:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,792,604
Активни 718
Страници 19,478
За един ден 1,302,066

Уилям Франк: Доброто образование тук впечатлява всеки американски мениджър

Комбинацията от добре подготвени, но безработни млади специалисти, е атрактивна за бъдещите инвеститори, казва регионалният директор на компанията New Fund Development
Снимка:Александър Михайлов
Уилям Франк е вицепрезидент на компанията New Fund Development и регионален директор за страните от Югоизточна Европа. Дружеството управлява 200 млн. евро в България, Румъния и Украйна. Занимава се с инвестиции в областта на енергетиката, производството и информационните технологии. Основател е на неправителствената организация "Сигмаблейзер", която се занимава с икономически проучвания в страните от Източна Европа.



- Г-н Франк, с какво се сблъсква един чужденец, който иска да развива бизнес у нас?

- Повечето американски инвеститори смятат, че бизнесклиматът в България е атрактивен. Аз имам дългогодишен опит с инвестициите в три страни от региона - България, Румъния и Украйна.

Предимството на вашата страна е, че тепърва ще показва своите предимства пред чуждестранните инвеститори. Проблем е, че американците не познават културната и икономическа обстановка в страната, нямат никаква информация за нея. Необходимо е да се работи повече в тази насока. В момента инвеститорите научават за вас от други инвеститори.

България има стабилна икономическа среда и тя ще се затвърди след приемането ви в Европейския съюз през 2007 г. Това, което много български компании не отчитат, е голямото внимание, с което ще се насочи към вас след 2 г. Чуждите компании ще фокусират интереса си във вас и трябва да сте много добре подготвени.

Козът, който може да използвате, е големият брой безработни, които могат да работят в установилите се тук чужди фирми.

Огромно предимство е равнището на средното и висше образование. Доброто образование е нещо, от което се впечатлява всеки американски мениджър. Комбинацията от добре подготвени, но безработни млади специалисти, е атрактивна за бъдещите инвеститори.



- Мислите ли, че един американски инвеститор ще предпочете да изгради мениджърски екип от българи или ще разчита на тях повече като на работна ръка?



- Това вече зависи от това в каква позиция вие се поставите. Категорично може да се сформират мениджърски екипи от българи. При толкова добре подготвени специалисти, аз бих се доверил изцяло.

Ние сме компания, която обучава служителите си на високо ниво. Не е важно да вземеш един изграден специалист, по-добре е да го обучиш според принципите във фирмата си.



- Какви са пречките за правене на бизнес в България?

- Трудностите за правене на бизнес тук са свързани преди всичко с многото лицензионни и разрешителни режими от страна на администрацията. Множеството документи могат да отчаят всяка компания с хубава идея, те спъват фирмите да работят. В България не е лесно да се страртира бизнес. Позовавайки се на дългогодишния си опит, ще кажа че е от страните, в които има най-много административни изисквания.

Министърът на финансите Милен Велчев обеща да се работи по този въпрос, разказа че правителството е направило много за намаляване на разрешителните режими, но въпреки това смятам, че все още направеното не е достатъчно.



- Какво още трябва да направи правителството?



- Преди всичко трябва да се даде повече свобода на инвеститорите. Проблемът на държави като България и Румъния е, че в началото на прехода към пазарна икономика, държавните компании са били дълго време изкуствено поддържани. У вас трябва да бъде създадена система за обучение как да бъдат привлечени инвеститори. Не жалете пари за скъпи курсове, за разработване на стратегии. И финансирането е работа на правителството. Чуждестранните инвеститори нямат време да проучват каква е средата за бизнес - те питат и искат бърза и точна информация. Когато решим да инвестираме в България се случва така, че няма откъде да набавим необходимите данни и губим много време, за да правим проучвания. Това трябва да бъде спестено на предприемача. Нито в България, нито в Румъния или друга страна от Югоизточна Европа има добри икономически експерти в областта на инвестициите.

Правителството не бива първо да действа, а първо да проучи в какви сектори и какви реформи трябва да се направят. Едва тогава опитни икономисти да изчислят каква сума да се отдели за планираните подобрения.

Аз имам опит в управлението на инвестиции в Украйна и Румъния. Има много прилики между тези държави. България и Румъния си приличат, защото и двете страни късно преминаха от централно планиране към пазарна икономика. Еднакви са законовата база, регулативните режими, отношението на администрацията. Когато за първи път инвеститор идва в тези страни, остава малко удивен от средата. Защото отнема твърде дълго време, за да установиш законово една компания. Смятам, че трябва да се даде по-бърз старт за развитието на бизнеса. - През юни предстоят избори. Промените в управлението ще се отразят ли на чуждестранните инвеститори? Очаквате ли спад на интереса към България?

- Една от причините, поради които чужди компании идват тук, е именно политическата стабилност. От няколко години страната е претърпяла редица положителни промени. Чуждите инвеститори не се съмняват, че независимо какви ще бъдат промените след изборите, България ще продължава в посока към Европейския съюз. Независимо дали в страната управлява центристко правителство, ляво или дясно, начертаните реформи в икономиката ще продължат. Аз бих казал на всеки инвеститор, че демокрацията във вашата страна е гарантирана.
11
1375
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
22 Март 2005 22:35
Ясно е на всички, че беззаконието в България е най-големият проблем и затова може да ни забавят с една година, ако не приведем в ред законовата уредба!

takvor onik
达 可 沃 尔 奥 尼 克 保 多 利 昂
God Bless U!!!
22 Март 2005 22:36
ти си ела и да ги почваме, не се мотай у германия
22 Март 2005 23:35
Тая статия съм я чел преди петнайсет години.
23 Март 2005 00:52
Не ми стана ясно с какво се занимава тая компания управляваща 200 млн. еуро в три даржави, но твардението, че много инеститори щели да научат за бизнес климата в БГ от други инвеститори малко ме изненада. От какав зор един инвеститор ще дава професионална информация на саперника си? Вапросат на интервюиращия пак разделящ работещите за една финансова (или друа) компания на менидгерски екип и работна рака звучи мяхкa гавария...
23 Март 2005 01:47
"Милен Велчев обеща да се работи по този въпрос, разказа че правителството е направило много за намаляване на разрешителните режими, но въпреки това смятам, че все още направеното не е достатъчно ".......
Как ще направи, като това е основно перо за пълнене на собственото джобче......
23 Март 2005 09:19
Комбинацията от добре подготвени, но безработни млади специалисти, е атрактивна за бъдещите инвеститори. Това е заглавието на тази статия.
До сега само подозирах, че има някаква завера в умишленото неправене на българска икономика и несъздаването на работни места, но сега разбрах. Подготвяли складовите наличности за бъдещите инвеститори. Този път за след като влезем в ЕС. И като влязохме в НАТО, и като се повиши доверието към нас и като заваляха едни поръчки за ВПК и като се отвориха едни ми ти бази с пърхащи обслужващи българи около тях.
И като влезем в ЕС ... Икономиката глупако, беше казал един съветник на един президент.
23 Март 2005 09:51
Тъпако, американците не познават културните и икономически особености на нито една страна в света. И не ние трябва да работим в тази насока, а вие да четете повечко.
23 Март 2005 11:12
J J, Пропусна участието ни във възстаноявването на Ирак
23 Март 2005 13:12
Кретенът на фотото с виза ли е тук
23 Март 2005 15:49
ЕФтина работна ръка!!!
23 Март 2005 17:33
Трябва да си много отчаян и гладен, за да работиш за такива и бъдещи такива кретени.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД