посрещат гостуващия им за първи път американски президент Джордж Буш...
Десетки пъргави демонстранти форсират блокиран от полицията жп мост в Германия от надуваеми лодки в реката под него, за да препречат пътя на влакова композиция с ядрени отпадъци...
Четворка младежи се изкатерва на 55-метров комин на промишлено предприятие в Турция и го окупира за 3 дни в знак на протест срещу бълвания от него наситен с отрови пушек...
Това са все акции на "Грийнпийс" - скандалната международна неправителствена организация, която вече 30 години воюва за чиста планета и за "зелен мир" (каквото е буквалното значение на името й).
---------------------------
За рождена година на "Грийнпийс" се смята 1971-а, когато група "зелени" започва шумен протест срещу ядрените опити на остров Амчитка край Аляска. В резултат САЩ се отказват да използват полигона си там. "Баща" на организацията е канадецът Дейвид Фрейзър Мак Тагарт, който наскоро загина в автомобилна катастрофа в Италия. Щабквартирата й е в Амстердам.
"Грийнпийс" се финансира от членски внос и от дарения. Не се приемат пари от правителствени източници, тъй като протестите на "зелените" са точно срещу антиекологичните действия на всевъзможни официални институции. Клонове на "Грийнпийс" има в над 40 страни, членовете й са около 2,5 милиона.
Антиядрената дейност и защитата на биологичните ресурси са стратегическите цели на организацията, а конкретните й действия са концентрирани в 5 основни за момента програми: за климата, за токсичното замърсяване, за генетичното инженерство, за промишленото замърсяване на океана, за опазването на горите.
Според членове на "Грийнпийс" нейният главен принцип - "принципът на свидетелството", се
родее с изповядваните от квакерите разбирания
Това значи, че ако сте научили за постъпка, която причинява вреда на природата - независимо дали се касае за ядрени опити или убийство на китове, вие трябва да поправите нещата. Изборът на начина е ваш - можете да напишете писмо, да спретнете демонстрация или просто да преградите пътя на заплахата с тялото си. На жаргона на "зелените" тази тактика се нарича "ненасилствена непосредствена акция".
Точно акциите на "Грийнпийс" я превърнаха в една от най-зрелищните политатракции за последните десетилетия. Още се помнят блокадите на нейни привърженици около американските военни бази в Комизо, Италия, и Грийнъм Комън, Великобритания, където в началото на 80-те бяха разположени ракетите "Круз" и "Пършинг". Световните фотохроники запечатаха и легендарния педиатър д-р Бенджамин Спок сред "зелените", покатерили се и самоприковали се на оградата на базата в Грийнъм Комън.
Приковаването с вериги към оградите на престъпили еконормите или заплашващи мира ведомства поначало е един от любимите прийоми на войнствените природозащитници. Той често се прилага и на жп релси, когато целта е да се спре влакова композиция. Така бе тази пролет с влака, който връщаше от Франция в Германия преработени ядрени отпадъци от германските АЕЦ. Полицията блокира подстъпите към жп линията, но въпреки всичко дръзки "зелени" успяваха да се промъкнат до релсите и да се приковат към тях.
Членовете на "Грийнпийс" обичат също да превземат замърсяващи петролни платформи в Северно море и да преследват с корабчета китоловни съдове или превозвачи на ценна дървесина. В много от екшъните участва и наследникът на
някогашния флагман на "зелените" - "Рейнбоу уориър"
("Воин на дъгата"), който носи същото име. Тъкмо неговият международен екипаж успя да привлече вниманието на срещата на Г-8 в Окинава миналата година, като пусна от борда си четири сала и забоде в тях 8-те национални знамена на участниците в срещата. Четирима от екипажа успяха да стигнат брега и там бяха арестувани. Което всъщност бе и целта им. Медиите вдигнаха шум и се разбра - "Грийнпийс" със своя "Рейнбоу уориър 2" пак е тук!
Оригиналният "Рейнбоу уориър" бе взривен на 10 юли 1985 г. в новозеландско пристанище от френските тайни служби, защото раздразни Париж с круиза си около полинезийския атол Муруроа в знак на протест срещу френските ядрени опити там. Експлозията, при която имаше и една жертва, предизвика грамаден международен скандал и тогавашният вътрешен министър на Франция Шарл Ерню бе принуден да подаде оставка.
Новият "Рейнбоу уориър" днес продължава щафетата на предшественика си из морета и океани. Членовете на екипажа му са от най-различни краища на света. Ето как ги описва руски участник в миналогодишна експедиция на екокораба в Охотско море, насочена срещу риболова с трал: "Хората са най-различни - такива
едни романтични "грийнпийсовци"
от всички континенти на възраст от 20 до 50 г. Изброявам страните: Австралия, Нова Зеландия, Япония, Гана, САЩ, Холандия, Великобритания, Германия, Тринидад и Тобаго, Аржентина, Тунис, Русия. Имаме 5 жени - японка, германка, британка, австралийка, аржентинка. Аржентинката всъщност живее в испанската Майорка и има италиански паспорт. Те въобще всичките живеят не в страните, чиито граждани са. Капитанът американец живее в Коста Рика, корабният готвач холандец - в Нова Зеландия, видеооператорът австралиец - във Великобритания, британката - в Хонконг. Абе с една дума - граждани на света."
Отношенията в такива интернационални компании са много отворени и неформални. Всеки помага на всеки в името на общата цел. Цари приповдигнат идеализъм и тръпка от предизвикателството на сблъсъка с държавните машини.
Активистите на "Грийнпийс" често съзнателно се подлагат на "красиви рискове" и затова едно от изискванията към тях е
да имат добра физическа подготовка
Важно е да могат да се катерят по отвесни стени, да висят на въжета, да издържат на студ, влага, жега, а и на бой. Защото боят с полицията в много случаи е неизбежен. Въпреки че официално организацията държи на ненасилствените действия и на "толерантност към силите на реда". Както обаче изрично се посочва в една инструкция, "активистите ни биха се радвали да изпълнят исканията на сътрудниците на силите на реда, но това невинаги е възможно - прикован с вериги или белезници, човек няма възможност да се придвижва".
Същата инструкция постановява нуждата от добра координация с медиите и обществеността, както и внимателното обмисляне на мястото и времето на акцията, към която да се прибягва "само след изчерпване на всички официални пътища за решаване на проблема".
В очите на властите борбените природозащитници често са просто хулигани, които
не знаят къде да дянат енергията си
Увлечението по зрелищните акции пък им докара и клеймото на шоумени, за които е най-важно да са в центъра на вниманието на света.
Напоследък се лансира и версията, че "Грийнпийс" се използва от международни компании от различни отрасли за удари по конкурентите. Говори се примерно, че акциите срещу АЕЦ се плащали от петролните консорциуми, а пък протестите срещу нефтените платформи се финансирали от риболовните фирми.
Дали е така или не, засега никой не може да докаже. Но е факт, че посещението на Буш в Европа мина под дебелата сянка на "зелените" протести срещу денонсирането от САЩ на екоспоразумението от Киото. И под впечатляващите задни части на млада природозащитничка, изписала на тях: "Bush, go home!"
|
|