- Кога ще имаме президент - още на първия тур или след балотаж?
- Това е най-деликатният въпрос, въпреки че вотът до голяма степен е предвидим. Малко под 65% от хората заявяват, че ще гласуват. Но в избирателните списъци има с около 8% повече избиратели, отколкото реално могат да гласуват, затова очакваме по-ниска избирателна активност - 55-56%.
- Не очаквате служебен балотаж?
- Не - дотолкова, доколкото хората не са ни лъгали по въпроса дали ще гласуват. В никакъв случай гласуващите няма да са под 50%.
- Кои ще се състезават на втори тур, ако има такъв?
- Това е най-трудно да се каже. Защото през седмицата имаше доста драматични събития. Но според данните ни дори след дебата по Би Ти Ви не се очаква голямо преливане на гласове. От тази битка като че ли не спечели нито Бонев, нито Стоянов. В хода на кампанията има приближаване на Бонев до Първанов, макар че според мен доста трудно той би могъл да го задмине и да се класира за балотаж. Потенциалът му за първия тур е 23-24% максимум. Първанов може да разчита максимум на 27%. Известна печалба от компроматната война извлякоха останалите кандидати - Инджова, Ганчев и Берон, и те събраха по още 2-3%. Това никак не е малко спрямо досегашния им резултат. Въпреки че ДПС подкрепи Ренета Инджова, до миналата седмица не личеше електоратът на ДПС да гледа на нея като на свой кандидат. Подобно нещо се получи и на парламентарните избори, но тогава ДПС в последния момент стегна електората си. Възможно е и сега това да стане.
- На втори тур обаче по-големи шансове срещу Стоянов има Бонев, а не Първанов?
- Да. Но фактът, че при хипотезата втори тур кандидатите все още не събират много по-различни проценти от тези за първия, говори, че избирателите още не са взели решение как и дали изобщо да прехвърлят гласовете си, ако техният фаворит не спечели от раз. Вероятно тук ще повлияят призивите на самите кандидат-президенти към кого техните избиратели да прехвърлят гласовете си за втория тур. Засега Стоянов би спечелил с чувствителна разлика и на първи, и на втори тур.
- Ако царят днес призове електората си да гласува за Стоянов, това ще реши ли победата му на първия тур? - Това ще прибави значителен брой гласове към президента. В провинцията обаче силно се тиражират тези, че царят е избрал Стоянов под натиск, че истинският му кандидат е Бонев. Ако има такъв призив, изборите категорично ще се решат още на първия тур.
- Можем ли да разглеждаме тези избори като продължение на парламентарните?
- Ако има някаква връзка, това е вотът на т. нар. гневни - избирателите, които искат да наказват. На 17 юни "гневните" гласуваха срещу партиите, подкрепяйки НДСВ. А на тези избори застават зад Бонев, който декларира, че ще наказва.
- Какво ще се промени в политиката, ако президентът вече няма да се казва Стоянов? И какво ще се запази, ако пак е той?
- Ако следващият президент е Стоянов, нещата в значителна степен ще са предсказуеми. Ако президентът е Първанов, пак не очаквам съществена промяна. Политиката на БСП е добре позната, така че той не би бил непредсказуем. При Бонев въпросът е по-сложен. Той декларира, че ще е силен президент, което създаде очаквания за твърда ръка. Но при нашите президентски правомощия той доста трудно би могъл да бъде такъв. Така че, ако стане президент, неминуемо ще си навлече гнева на собствените си избиратели.
|
|