:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,390
Активни 547
Страници 20,320
За един ден 1,302,066
Интервю

Сергей Станишев: Македония се чувства предадена

В Скопие смятат, че правителството на Костов е насърчавало албанските сепаратисти. Там не знаят какво да очакват от новия кабинет, защото той все още е пасивен, твърди депутатът и международен секретар на БСП
911101
- Г-н Станишев, какви са настроенията в Скопие?

- Усетих много сериозна криза на доверието във всички направления. Има недоверие между политическите сили на албанците и македонците, между двете общности като цяло. Сред македонските политици и институции и в обществото има много сериозно недоверие и към НАТО.

- Защо?

- Има едно усещане в македонската власт и в обществото, че са предадени, изоставени.

- От кого?

- От международната общност, която дълги години ги сочеше като пример за етнически мир. Те се чувстват предадени и заради тази подкрепа, която оказаха на НАТО през 1999 г. в Косово, когато приеха много бежанци и там бяха разположени натовски сухопътни сили. Сега в Македония смятат, че този алианс не демонстрира достатъчно категорична подкрепа за Македония. Там са разочаровани и от България, тъй като тези възможности, които се създадоха след решаването на езиковия спор, не бяха използвани, а и подкрепата от страна на България не беше достатъчно категорична и искрена според мен.



---------------------

В Скопие преобладава и мнението, че АНО получава много сериозна подкрепа от Косово - и с кадри, и с въоръжение, и има съмнение върху факта колко ефективно КФОР осъществява контрола върху границите между Косово и северозападните райони на Македония, където действа АНО. Там доста широко се коментира това, че кадрите, които се обучават в корпуса за защита на Косово, след това си подават оставките и отиват в АНО.

---------------------



- Как се приема операцията на НАТО "Необходима жътва"?

- С очакване, макар че в самата операция има много спорни моменти.

- Например?

- Най-вече има съмнения относно нейната ефективност, тъй като, първо, има много сериозни различия относно това какво количество оръжие трябва да се събере. Македонските власти споменават от 60 до 80 000 единици оръжие, НАТО говори за около 3500 единици оръжие, албанските политически лидери говорят за друго количество. Т.е. разликата е много драстична в бройките и очевидно трябва да се водят някакви сериозни разговори, за да се стигне до приемливост за всички страни. Важно е и не само количеството, но и качеството на оръжието, което ще бъде предадено. Защото няма да помогне, ако се предават стари автомати, като същевременно се пази в скривалища по-модерната техника. Важно също така е след разоръжаването да се спрат каналите за доставка на оръжие, защото не е никакъв проблем в рамките на 2 седмици да бъде набавено ново количество оръжие.

- Според източници от британската армия, цитирани в пресата, операцията на НАТО може да продължи повече от година?

- И аз не мисля, че за около месец и половина може да се стабилизира ситуацията и да се осигурят условия за изпълнение на редица неща от споразумението, в това число и завръщането на бежанци.

---------------

Има и една друга опасност. Ако НАТО остане прекалено дълго в този регион, където действа АНО, може да не се получи ефективно разделяне между македонци и албанци и просто НАТО да бъде един своеобразен буфер и това да бъде един минипротекторат. Това би довело в известна степен до една кипъризация на Македония. Това не бива да се допуска. Затова в момента е изключително важно всички страни, които участват в този процес - и държавните институции в Македония, и политическите партии на албанци и македонци, и НАТО - да покажат наистина желание да се приложи споразумението във всичките му аспекти, защото това е условието за възстановяване на доверието. А без доверие не може да има мир.

---------------



Ситуацията е много тежка за политиците в Македония, тъй като след 4-5 месеца предстоят избори, а социологическите проучвания сочат, че има много сериозно недоверие на обществото към политиците и държавните институции.

- Според британското издание "Джейн`с дифенс уикли", което се позовава на западни дипломати, в Македония вероятно ще се стигне до гражданска война?

- Вече казах, че това е един от вариантите. Ако не се постигне напредък в прилагане на споразумението, може да се стигне много лесно до ескалация на военните сили и наистина до масова подкрепа от страна на албанците за АНО. А и в момента една част от тази армия не подкрепя споразумението. В това отношение за мен беше много важно, че зам.-шефът на парламента и зам.-председател на Демократичната партия на албанците Илиаз Халими категорично заяви, че в случай че споразумението бъде ратифицирано от македонския парламент и бъде приложено, всички екстремистки действия ще срещнат съпротива от албанските политически сили. Това е много важно, тъй като тези елементи трябва да бъдат изолирани от самите албанци, за да не се допусне разрастването на конфликта.

- Възможно ли е да се стигне до разделяне на Македония според етническия състав на населението?

- Това не е пътят за решаване на конфликтите, тъй като Балканите са такава пъстра мозайка от етноси и ако се тръгне по пътя на сепарацията, на етнически чистите територии, конфликтите няма да спрат никога. Защото никога няма да може всички страни да са удовлетворени и винаги ще има претенции. Истинската перспектива за Балканите е да се приложи европейският модел на развитие. Нека си спомним - две световни войни се водиха най-вече заради конфликтите между Франция и Германия. Политиците на тези държави след войните намериха желание да забравят миналото и да гледат напред. Това е пътят и за Балканите. Иначе националистическото развитие би изолирало балканските страни от една европейска перспектива.



--------------------

Според мен всички народи на Балканите са минали през период на национален романтизъм, чиято основна идея е всички сънародници да живеят под един покрив, в една държава. По един или друг начин тази идея претърпява поражение в повечето държави от региона. Спецификата на албанския национализъм се развива поради редица исторически причини и икономическа изостаналост с едно закъснение. И в момента преживява именно този период на национален романтизъм.

---------------------



Според мен е изключително важно - и тук ролята на международната общност е много голяма -, да се инвестира в мира на Балканите, в икономическото развитие.

- Всички казват, че не бива да има етническо разделяне на Македония, но все пак възможно ли е това да се случи?

- Има такава опасност, ако се стигне до широкомащабни военни действия.

- Наблюдатели говорят и за бежанска вълна, включително към България.

- Ако се стигне до мащабни военни действия, всичко е възможно. Затова изключително важно е международните фактори и България да подкрепят Македония като държава.

- Не подкрепяме ли в момента Македония?

- Това, което виждаме, не е достатъчно. Според мен българската позиция е позитивна от гледна точка на това, което е заявено. Декларацията на предишния парламент беше един много балансиран и сериозен акт на подкрепа за целостта на Македония. След това обаче настъпи един период, в който кризата в Македония беше използвана от правителството на Иван Костов за вътрешни цели. Освен това преобладаващата оценка в Скопие е, че позицията на правителството на ОДС е била патерналистична, подкрепяща на думи, но далеч не толкова еднозначно подкрепяща Македония с действия.



----------------

Може да се дадат редица примери в тази посока - като се започне от доставките на техника от България с условието тя да не се използва срещу АНО или пък забраната техника, закупена от Украйна, да преминава през наша територия. В Скопие смятат, че политиката на правителството на СДС е била на окуражаване на албанските сепаратисти. Те помнят колко пъти у нас е идвал Хашим Тачи и на какво високо ниво са били срещите му.

-------------------



- Кой от управляващите в Скопие изрази това разочарование от правителството на Костов?

- Моето впечатление е, че това е преобладаващото мнение в Македония, в различните политически сили.

- Все пак на коя от срещите си говорихте за това - на тази с премиера Любчо Георгиевски или на тази с Бранко Цървенковски?

- Това е общото ми впечатление. Мога да кажа само, че като цяло оценките на ВМРО-ДПМНЕ и Социалдемократическия съюз не се разминават съществено.

- Какво очаква сега Македония от България?

- В момента има едно пълно дезангажиране на отношението ни към Македония. През последните два месеца виждаме, че няма бърза реакция, няма ясни действия от страна на новото българско правителство и това се усеща в Скопие. Сега е изключително важно в този критичен момент да окажем една сериозна подкрепа на Македония.

- Каква подкрепа?

- Не става въпрос за доставка на оръжие, това за тях не е съществено. Просто те се чувстват изолирани, имат нужда от политическа и морална подкрепа и жестове, които не са чак толкова скъпо струващи.

- Например?



----------------

- Българското правителство и обществените институции да се ангажират за помощи за бежанците, които трябва да се върнат по родните си места. Това са около 20 000 души според оценки на Скопие. България би могла да участва в този процес - както това правят други държави. Гърция например е доста по-активна в много отношения от нас.

-----------------



- Какво ще препоръчате на българското правителство да направи сега?

- Най-напред да се активизират двустранните контакти във всички области. Защото приятел се познава именно в нужда.

Важно е също така позицията на България за Македония да бъде засилена сред международните институции. Трябва по-активно и разбираемо да обявим подкрепата за Македония, за нейната цялост и да разясняваме на другите държави цялата сложност на ситуацията. Все пак ние сме съседи и имаме по-друг, по-точен поглед върху нещата, отколкото Вашингтон например. Трябва да направим и всичко възможно позицията на македонското правителство да стане по-понятна на Запад, на НАТО.

- Как гледат в Скопие на новото управление у нас?

- С очакване засега. Все още не знаят какво да очакват, защото още не са формулирани приоритетите и има определена пасивност.

- Усещат пасивност от наша страна?

- Да, и липса на някаква собствена позиция. Но засега нямат достатъчно факти, за да дават оценки, тъй като още нищо не се прави.

- Каква е личната ви прогноза? Какво ще се случи в Македония?

- Нещата са 50 на 50. Трябва да има много сериозна воля най-вече от политиците в Македония и НАТО. НАТО трябва да покаже, че няма да подкрепя и да окуражава екстремистки действия и че използването на въоръжени средства за решаването на политически цели е неприемливо. Македонските политици пък трябва да покажат готовност за пълно интегриране на албанците, за да не се стигне до по-нататъшно противопоставяне на двете общности.

- Значи в момента не може да се каже как ще приключи конфликтът?

- Да, рано е да се каже. Следващият месец и половина ще бъде решителен. Всеки ден могат да станат някакви събития, провокации, които да изострят ситуацията. Затова е много важно да има постоянен диалог и възстановяване доверието към институциите в Македония.
1508
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД