Столична община планира да открие приюти за бездомни, съобщи шефът на СОС Владимир Кисьов. В приютите ще се настаняват бедни и крайно нуждаещи се софиянци, които няма къде да живеят. Те няма да плащат наем, но ще има определен срок, за който ще могат да обитават жилището. Идеята е да се ползват стари общежития или да се построят блокчета с боксониери.
Вече има проект първият приют да е в "Христо Ботев", обяви Кисьов. Сградата в известния с предимно ромското си население квартал е частна. В нея има около 200 апартамента. Кметството най-вероятно ще замени свой терен в друг квартал за частното общежитие.
До края на годината най-вероятно ще има и други готови приюти, допълни шефът на СОС. Според него в почти всеки от 24-те района в София с изключение на центъра трябва да има общежития за бедни. Няма да правим гета, уточни обаче шефът на СОС. За целта нямало да са нужни много средства.
Около 600 са картотекираните като крайно нуждаещи се столичани, които чакат да бъдат настанени в общинско жилище. Общо в списъка са 23 464. Кметството разполага с 11 445 жилища, 10 959 от тях се отдават под наем. 464 са оборотни - в тях се настаняват хора с отчуждени апартаменти, докато бъдат обезщетени. От 1999 до 2005 г. са продадени 3258 общински жилища. Новопридобити чрез сделки, предимно замени на терени срещу апартаменти, са 1150. Новопостроените са едва 37.
ИДЕИ
От продажба на общински жилища от 1999 до 2004 г. в общинския бюджет са влезли 43,5 млн. лв., но почти нищо от тях не е отишло за ново строителство на апартаменти, оплака се зам.-председателят на СОС Борислав Бориславов от СДС. Съветниците са поискали справка къде са отишли тези пари. СДС ще предложи парите от продажба на общински жилища да отиват в специален фонд за строеж на нови блокове. Според Бориславов общината трябва да спре да продава общинските апартаменти. Ако пък се остави тази възможност, право да купят жилището си трябва да имат само хора, които са живели поне 10 г. в него, а не 1 г., както е сега. При това трябвало да се продават на пазарни цени. Наемите на жилищата, които не са за най-бедните, да са социално поносими, но да бъдат вдигнати, за да покриват разходите за поддръжка на жилището, планира още общината.
|
|