САЩ разбират и приемат решението България да изтегли контингента си от Ирак. Това казва вчера за БНР зам.-говорителят на Държавния департамент на САЩ Адам Ирли. Същевременно външният ни министър Соломон Паси след срещата си със съветника на Буш по националната сигурност Стивън Хадли не изключи варианта българските военни да продължат мисията си там и след края на годината. Според него на този етап нищо не е изключено, защото Народното събрание нищо не е решило.
Нашето правителство няма да взима решения за оставането в Ирак под натиска на предстоящите избори, заяви Паси пред БНР. Правителството определяло дългосрочната политика в зависимост от 5, 10 или 15-годишния интерес на страната, а не според тримесечния интерес на партиите, които се борят на избори.
Министърът каза, че в разговора с Хадли не са обсъждани конкретни срокове за изтеглянето на войниците ни. "Американската страна знае, че българското правителство взима в края на краищата самостоятелни решения. Ние обаче държим на една висока коалиционна култура и на това всички решения да се взимат в дискусия с нашите коалиционни партньори", твърди Паси.
Няколко часа по-рано американският посланик Джеймс Пардю на среща с шефа на парламента Борислав Великов помоли България да не поставя краен срок за изтеглянето си от Ирак, а да се съобрази с процесите на демократизиране след приемането на конституцията в Багдад.
Запитан дали колебанията на министър Паси за срока на мисията ни в Ирак изразяват правителствена политика, говорителят на кабинета Димитър Цонев отказа да коментира. Той иска първо да види проекторешението за бъдещето на контингента ни, внесено от Николай Свинаров в Министерския съвет. То ще се гласува в четвъртък от правителството.
Предложението на Свинаров е парламентът да намали числеността на контингента до 400 души и да останем до 31 декември 2005 г. Според Борислав Великов депутатите ще вземат решение до средата на април.
Решението за изтегляне няма нищо общо с трагичния инцидент с офицерски кандидат Гърди Гърдев, каза Свинаров пред БНТ. Още с връщането си от САЩ през март е обявил, че ще има такова решение и че то е изготвено след консултации на съвета по отбрана. Това решение имало за цел да спре предизборните спекулации.
Военният министър обяви обаче, че ще издаде заповед за сформирането на шести пехотен батальон за Ирак. По този начин щял да улесни следващите правителство и парламент, които могат да удължат мисията ни в страната на Саддам при желание. Според Свинаров Съветът за сигурност на ООН и коалиционните сили могат да вземат и други решения, с които следващите управляващи да се съобразят. Министърът щял да гарантира това от военнотехническа гледна точка. Бойците ще се обучават в базата в Марино поле и ще чакат решенията на политиците.
Партийни дела-----
Посещението на Соломон Паси във Вашингтон започна с личен разговор с Колин Пауъл. Бившият американски държавен секретар покани външния министър в имението си край столицата и отдели повече от един час от натоварената си програма, за да проведе приятелски разговор. Паси поканил Пауъл да посети избирателния му район и да се включи в предизборната кампания на НДСВ. Българският външен министър е подарил на бившия държавен секретар подбрана селекция български ракии. По-късно на среща с българи във Вашингтон Паси предупреди, че външнополитическият курс на страната ни може да се промени, ако повече българи от целия свят не отидат до урните.
"Американската страна знае, че българското правителство взима в края на краищата самостоятелни решения."
Така наречените "самостоятелни" решения се взимат след неколкократни визити до Белия дом и раболепно одупване, с намерение Green Card след изборите и синекурна длъжност .
(ала Стоян Ганев )