:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,345
Активни 746
Страници 28,910
За един ден 1,302,066
Успокоение

По пътищата всичко ще е нормално, ако зимата е нормална

Затрудненията са неизбежни, сезонът е такъв - пълен с изненади, казва шефът на агенция "Пътища" Албен Родопманов
Снимка: Емил Иванов
Всяка година, щом понавее първият сняг, държавата се оказва скована. В градовете и селата минават поне 2 дни, докато трафикът се нормализира. По пътищата драмата се проточва по-дълго. Естествено не броим нискокласните шосета, някои от които могат да си останат неизринати до пролетта.

Тази година от агенция "Пътища" твърдят, че първият сняг няма да ги изненада. В началото на октомври са проведени 9 регионални срещи между пътните управления, КАТ и "Гражданска защита", обсъдени са плановете за взаимодействие при различни зимни ситуации. Анализирана е работата от предишните години, отчетени са грешките и пропуските, поясни началникът на агенцията Албен Родопманов.

"Колкото до затрудненията - те са неизбежни. Сезонът е такъв - пълен с изненади. Важното е всеки от нас да отчита това и да се съобразява с основните правила, когато пътува", казва обаче пътният шеф.

От миналата година агенцията е ангажирана само с административни функции - прави търговете, дава парите и материалите, но не участва пряко в акция "чистене". Подготовката за зимата и поддръжката на шосетата лежи върху пътните фирми, с които са сключени договори. "На проведените през пролетта търгове за всеки район се явиха по няколко кандидати. Бяха избрани фирми, които в най-голяма степен отговарят на поставените критерии. Много важни са видът и качеството на техниката, с която разполагат", твърди Родопманов.

За по-голямата част от пътищата ще се грижат дружествата, които бяха отделени от пътните управления. Те имат по-голяма база и повече техника. 1090 специализирани машини и автомобили ще тръгнат срещу поледиците - роторни снегорини, автогрейдери, булдозери, трактори, пясъкоразпръсквачи.

Повечето от машините обаче са стари. Експлоатацията им надхвърля десетилетие, а това оскъпява и затруднява поддръжката. До момента за работа в зимни условия били готови 73% от машините.

В ход е и доставката на абразивните материали и химическите средства. Според разчетите на областните пътни управления през този зимен сезон са нужни 200 667 куб. м пясък, 16 500 т сол и 14 645 тона луга. Досега са доставени около 51% от минералните и 30% от химическите материали. Приоритетно се снабдяват опорните пунктове, които обслужват високопланинските райони и местата, където падат първите снеговалежи.

Основните усилия, машини и средства се насочват към магистралите и първокласните шосета. Повече пари (3000-3500 лв. на километър) ще се изсипят в критичните зони - участъци от пътищата през старопланинските проходи, Рило-Родопския масив, Добруджанския и Варненския регион, където всяка година има сериозни снегонавявания и поледици. Общо около 40 млн. лв. се очаква да излязат от касичката на агенцията за зимната поддръжка. Това е достатъчно при нормална зима, казва Родопманов.

Според него ведомството му овреме си е свършило работата по подготовката за зимния сезон. От 23 октомври вече се дават и денонощни дежурства. До края на март (а при необходимост до 30 април) агенцията, областните пътни управления, районните пътни служби, полицейските управления денонощно ще набират и предават информация за състоянието на републиканската пътна мрежа и движението по нея при зимни условия. Има договор с Националния институт по метеорология и хидрология, който ще осигури на пътните структури ежедневна краткосрочна и дългосрочна прогноза.

Дано все пак тази прогноза е за нормална зима, както са я изчислявали в агенция "Пътища".





Златните правила---------------



Три най-ценни напътствия дават от Изпълнителна агенция "Пътища" на шофьорите, осмелили се да покажат нос през зимата:

Автомобилът да бъде оборудван и подготвен за зимна експлоатация.

Водачът да е дисциплиниран и да изчаква на определените места необходимото технологично време за почистване на пътния участък. В противен случай ще закъса и ще забави всички. А може да се наложи и да го спасяват.

Водачът да знае, че пътищата се почистват и отварят за движение, като се спазва следният ред: първо автомагистрали и пътища I клас; след това пътища II клас; на финала - третокласните. Бившите четвъртокласни шосета сега са общински и ИАП няма задължение да ги поддържа през зимата. Министерството на регионалното развитие и благоустройството е отпуснало за тази цел средства на общините и те трябва да ги чистят наред с улиците в чертите на населените места.





Още 10 дни строителство по пътищата



Десетина дни ни делят от официалното приключване на ремонтите по пътищата. Каквото е останало недовършено - напролет. В средата на ноември с нарочна заповед на Изпълнителна агенция "Пътища" и КАТ строителната дейност по републиканската пътна мрежа се преустановява. На места срокът може да се удължи, ако температурите го позволяват. Но това става с изрична заповед на началника на ИАП. Миналата година например такъв прецедент е имало за участъка Дупница-Кулата.

Вероятно до края на тази седмица два от участъците по магистрала "Тракия" (София-Бургас) от Ихтиман към София, където вървяха ремонти, ще бъдат пуснати за двупосочно движение. Иначе бариерите по протежение на цялото трасе трябва да бъдат свалени в средата на ноември. Това се отнася и за аутобан "Хемус", където през това лято кипеше ремонтна дейност (остава затворен само мостът край с. Яна).

За ремонтната програма на агенцията за 2001 г. са сключени договори за 44,5 млн. лв. До момента са усвоени 29,7 млн. лв. и са ремонтирани общо 212 км пътни участъци. Най-много са шосетата от III клас - 108 км. По допълнителната инвестиционна програма на пътното ведомство са усвоени 90,87 млн. лв. и са ремонтирани общо 1185,4 км.

При текущия ремонт са изкърпени около 500 000 кв. м асфалтови настилки, подобрено е отводняването на 5000 км пътища и е положена хоризонтална маркировка на 850 км. Подменени и ремонтирани са 10 980 пътни знаци. 1576 от тях са били откраднати.

Монтират се и 84 000 метра снегозащитни огради на характерни със снегонавявания пътни участъци.
570
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД