:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,651,346
Активни 378
Страници 21,756
За един ден 1,302,066
РАЗНОГЛЕДИЩА

Правозащитници и фарисеи

Когато ден след ден политици и държавници уверяват и нас, и себе си, че правят всичко възможно, за да освободят сънародниците ни от либийските зандани, аз ден след ден се питам дали това наистина е така. Дали маститите държавни люде не мамят и нас, и себе си? Дали декларациите, че се прави необходимото, не заместват правенето на необходимото? В политиката често е така, а в балканската политика - почти винаги. Тихата дипломация, към която през целия си вече изтичащ мандат това правителство се придържаше, доказа своята несъстоятелност. Тихата дипломация има едно безценно предимство, което я прави любима на нелюбимите ни държавници; дори когато е безполезна за обществото, тя е много удобна за тях. Откритата, публичната, гражданската политика предполага открита, публична, гражданска позиция, която е видна за всеки и уязвима за критика, която трябва да бъде защитавана с рискове и усилия пред обществеността. Рахатлъкът на тихата (по-тиха и от шепот), на невидимата (тъй невидима, че е май несъществуваща) дипломация е къде-къде по-сладък. Скрита и невидима, недостъпна за естествения обществен интерес е по правило политиката на авторитарните и особено на тоталитарните режими. И понеже белезите от нея парят до днес, най-цивилизованите държави са си изградили цяла система предпазни механизми, които не позволяват политиката да се крие конспиративно от гражданите, да се превърне в запазена марка на политиците, в тяхна номенклатурна привилегия. България не е между тези малобройни държави - и демокрацията не съумя да се пребори с изкривения ни социален ген, и тя не успя да ни превърне от кастово в гражданско общество. По непрозрачност политиката на Негово величество е сравнима само с политиката на партията-ръководителка. От това патим всички ние, а повече от всички - нашите сънародници в Либия, които от години денуват и нощуват в сянката на бесилото. В тяхната невинност никой не се съмнява - най-малко техните палачи. Тъкмо затова считам, че една открита конфронтация със злодеите в Триполи щеше да допринесе повече за тяхната свобода, отколкото безформените компромиси и недомлъвки на Негово величество и компания.

Съзнавам: ние сме прекалено слаба икономически (а оттам и политически) държавица, за да респектираме един международен терорист, мегаломан и психопат като Кадафи. Но ние сме предани съюзници на САЩ и на ЕС. Ни най-малко не се съмнявам, че нашето място е в този съюз, но с горчивина трябва да отчета, че той не ни подкрепи подобаващо в тежката битка срещу насилието и злото. Вярно е, че епизодично водещи европейски политици апелират към Триполи, но за един всеобщ, организиран, монолитен отпор на свободния свят и дума не може да става. Преди да оптимизира отношенията си с Либия, ако действително ценеше и нашето партньорство като държава, и живота на нашите сънародници, Западът трябваше да постави като условие незабавното им освобождаване. А той не го стори - други интереси и цели вълнуваха Брюксел и Вашингтон. Цинизмът на ленинската постановка, според която политиката е концентриран израз на икономиката, се оказа доминиращ и за Запада. Аз бих предпочел водената от него политика да е концентриран израз не на икономиката, а на морала. Вината обаче е не само в малодушието на Запада, в потомствената дребнобуржоазна ограниченост и филистерския манталитет на западните общества, а в нашето собствено малодушие. Издевателствата и на нацизма, и на комунизма, и на мюсюлманския фундаментализъм подсказаха и подсказват неимоверните трудности, които модерните демокрации изпитват в борбата с тероризма. Това обстоятелство не омаловажава нашата отговорност на потърпевши. Трудно ми е да си представя, че един регионален африкански деспот ще има дързостта да си играе със свободата и живота на невинни чужди граждани срещу съпротивата на обединените, могъщи и решени да бранят потъпканите човешки права демократични държави. За да стане обаче тази съпротива факт, за да напусне тя пустословието на официалните декларации и да премине към конкретни действия, необходимо е преди всичко светът да види, че ние милеем за хората си. Едва ли можем да очакваме други да се грижат за съотечествениците ни, след като ние нехаем за тяхната участ - дори и Бог помага чак след като сам си помогнеш, не и преди това. А държавите често реагират като човеците - и при тях най-убедителната заявка за помощ отвън е помощта отвътре.
7
1239
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
04 Април 2005 02:50
ТАКА Е!
/:/ "...Но ние сме предани съюзници на САЩ и на ЕС. Ни най-малко не се съмнявам, че нашето място е в този съюз, но с горчивина трябва да отчета, че той не ни подкрепи подобаващо в тежката битка срещу насилието и злото."
......................................... ......................................... ...............................
"Няма вечни ПРИЯТЕЛИ! Има вечни ИНТЕРЕСИ!"
Проблемът е, че българските политици НЕ защитават българските държавни /и Народни/, а защитават ЧУЖДИТЕ/ на управляващите чужди държави/ интереси! Те си знаят защо! И аз знам!
04 Април 2005 09:13
политиката е концентриран израз на икономиката
Дали е цинизъм или не, не знам, но докажете ми, че не е вярно.
04 Април 2005 13:05
Г-н Бочев преоткри един закон формулиран от Ленин - "политиката е концентриран израз на икономиката". Сега провидял, че това важало и за Запада. Той ли е слепец или иска нас да изкара такива? А, иначе, че трябва открито да говорим за медсетрите ни, това всички го знаем отдавна.
04 Април 2005 14:43
Авторът е прав - мекушавата ни политика доведе до това положение - дори първи настояхме за отмяна на санкциите... Явно с твърдост и постоянно настояване пред ЕС трябва да се продължи... Лошо е, че много медици и други българи останаха да работят - т.е.-тях, невинните, не ги преследват и вкарват в затвор...
04 Април 2005 17:13
"Българската Политика" концентриран израз на няколко чужди интереса/икономики


