"Много сме обезпокоени", каза говорител на тиловите сили на НАТО в Македония, които наброяват 3000 души.
В четвъртък НАТО постигна изненадващо споразумение за примирие между правителството и АНО. НАТО планира да изпрати 3000 войници, които да приберат оръжието на бунтовниците, когато примирието стане ефективно.
Мироопазваща мисия на НАТО за разоръжаване на албанските бунтовници в Македония може да бъде осъществена в срок от две седмици, но само ако бъдат постигнати пълни политически гаранции за подобна мисия, изтъкна вчера в Берлин германският министър на отбраната Рудолф Шарпинг, цитиран от Ройтерс.
Шарпинг подчерта, че силите на НАТО няма да влязат в Македония, преди да бъде постигнато политическо споразумение между македонските партии. "Ще действаме само върху ясна, съответстваща и надеждна политическа основа. А тя трябва да бъде създадена от македонците", изтъкна Шарпинг.
Дипломати, цитирани от Ройтерс, изразиха обаче скептицизъм, че една мисия на НАТО в близките две седмици е вероятна. "Ще мине още доста време, докато операцията на НАТО започне. Те искат да видят нещо солидно", казал неназованият дипломат.
Пентагонът още не е решил с какви специални части ще участва в мисия на НАТО за разоръжаване на етническите албански бунтовници в Македония. Това каза в четвъртък вечер говорителят на Пентагона Крейг Куигли, цитиран от АП. По думите му в НАТО все още не са решили, че е дошъл подходящият момент за започване на операцията по разоръжаване на бунтовниците в Македония. Алиансът още не е събрал и силите, които ще участват в тази мисия, посочи говорителят.
Подозрения
В. "Нова Македония" отделя специално внимание на опита на двете албански партии "да вкарат" като съветник в експертния тим за промяна на конституцията противоречива фигура - американския професор Пол Уйлямс. На това лице според вестника лидерите на албанските партии Джафери и Имери били платили два милиона германски марки за неговите съвети и консултации. Същото твърди и "Утрински весник", посочвайки, че всъщност Уйлямс е "съветник на правителството в изгнание на Косово".