Агенцията за финансово разузнаване (АФР) е установила фирма, близка до Саддам Хюсеин, която има сметка в българска банка, стана ясно при представяне на годишния доклад на службата.
След падането на режима в Ирак са проверени общо 600 имена на фирми и хора, заподозрени за тероризъм или финансиране на тероризъм. Работило се по списъци, изготвени от ООН, от Европейския съюз, и по изпълнителна заповед на президента на САЩ. Само в случая с въпросната фирма се получило съвпадение, и то с подадена от американците информация.
При проверката се установило, че сметката е на финансова институция, свързана с Ирак и с бившия режим на Саддам Хюсеин. Тя обаче не била оперативна и по нея няма движение от 6 години насам. Сметката била открита през 1994 г., обяви директорът на агенцията Васил Киров, но не съобщи името на банката. Разплащанията са били законосъобразни - между българската държава и партньори по различни търговски поръчки, но не са били за оръжие, поясни Киров. Фирмата не е имала предмет на дейност в България и седалище в София. От агенцията са уведомили съответните международни институции.
В доклад на Държавния департамент на САЩ България не е сред високорисковите страни за пране на пари, каза още Киров. Тя е включена в група с Белгия, Чехия и Ирландия за разлика от САЩ, Австрия, Франция и Германия, където се счита, че рискът е много по-голям.
Директорът на АФР обяви, че хората му проверяват финансови къщи, предлагащи услуги "Уестърн Юниън/Мъни грам", защото те се ползват главно за плащане на суми по трафик на хора и проституция. Нов момент в механизмите за изпиране на пари е чрез "кражба на самоличност" и откриването и поддържане на сметка в банка на фиктивно име или на друго лице. Често лицата дори не подозират, че са собственици на тези фирми и какви огромни обороти минават през сметките им, каза Киров. Оказвало се, че в преобладаващата част от случаите това са хора с изгубени документи.
|
|