Армията се вдигна на щурм за кадети. Офицери от НВУ "Васил Левски" започнаха рекламната кампания сред випускниците от средните училища в страната.
Кабинетът по информатика в математическата гимназия във Видин е препълнен. Пред множеството застава мустакат офицер. Вместо да командва, с усмивка на уста той обяснява какви са предимствата на военната професия в България. Сред учениците от XII клас има и десетина момичета - гримирани, лакирани и разбира се, с голи пъпове.
"Кво като сме женки. Тая професия не е по-различна от другите. Дори като се замисля, май дава и повече сигурност и перспективи от останалото бачкане", коментира 18-годишната Лили. До нея е седнала Ирена от XII"б". Тя повече се интересува от школата на МВР в Симеоново и почти е решила да кандидатства за факултет "Сигурност", но не изпуска шанса да понаучи нещо и за другата професия под пагон - армейската.
"Много ме кефи военното разузнаване,
но не ми се кандидатства с математика, въпреки че уча в такова училище. Иначе е страшно яко. Супер е нещата да зависят от теб, да имаш много отговорности и да правиш нещо за родината си", казва Ирена.
Мислите й прекъсва с леко покашляне човекът с униформа.
Усмян от ухо до ухо, майор Василев от Военния университет започва лекцията си. По стара традиция първо се започва с хвалбите. Колко старо е училището, колко важно за историята на България е и колко ще бъде - и други такива брошурни фрази.
Усещайки, че изпуска интереса на аудиторията, офицер Василев спира академичната сказка и го дава по-лежерно.
"Във Велико Търново има 22 дискотеки. Нито една от тях не остава празна дори и в делничните дни. Има много други учебни заведения и много красиви млади хора", убеждава майор Василев. От залата се чува реплика: а ние кога ще можем да излизаме? Повоенному веднага се отговаря: първите 9 месеца се водят за наборна военна служба. Между семестрите се полага 10-дневен отпуск. Лятната ваканция е 20 дни. След тази стегната информация залата притихва.
Майорът продължава с кандидатстудентската кампания - как е организирана, как спането е безплатно по време на изпитите, какви изпити се полагат, как се балообразува и др.
Майор Василев влиза в най-силната си фаза - изпитите по физическа подготовка. Именно той е ръководител на катедрата и ги разбира тези работи. Стотици младежи и девойки са пръхтели потни пред хронометъра му. "Искам още отсега да предупредя девойките, че едно от условията за кандидатстване е да не сте под 48 кг и да не сте по-ниски от 1,50 см. Военната професия е специфична и има изисквания, които трудно ще преодолеете под тези норми", казва офицерът. Иска да каже, че
слабото девойче няма да успее да носи автомата
и бронежилетката си, а каската вече ще я забие в земята и няма да може да отлепи.
"Аз твърдо съм решил да кандидатствам във военното училище. Не съм агресивен, но не виждам защо да не стана военен. Там се учат всякакви неща, които се предлагат и в светските университети. Нима е лошо да знаеш, че имаш бъдеще и развитие в кариерата, ако си кадърен?!", споделя 18-годишният Момчил Илиев.
Не по-малък интерес към представянето на НВУ има и в останалите училища във Видин. Военните събраха доброволно доста деца в класните стаи на езиковата гимназия, СОУ "Цар Симеон Велики" и механотехникума.
През изминалата седмица преподаватели на университета са провели срещи в Търговище и Разград, на които са присъствали над 130 средношколци от двата града. Предстоят срещи в Пазарджишка област - Пещера и Велинград, и три в Северозападна България - Мездра, Враца и Монтана. Рекламната кампания на НВУ "В. Левски" ще приключи на 22 април - съгласно плана за провеждане, утвърден от началника на университета бригаден ген. Георги Георгиев.
15 групи, включващи офицери от управлението на университета и преподаватели от трите факултета, ще обиколят по график 37 града в страната. НВУ ще бъде представен и на осемте кандидатстудентски борси. Домакин на една от тях ще бъде Военен клуб-Велико Търново.
На една от срещите във Видин русокосо момиче с минижуп и халка на пъпа попита дали не се обсъжда някакъв вариант
жените в армията да носят други униформи.
Въпросът обаче увисна в пространството и не получи отговор. Отдавна е известно, че повечето жени в армията не харесват бойните униформи. Дразнят се и от вратовръзките на парадните костюми. Но според мъжкото ръководство е нормално да си "делови в армейската среда", което според тях означава, че е нормално да си с черна или зелена вратовръзка. Жените се нервират и на обувките, които по устав и през лятото трябва да бъдат затворени. За съжаление в ГЩ и по
програма "Войник на бъдещето" не разработват военни сандали
Иначе интересът от страна на жените във всички училища във Видин беше голям. Това доказва и непрекъснато растящото число на представителки на нежния пол в армията.
Допреди година и нещо са били назначени 1890 жени в униформа. От тях 130 са офицери, 700 - сержанти, и 1060 - кадрови войници. По тези данни може да се каже, че жените офицери са 1,7% от общия брой на офицерите в армията. Сред младшите офицери (звания от младши лейтенант до капитан включително) те са 2,5%. Това се обяснява с факта, че жените са сравнително отскоро във войската. Разпределението на дамите по звание е следното: подполковник - една, майори - 11, капитани - 20, старши лейтенанти - 39, и лейтенанти - 59.
Освен за офицери през следващата учебна година трябва да бъдат открити колежи за подготовка на сержанти в базите на военните училища за видовете въоръжени сили. Това е обсъждано и решено в ГЩ, но все още не се изнасят конкретни бройки и срокове за прием. Създаването на колежи е залегнало и в рамките на Стратегическия преглед на отбраната. След закриването на средните сержантски училища в българската армия се появи дефицит на добре подготвени сержанти. С откриването на колежите този проблем ще бъде решен, като приемът ще бъде за младежи и девойки след завършено средно образование, както и за кадрови войници.
Последната фаза на реформата на военнообразователната система до 2006 г. се предвижда всеки вид въоръжени сили да има свое висше училище. Националният военен университет във Велико Търново ще бъде преобразуван във Висше военно училище за сухопътни войски, а неговият авиационен факултет - във Висше училище за военновъздушните сили с база в гр. Долна Митрополия.
Съхранява се статутът на Висшето училище за военноморските сили във Варна. Военното училище в Шумен ще се преобразува в по-малка учебна база за сухопътните войски, но тя ще съществува, докато има нужда от нея, защото за мащабите на българската армия вече няма нито потребности, нито финансов ресурс да се поддържат толкова много военни училища. Те ще интегрират опита на видовете въоръжени сили с най-новите знания в световното военно дело, ще бъдат не само центрове за обучение, но и за преквалификация на офицери, сержанти и кадрови войници, както и научни центрове, които ще изследват и развиват военноприложните дисциплини. Стремежът е да се запази качеството на обучението.
Един от последните въпроси на ученик от Математическата гимназия към майор Василев беше дали има вероятност някой да бъде изхвърлен от учебното заведени. Офицерът чинно отговори, че има устав и норми, които регламентират поведението и задълженията на курсантите. Това е! Армията си е армия - дори и на щурм за кадети.
|
|