( доказателство по индукция - с брояч по годините и/или постъпките )
04 Април 2005 18:17
Дайте да трампим дедо и пасито за сестрите. Они са богати - ке се откупат.
04 Април 2005 19:57
Грозно е да гледаш как невинни женици, отишли да си вадят комата на пичка си майна, могат да загубят живота си, заради капризите и манипулациите на вманиячен диктатор. Грозно е също така и да знаеш, че стотици заразени с коварен вирус деца ще умират бавно и мъчително.
Двете страни на една трагедия с есхилови пропорции.
Повечето от тези лумканици на тупаня, снимки с "Коран", бдения, циркаджилъци по телевизия и преса, "тихи" и "шумни" дипломации, шушненета на ушенце с видни лица (от Изток и от Запад) които могат да окажат натиск над полковника-катунар, според мен, са най-вече предназначени за повдигането на имиджа на извършителя. ( гледайте колко съм политически и социално коректен, демек)
Е, до известна степен този "натиск" дръжи Кадафи на "нокти", но, повярвайте, независимо от световното общественно мнение, той е човек със самочувствие едва ли не на полубог. Сатрапите заради това се наричат сатрапи, в края на краищата. Колкото Пол Пот и Сталин се плашеха от световното общественно мнение, толкова и Муамар се плаши. Да се надяваме, все пак че хора от неговото обкръжение ( неговият син, например) биха имали някакво влияние и биха променили курса на събитията, внушавайки му, че в действителност ТОЙ самият е решил да промени мнението си.
Да не забравяме, все пак, че либийският народ вярва във внушенията които са му насаждани в тази тоталиризтична обстановка и за Кадафи би било доста "антинародно" да тръгне "срещу волята на своите хора" ( един вид, би трябвало да започне манипулиране на тълпата в противоположна на досега водената кампания).
Единственната надежда е, именно манипулирането му от хора от неговия лагер, които да му внушат че да изиграе ролята на ВЕЛИКОДУШЕН би било по-удачно за самия него, отколкото да играе на СПРАВЕДЛИВ БАЩИЦА, ЗАКРИЛНИК НА НЕЩАСТНИТЕ ЖЕРТВИ НА КОНСПИРАЦИЯТА.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД