- Г-н Първанов, грешка ли беше, че не се явихте на дебата по bTV, което позволи на Стоянов и Бонев да изглеждат като единствените конкуренти за "Дондуков" 2? Или Светла Петрова е права, като обясни, че нивото на спора между двамата работи за това вие да сте следващият президент?
- Участвал съм във всички дебати. Неучастието ми в диспута по bTV беше обективно предопределено от програмата, която имах - ангажиментът ми към избирателите в Русе и Силистра. Но след като видях как се разви дебатът, в никакъв случай не съжалявам за отсъствието си. Това замерване с компромати не прави чест на Богомил Бонев и Петър Стоянов. Това няма да издигне авторитета на институцията, която претендират, че са готови да управляват. Допускам обаче, че Бонев и Стоянов, и изобщо сините, тепърва ще вадят кирливите си ризи.
- Защо се стигна до тази компроматна война между Бонев и Стоянов?
----------------------
- Защото те двамата са слаби в аргументите, в мотивацията за това защо искат да са президенти. Нито един от тях двамата не води съдържателна кампания. Нито един не потърси реалния сблъсък на позиции, на политика. И двамата заложиха на емоцията. За мен това е проява на много лош тон и стил.
-------------------------
- Ще се отрази ли този дебат по bTV, в който вие не участвахте, върху избирателите?
- Вероятно няма да има преливане на гласове. По-скоро този цирк ще отблъсне много хора, ще демотивира избирателите като цяло, но най-вече десните, защото все пак левицата не беше представена в този дебат.
- Тоест очаквате да се смъкне още повече избирателната активност?
- Да. Очаквам някъде около 55% да отидат да гласуват.
- Борбата между Стоянов и Бонев само за десните гласове ли е?
- Имам чувството, че вече борбата не е толкова за гласове, а кой да бъде отгоре. Омаскаряването стигна до много крайни предели. Затова се обръщам към конкурентите си с апела да сложим край на компроматната война, преди да е станало късно. Аз самият, макар да запазвам острия стил на политическия дебат, не бих си позволил подобни действия.
- До краен предел ли стигна Стоянов, като извади секретния доклад на НСС за корупцията във властта, където фигурира и името на Богомил Бонев?
----------------------
- Интересното тук е, че и Бонев, и Стоянов четат стари вестници. Защото подкрепата на "Мобилтел" за "Рожен 2000" не е нещо неизвестно. Това е тема, която е коментирана вече по медиите. Същото се отнася и за прословутия доклад, визиращ връзките на Бонев с определени икономически групировки. Разбира се, в контекста на кампанията те звучат по различен начин. Според мен Стоянов отговори по най-елементарния начин на Бонев и това е необяснимо за действащ държавен глава.
За мен големият въпрос е защо двамата, които са имали своите много сериозни ресурси и лостове за борба с корупцията, едва сега се досетиха да поставят темата на масата. Тезата на Бонев, че той ще каже имената на корумпираните, когато влезе в президентския кабинет, а досега не го е направил, защото е бил експерт, издава двоен стандарт в отношението към корупцията, което аз категорично не приемам.
-----------------------------
- Не се ли чувствате изолиран? В последните дни на предизборната кампания като че ли основни претенденти за президентския стол се явяват само Бонев и Стоянов?
- Трябва да се разбере, че аз правя друг тип кампания. Аз залагам на прекия диалог с избирателя. Аз съм единственият от претендентите, който е покрил всички области и голяма част от общините. Докато в същото време други правят лабораторни кампании - виртуална, медийна, социологическа и т. н.
- Притеснявате ли се от факта, че може да не стигнете до втори тур на изборите?
- Моите притеснения са, че можем да се орезилим жестоко. А все пак един от нас трябва да стане президент, да олицетворява единството на нацията. Иначе нямам притеснения за участието ми на втория тур на изборите.
- Убеден сте, че ще се класирате?
- Абсолютно. Виждам, че настроенията у хората, самочувствието на партията, на левицата като цяло е много по-голямо, отколкото през юни на парламентарните избори. И то не само заради това, че залите са много по-препълнени. Просто наистина партията и левицата са в подем.
- Само леви ли ще са гласовете, пуснати за вас, или претендирате да спечелите и други?
- Има и други. Има най-малкото и центристки гласове. Ако щете, даже има и отделни гласоподаватели вдясно (не твърдя, че са компактна маса), които симпатизират и на мен, и на ген. Ангел Марин. Това все пак са мажоритарни избори. Така както е възможно някой отляво да изрази предпочитания към една от 5-те десни кандидатури, така и другото е възможно. Аз го чувствам. Много хора идват при мен и ми казват, че са гласували за НДСВ на парламентарните избори, някои твърдят, че са бивши симпатизанти на СДС. Т. е. този избор няма да бъде копие на онова, което е било в предишните години.
- Говори се, че отделни членове на БСП агитират сред левия електорат да не ви подкрепя и работят с всичка сила да не стигнете до балотаж. И така по-лесно да ви махнат от лидерския пост в партията.
- Не го вярвам.
- Защо?
- Левицата наистина е консолидирана повече отвсякога.
- Ако все пак не отидете на втори тур и останат само Стоянов и Бонев, какво ще посъветвате вашите избиратели?
----------------------------
- Не мога да допусна такава възможност. Разбира се, ние държим много коректен тон към всички участници в надпреварата извън остро критичния тон към Стоянов. И го правим с идеята наистина да има взаимна подкрепа - който се класира на втори тур, той да получи гласовете на останалите. Но към момента нашите шансове за безспорни.
-----------------------------
- И все пак до каква степен сте преценили риска от участието си в тези избори? Защо се съгласихте? Загубата може да ви коства главата като лидер на БСП.
- Причините са няколко. Първо, защото не поради наша вина се провали идеята за широко консенсусна фигура, която да създаде съгласието преди самия избор. И второ, защото след като това не стана, най-естественото беше левицата да играе със своя лидер.
- Защо да е най-естествено?
- Защото това е най-честното отношение към избирателя. Пък и не е в моя стил да се крия зад гърба на другите. Нескромно казано, виждам, че нашите две имена с ген. Марин успяха да постигнат програмата минимум - 100% мобилизация на лявото.
- Предстои ви дебат със Стоянов. Не мислите ли, че този диспут трябваше да е с Бонев, с когото очевидно се борите кой да отиде на балотаж?
- Да не би да сме отписали Стоянов за балотажа?
- Сериозно, кой е основният ви конкурент?
- Не ги деля на основни. Но при всички положения основният дебат се води със Стоянов, доколкото на базата на критиката на 5-годишния му мандат по-ясно се откроява алтернативната политика, която предлагам.
- Но самият Стоянов май повече се бори с Бонев, отколкото с вас?
- Това е, защото дебатът между тях придоби много персонален характер. Сам Стоянов призна, че основният му опонент съм аз, но с Бонев има лично ожесточение. Това вече е нещо, което даже е извън кампанията.
- А имате ли сделка с ДПС да ви подкрепи на втори тур, ако стигнете дотам?
------------------------------
- Сделка не може да има. С ДПС имаме стратегическо партньорство. Имали сме винаги много коректно взаимодействие - и в парламента, и в местната власт. Затова за мен не би било неестествено, ако ДПС предпочете нашата двойка пред тази на Стоянов.
----------------------------
- Готов ли сте за президент?
- След като участвам в надпреварата, значи съм премислил всичко.
- Ако станете президент, кое ще е първото, което ще направите?
- Много са нещата, които са належащи. За мен особено важно би било да се потърси диалогът и взаимодействие с онези партии и организации, които не биха ме подкрепили в този избор. Това ще е стъпка на реализация на идеята за президента като олицетворение на националното единство. Със сигурност ще трябва да се направи преглед на хода на военната реформа. Ще трябва да се направи прочит на законодателството, което беше реализирано в последните няколко години. Защото президентът не може да бъде безучастен към това.
- А ако говорим за кадрови промени?
- Естествено, че президентът трябва да има свой екип. И в този смисъл промени ще трябва да бъдат направени.
- И в спецслужбите?
- Моето отношение към този състав на ръководствата на спецслужбите е известно. Те работиха по политически поръчки в последните години и не смятам, че оставането им ще бъде разбрано.
- А сега, по време на кампанията, работят ли по политически поръчки? Много пъти сте казвали, че имате информация за следене на политици и бизнесмени.
- Изобщо не ме интересува. Просто нямам време да мисля за това.
- А мислите ли, че президентските правомощия са достатъчни?
- Не смятам, че са необходими повече правомощия. Но представата за президента в очите на избирателя е много по-широка от това, което е заложено в конституцията. В този смисъл е необходимо уплътняване на дейността на президента. Стоянов обезличи институцията. Той се сниши, потърси покровителството на предишния премиер, сега търси на настоящия. Докато аз смятам, че президентът би могъл да бъде много по-активен във взимането на отношение по основни проблеми. Не бих си позволил тази прословута фраза на Стоянов: "Това не е в моите правомощия."
- Коя е най-голямата грешка на сегашния президент?
------------------------
- Най-голямата му грешка е, че остана тясно свързан с ръководството на СДС, и то не само на декларативно равнище, а и в реализацията на политиката на СДС. Стоянов е част от политическия чадър за корупцията. Той носи тежката отговорност за начина, по който върви икономическата, социалната реформа и най-вече за някои от външнополитическите гафове.
-----------------------------
- Мислите ли, че Стоянов е истински подкрепен от НДСВ? Говори се, че на много места структурите на движението работят за Бонев?
- Не знам колко структури има НДСВ. Тепърва движението трябва да се формира като партия. Знам, че избирателите на НДСВ не биха подкрепили хомогенно Стоянов. Знам, че има разпиляване на гласове - и към мен, и към Бонев, и към други кандидати.
- Колко ви струва кампанията?
- Ние правим най-бедната кампания за последните 10 години. Така е, първо, защото нямаме много пари, и второ, защото в тази ситуация да правиш луксозна кампания трудно може да бъде разбрано от хората. Виждам как избирателите коментират кампанията на Бонев. Тя напомня тази на Добрин Митев във Варна - много билбордове, стотици хиляди плакати. Това не е адекватна политическа реклама на фона на ситуацията в страната.
--------
Това е последното от интервютата, с които "Сега" представи кандидат-президентите. От шестимата претенденти единствен Богомил Бонев не намери време да отговори на въпросите ни.
|
|